Yastık Altı

Adli Para Cezası Nedir ?

08.05.2020
529
Adli Para Cezası Nedir ?

Türkiye hukuk sistemimize göre işlenen bir suçun, suçu işleyen kişiye iki tür yaptırımı söz konusudur. Bunlardan konumuzla alakalı olanı adli para cezası, diğer yaptırım ise hapis cezasıdır. Para cezaları ise iki ayrı kategoride değerlendirilebilir; idari ve adli para cezaları. Adli para cezası sadece mahkeme yolu ile verilebilir. İdari para cezaları ise örneğin trafik cezası gibi düşünebilirsiniz. İdari para cezalarında hapis cezasına çevrim olmaz fakat adli para cezaları zamanında ödenmediği taktirde hapis cezasına çevrilebilir. Hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi tamamen durum/olay ve kanunun belirlemiş olduğu çerçeveler doğrultusunda yasama organının kararına bağlıdır.

Adli Para Cezası Nasıl Hesaplanır ?

İşlenen suç çeşidinin kanunda ceza karşılığı yalnızca adli para cezasıysa en az 5 gün ile 730 güne kadar ve günlük en az 20 TL en fazla 100 TL olmak kaydı ile hesaplanmalıdır. Ayrıca hakim taktirine bağlı olarak hapis cezasından, adli para cezasına çevrilen hükümlerde en fazla 730 gün olan sınır değiştirilerek cezanın infazı gerçekleştirilebilir.

Adli Para Cezası Ertelenebilir Mi ?

Cezalarda erteleme yalnızca hapis cezası ile sonuçlanmış adli olaylarda mümkündür. Bu sebeple adli para cezalarında erteleme söz konusu değil. Fakat doğrudan verilen adli para cezası ile sonuçlanmış olaya hakim kanaati ile HAGB (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) kararı verilirken, hapis cezasından çevrilen adli para cezasında HAGB uygulanmaz. Ayrıca adli para cezasının ödenmesinde aksaklıklar yaşanırsa hakim kararı ile hükümlü kişi toplum yararına işlerde belirli saat ve günlerde çalıştırılabilir. Eğer hükümlü toplum yararına çalışmaktan vazgeçerse kalan adli para cezası, hapis cezasına çevrilerek cezanın ifası sağlanır.

Adli Para Cezası Sicil Kaydına İşlenir Mi ?

Hapis cezası ile sonuçlanan olaylarda olduğu gibi para cezası ile sonuçlanmış tüm durumlarda sicil kaydına işlenmek sureti ile Adli Sicil kurumu tarafından kayıt altında tutulur. Adli ceza peşinen ödenirse, ödemeden sonra eğer taksitli ise son taksitinden sonra sicil kaydından silinir. Sicil kaydı borç ödendiği taktirde silinmeyen kişiler ise Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden siciline işlenen kaydın silinmesini talep edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.