Yastık Altı

Altın, Dolar ve Euro Arasında Nasıl Bir Fiyat İlişkisi Vardır?

24.05.2020
638
Altın, Dolar ve Euro Arasında Nasıl Bir Fiyat İlişkisi Vardır?

Altın, dolar ve euro… Bu değerlerin hepsinin arasında bir fiyat ilişkisi vardır. Bu yazımızda sizlerle bu 3 değer arasındaki fiyat ilişkisini paylaşacağız.

Altın ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nasıldır?

Birikimlerini altın veya dolar üzerinden değerlendiren kişilerin bilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de enstüramanlar arasındaki fiyat ilişkisidir. Piyasaları ve diğer enstrümanların yön değiştirmesine neden olan enstrümanlar genellikle zıt yönlüdür. Genellikle altının değeri düşerken, doların değeri yükselmektedir. Tam tersi olarak dolar düşerkende altında yükselmeler meydana gelir. Bunun ana nedeni altının, dolar üzerinden fiyatlandırılmasıdır.

Altın ve dolar fiyatlarında bazen eş zamanlı inişler ve çıkışlar görülür. Bunun sebebi ise çoğunlukla gündemdeki ani gelişmelerdir. Bu yüzden istisna durumlarla karşılacağınızı unutmamalısınız. Piyasa takibi ve analizler yaparak alım – satım yapmalısınız.

Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nasıldır?

Dövizler üzerinden birikimlerini değerlendiren kişilerin tercihi olan dolar ve euro, kısa vadede yüksek miktarda kazanç sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bunun için ise iki enstrüman arasındaki ilişkiyi çözmeniz gerekiyor. Genellik birbirlerine zıt yönde hareket etmelerine rağmen bazen gelişen durumlara göre aynı yönde hareket ettikleri de görülmüştür. Bunların hepsi için geçmiş hesap işlemlerini inceleyebilirsiniz. Buna göre ileride meydana gelecek fiyat trendini aşağı mı yoksa yukarı mı etkileyeceğine karar verebilirsiniz.

Euro, doların değerini düşürmek için piyasaya sürülen bir dövizdir. Euronun tedavüle girmesiyle dolarda gerilemeler görülmüştür. İkilinin aynı anda yükseldiğini ve düştüğünü görmek pek mümkün değildir. Ama böyle bir ihtimalde vardır. Bu nedenle dövizlerin fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgiler edinmelisiniz.

 

Altın ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nasıldır?

Dolar ve altının fiyat trendi, çoğu zaman zıt yönde hareket eder. Aynı şekilde dolar ve euro arasındada böyle bir durum söz konusudur. Bu durumda altın ve euronun da ters bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Ama böyle bir şey demek mümkün değildir. İki aracında geçmiş yıllardaki ilişkilerine bakıldığında ne ters ne de normal orantıda olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle altın ve euro hakkında bilgiler edinmelisiniz.

Enstrümanların ve piyasaların değerlerini etkileyen en önemli unsur arz taleptir. Bu unsurları etkileyen alt faktörlerde bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle piyasalar hakkında ardından da yatırım yapacağınız enstrümanlar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Sonuç olarak ise, yatırım araçları arasındaki fiyat ilişkilerini bilmek yatırımcılar için çok önemlidir. Örneğin altında meydana gelen bir düşüş, doların değerinin yükselmesi hakkında sinyaller vermektedir. Tabi ki bu tablolarda istisna durumlarda olabilir. Bu nedenle sadece enstrüman arasındaki fiyat ilişkisine bakarak yatırım yapmamalısınız. Bu karar yüzünden aksi bir durumda paranızı kaybedersiniz. Bu nedenle forex analizlerinden faydalanmalısınız. Gündemi sık sık takip etmelisiniz. Ne yönde gideceğine karar vermeli ve o yönde yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.