Yastık Altı

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? | Detaylı Anlatım

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? | Detaylı Anlatım

Altın veya petrol gibi doğrudan metallere yatırım yapmak yani altın yatırımı, yatırımcılar için hisse senedi ve tahvillere yatırım yapmaktan daha zor olma eğilimindedir. Bunun başlıca nedeni, hisse senetlerinin ve tahvillerin kolayca aktarılabilir olması ve ortalama yatırımcıya kolayca erişilebilmesidir.

Altın, ortalama kişi için daha erişilebilir, çünkü bir yatırımcı bir külçe altından veya bir bankadan altın külçe (fiziksel formunda altın) satın alabilir . Ancak, daha gelişmiş finansal araçların ortaya çıkmasıyla birlikte, altın, diğer mallarla birlikte, fiziksel metali satın almak zorunda kalmadan yatırım yapmak daha kolay hale gelmiştir. Her malın bir ETF’si olmasa da, hem altın hem de petrolün ETF’leri vardır. Örneğin, SPDR Altın Hisseleri (hisse senedi sembolü GLD ) New York Borsasında işlem görüyor ve gün boyunca herhangi bir zamanda işlem yapılabilir. ETF her bir hissesi altın onsunun onda birini temsil ediyor, bu yüzden altın şu anda 600 dolar ise, altın ETF hisse başına 60 dolarlık ticaret yapacak. Bu yatırım ürünü , altın piyasasına erişmek için en kolay ve en ucuz yollardan biridir.

Genel olarak, doğrudan altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar üç seçeneğe sahiptir: fiziki varlık satın alabilirler, altın fiyatını kopyalayan bir ETF satın alabilirler veya emtia piyasasında vadeli işlem ve opsiyon ticareti yapabilirler.

Nihai dolar riskinden korunmak için en iyi yatırım altın yatırımı olacaktır. Dolar düşerken, altın kaçınılmaz olarak yükselecektir.

Gelecekteki büyüme altın olarak görülecektir. Dünya ekonomisi altın standartta kalmayabilir, fakat sonuçta altının somut değeri, gerçek değerin temeli olarak merkez bankası tarafından onaylanmış olsun ya da olmasın, asla değişmeyecektir. Tarihsel olarak, bu her zaman böyle olmuştur ve her zaman olacaktır.

Altın Yatırımı Yapmanın Yolları

Aşağıdaki paragraflarda, altın yatırmanın beş yolunu keşfedeceksiniz. Piyasa deneyiminiz ve ürünlere aşinalık düzeyiniz, bunlardan birini seçmek için size uygun gelecektir.

Fiziksel Yatırım

Çeşitli fiyatlarla fiziksel altın satın alın: madeni para, bilezik ve takı. Bankanın kasalarında veya evinizde altın saklayabilirsiniz. Ayrıca yerel kuyumcularda altın alıp satabilirsin.

Altın külçe, saf değerin nihai ifadesi gibi bir şey yoktur. Tarihsel olarak, birçok medeniyet, altının değerinin kalıcılığını kabul etmiştir. Mesela, Mısır medeniyetleri, ölen firavunlar ile öbür dünyada kullanabilecekleri inancıyla çok büyük miktarda altın ile gömdü. Diğer nedenlerin yanı sıra, altın depolarını yağmalamak için büyük savaşlar yapıldı. Altın’ın değeri, arz ve talebin saf güçlerine dayanarak artacaktır. Altın sahibi olmanın en büyük dezavantajı, teklif ve teklif fiyatları arasında geniş bir yelpazede ticaret yapma eğiliminde olmasıdır. Bu yüzden hızlı bir kar elde etmeyi beklemeyin. Perakende olarak satın alacak ve toptan satış yapacaksınız, böylece kar elde etmek için büyük bir fiyat değişimine ihtiyacınız olacak. Ancak, altınları spekülatif bir varlık olarak değil, değeri tutmak için bir savunma varlığı olarak görmemelisiniz. Doların değerinin düşeceği için, altın değeri korumak için en iyi yerdir.

Altın Borsa Yatırım Fonları

Borsa yatırım fonlarındaki son patlama (ETF’ler) altın yatırımına daha ilginç bir yol sunuyor. Bir ETF, sıradan bir hisse senedi gibi bir borsada işlem gören bir yatırım fonu türüdür. ETF’nin kesin portföyü önceden belirlenir ve değişmez. ETF, yatırım portföyünde altın tutmanın pratik bir yolunu sunar.

Altın borsada işlem gören fonlar, fiziksel metalinizi depolama zahmetine girmeden portföyünüzde altın riskine sahip olmanın popüler bir yoludur. İlk olarak, altın spot fiyatını takip eden üç fiziksel destekli ETF’den birine yatırım yapabilirsiniz.

Satın aldığınız bu ETF’lerin her bir hissesi için, genellikle 1/10 ons altın eşdeğerine sahip olursunuz. Eğer yatırımcı talebi mevcut hisseleri geride bırakıyorsa, ihraççı hisse senedine dönüştürmek için daha fazla fiziksel altın almalıdır. Tersine, yatırımcılar satarken, alıcı yoksa, altın itfa edilir ve şirketin altın eşdeğerini satması gerekir.

Altın, yatırımcılar ve altın riskine maruz kalan ya da diğer altın pozisyonlarını korumaya yönelik bir yatırım aracıdır. Sonuç kaba şiddetli fiyat hareketi olabilir.

Gider oranları% 0,25 ile% 0,50 arasında değişebilir ve değeriniz hisse senetlerini elinde tuttuğunuz süreyi aşındırır. Fon, her bir hisseye tahsis edilen altın miktarını azaltan masrafları ödemek için periyodik olarak altın satmalıdır.

Ayrıca, tahsis edilen ve ayrılmamış olan ETF’lerde depolanmış iki altın türü vardır. Tahsis edilen altın, emanetçi, büyük bankalar tarafından tutulan külçe.

Altın Yatırım Fonu

Fiziki altına yatırım yapmakta tereddüt duyan ama yine de kıymetli metale biraz yatırım yapma arzusu duyan insanlar için, altın yatırım fonları yararlı bir alternatif sunuyor. Bu fonlar altın hisse portföylerini elinde tutuyor, yani altın madeni olan şirketlerin hisse senetlerini.

Altın Hisseleri

Altın yatırımı için daha riskli bir yol, altın madenciliği hisseleriyle gerçekleşiyor. Madencilik stokları, altının hisse fiyatına yukarı ve aşağı yönde 3’e 1 kaldıraç kadar sahip olabilir.

Altın hisseleri riskli, çünkü daha geniş sermaye piyasasıyla ticaret yapıyorlar. Altın hisseleri toplarken dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları, güçlü üretim ve rezerv büyümesi olan şirketleri bulmaktır. Daha küçük çaplı şirketler satın alarak ya da tutarlı üretimi koruyarak desteklenen iyi yönetim ve envantere sahip olduklarından emin olun.

Küresel altın üretimi, 2001’den bu yana düşüş göstermektedir. Büyük madenciler, arama veya geliştirme aşamasında olan küçük çaplı şirketleri satın alarak veya bu şirketler ile ortaklık kurarak altın rezervlerini artırırlar.

Pek çok yatırımcı, nakit akışı olmadan arama aşamasında olan küçük altın madencilerini satın alma hatasını yapıyor. Bu hisse senetleri arasında seçim yapmak bir piyango bileti almak gibi bir şeydir, çok az şirket aslında altında kârlı hale geliyor.

Altın fiyatları yüksek olduğunda, altın şirketleri ürettikleri her ons için daha fazlasını yapabilirler, ancak net karları nakit maliyetlerine bağlıdır; Onlardan bir ons altın elde etmenin maliyeti. Bu faktörler şirketten şirkete değişir ve para birimi sorunları, enerji maliyetleri ve jeopolitik faktörlere tabidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.