Yastık Altı

Arz ve Talep İlişkisi Fiyatlara Nasıl Yansır?

28.06.2020
260
Arz ve Talep İlişkisi Fiyatlara Nasıl Yansır?

Arz ve talep arasında para kazanma amacı güden çoğu girişimciyi ve o ürünleri satın almak isteyen insanları ilgilendiren bazı faktörler vardır. Bu iki ekonomik terim arasındaki dengeyi olumlu seviyelerde tutan insanlar gerçekten güzel kazançlar elde edebilir. Tersi durumda ki birazdan anlatacağız, zarar etmeniz bile mümkündür. Arz ve talebe etki eden unsurlara bakmak gerekirse;

Mal ve Hizmet Fiyatlarındaki Artış

Fabrika veya ülkenin gıda, içecek ihtiyaçlarına ilişkin üretim girdilerindeki artışlar zam olarak o ürünün satış fiyatına yansıyabilir. Fiyatların yüzdesel bazda artması enflasyon oranının yükselmesi anlamına gelecektir. Fiyatlar artıyorsa insanlar tüm paraları ile bu ürünlerden almak istemeyecektir. Doğal olarak talepleri düşme eğilimine girebilir.

Bu durumda arz yani üretici bölümünde yer alan firmalarda talep azaldığına daha az üretim yapmak isteyecektir. Bu durum daha az işçi çalıştırması, daha az gelir elde etmesi gibi oluşumlara kadar gidebilir. Talep olduğu sürece arzda olacaktır. Bir ürüne ait talep yoksa arzdan bahsetmemiz mümkün değildir.

Ülke Para Birimindeki Değişiklik

Yurt dışından 1 tonu 1000$ değerinde ham madde girdisi yapan ve bununla üretim gerçekleştiren bir fabrika düşünelim. USD/TRY kurundaki yükselme yani doğal olarak Türk Lirasındaki değer kayıpları bu firma için daha fazla Türk Lirası harcayarak yine aynı miktarda mal alması anlamına gelecektir. Yalnız bu şirket içi karlılık ve üretim kapasitesinin biraz daha küçültülmesi ile zor duruma düşebilir.

Ülkemizdeki talep eğer yurt dışındaki ilgili ülkede yoğun şekilde satılan malların özellikle Türkiye ağırlıklı olması koşulu varsa onlarında arzında kısıtlama olacaktır. Daha büyük düşünelim. Çin, dünyanın en ucuz iş gücüne sahip bir ülkesidir. Çin’in ekonomisi ağırlıklı ihracata bağlıdır. Mal satışı yaparak önemli döviz girdisinde bulunduğu ABD ve Avrupa Birliğindeki mal alım gücündeki yavaşlama yani onların ekonomilerinde durağanlık Çin ekonomisini de etkileyecektir.

Marshall Dinamik Şartı

Marshall’a göre talep fazlalığı pozitif ise bir diğer anlatımda talebin arzdan fazla olduğu dönemlerde malın fiyatının artması gerektiğini savunur. Satıcılar tam olarak tatmin edilememiştir ve fiyat farkları koyarak daha fazla kazanmak isteyebilirler. Bunun sebebi insanların o ürüne ilgilerinin artması ve arzın bu şekilde talebe pek yetmemesi olabilir. Burada ürün bolluğu olduğuna dikkat ediniz.

Yine Marshall’a göre negatif talep miktar fazlalığı varsa yani talep arzdan daha az ise bu durumda satıcıların ellerinde bir hayli mal birikmiştir indirim yaparak, fiyatı ucuzlatarak, kampanyalar oluşturarak bu ürünleri satmak isteyecektir. Fiyatın düşmesi ile sonuçlanması gerektiğini ekonomist söylemiştir. İdeal bir şekilde satın alma ve satış olması için arz ve talep dengesinin belirli bir fiyat üzerinde sıfır olması gerektiği görüşünü savunduğunu da ekleyelim.

Bu nedenle üreticiler, satıcılar kadar o ürünü satın almak isteyen alıcılar yani tüketicilerin davranışları önemsenerek arz ve talep dengesinin kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Talep fazla arz biraz düşük olsa bile yine piyasada para kazanılabilir. Fakat, madem talep fazla o halde daha fazla üretim yaparak aşırıya kaçarsanız depolar mallar ile dolar ve tüketici de bir süre sonra doyum noktasına ulaşırsa, başka ürünleri satın alma eğilimine geçebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.