Yastık Altı

Banka Provizyon Vermedi Ne Demek?

07.06.2020
258
Banka Provizyon Vermedi Ne Demek?

Bankacılık günümüzde çok gelişmiştir ve özellikle son zamanlarda internetten alışveriş yapmak çok yaygınlaşmış olup hepimiz internetten alışveriş yapmaya başlamış bulunmaktayız. İnternetten alışveriş yaparken bazı sorunlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu sorunlardan biri de bankanın provizyon vermemesi olmaktadır. Banka provizyon vermediği zaman internetten alışveriş yapılamıyor, ödeme yapılması için bu hatayı almamamız gerekmektedir. Peki sanal ortamda sıkça karşılaştığımız bankanın provizyon vermemesi ne demektir?

Provizyon Nedir?

Konuyu anlamak için öncelikle provizyon nedir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Sanal ortamda alışveriş yaptığımız zaman yada banka kartlarıyla birlikte herhangi bir pos cihazında alışveriş yapıldığında ödeme sırasında bankadan onay beklenmektedir. Bu onay beklemenin sebebi ise bazı güvenlik kontrollerinin yapılması olmaktadır. İlk önce kontrol edilen etmen yapmak istediğiniz alışveriş tutarını kartınızın karşılayıp karşılamamasıdır. Kredi kartınızda veya banka hesabınızda ödeme yapmak için gerekli tutar olup olmadığını belirten bilgiye provizyon denilmektedir. Yani provizyon bankanın ön onay vermesi gibi de açıklanabilir. Provizyon, bankanın gerçekleştirmiş olduğunuz işlemi teyit etmesidir.

Banka Provizyon Vermedi Hatası Ne Demek?

Yukarıda da anlatıldığı gibi provizyon işlemi sanal ortamda veya pos makinesinde yapılan alışverişte doğrulama işlemi olmaktadır. Provizyon alma işlemi çoğu zaman sorunsuz bir şekilde halledilse de bazen kart sahiplerine bazı sorunlar çıkarabilir. Bu sorunlar ortaya çıktığında karşımıza çıkan hata “bankanız provizyon vermedi” olmaktadır. Provizyon vermedi hatası çeşitli durumlarda ortaya çıkmaktadır. Peki bu durumlar nedir?

Banka Provizyon Vermeme Sebepleri

Bankanın provizyon vermemesi için çeşitli sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları ise şunlardır;

  • İnternetten alışveriş yaparken bilgileri doğru girdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Herhangi bir yanlış bilgi bankanın provizyon vermeme hatasını ortaya çıkarmaktadır. Böyle bir hata ile karşılaştığınız bilgilerini kontrol etmenizi öneririz.
  • Bir diğer provizyon hatası almaya sebep olan etmenlerden biri de kredi veya banka kartlarının internet üzerinden alışverişlere kapalı olmasıdır. Yeni çıkan kanundan sonra banka kartları internet üzerinden alışverişe kapatılmıştır. Bu durumu açmak için bankanızı arayabilir veya bankanızın mobil uygulamalarından da halledebilirsiniz.
  • Provizyon vermeme sebeplerinden biri banka kartlarının son kullanma tarihinin geçmesidir. Kartınızın son kullanma tarihi bittiği takdirde provizyon vermedi hatasıyla karşılaşmanız oldukça olasıdır.
  • Bazı kartlar yurt dışından alınmaktadır. Bu yurt dışından alınan kredi kartlarıyla birlikte yurtiçinde pos ödemesi veya internet üzerinden sanal alışveriş yapıldığı zaman bazı provizyon hataları ortaya çıkabilir. Bu aynı şekilde Türkiye içerisinden alınmış olan kredi karının yurt dışında kullanılmasında da ortaya çıkmaktadır. Bunun çözümü ise oldukça basittir. Bankanızı arayarak veya şubenize giderek kartınızı yurt dışı harcamalar için açabilirsiniz.
  • Provizyon hatası almanıza sebep olan etmenden bir diğeri de mail order sistemidir. Kartınız mail order sistemine açık olmayabilir. Böylelikle alışveriş esnasında hata alabilirsiniz. Mail order sistemini aktif hale getirmek için bankanızı arayabilirsiniz. Aktif hale getirdikten sonra mail order için provizyon hatası almazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.