Yastık Altı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir ?

Ülkemizde ve birçok ülke içerisinde uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılının başından itibaren zorunlu olarak iki ay süre ile tüm sosyal güvencesi olan kişilerde başlatıldı. Bu sisteme kayıtlı olunduktan sonra söz konusu sistemden çıkmak isteyen kişiler 2 ay sonra söz konusu bireysel emeklilik sisteminden çıkabilir. Bunun yanında insanlar bireysel olarak bankalara başvurarak bu Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olabilirler. Elbette bu kayıt olma durumunun ve süreç hakkında bilgi edinilmesi gerekir.

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) Başvuru Nasıl Yapılır ?

Söz konusu Bireysel Emeklilik Sistemine herhangi bir banka aracılığı ile kayıt olunabilir. Elbette bu kapsamda ödenen tutarlara %25 olarak devlet katkısı alınır. Bu sisteme giren kişi istediği zaman sistemden çıkar ve çıkma hakkını saklı tutar. Bireysel olarak başvurulan sisteme ilk kayıt yapıldıktan sonra 60 gün süre içerisinde sisteme kayıt olayı tamamlanır. İmzalanan sözleşme 60 gün içerisinde sisteme giriş yapılmasını zorunlu kılar. Kişiler bu süre ile birlikte henüz sisteme giriş kaydı oluşturulmamışsa sistemden çıkma ve cayma hakkını elde eder ve hiçbir kesinti olmadan parasını alır. Bireysel sözleşmelerde geçen cayma bedeli veya bu tarz bir ibare geçmiyorsa banka sözleşme cayma bedeli adı altında hiçbir hak talep edemez.

Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) Getisi Nedir ?

Birçok insan emekli olduktan sonra mevcut emekli maaşı ile geçinemeyebilir. Bu durumda bireysel olarak yapılan bu tarz emeklilik sistemine dahil olabilir. Bu sisteme dahil olan kişiye devlette destek olarak yatırılan primin %25 i kadar destek tutarını sisteme dahil eder. İster kişi emeklilik parası alsın ister toplu para olarak tahsil etsin tamamen bu tercih sisteme kayıt olan kişiye aittir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) Nasıl Ayrılınır ?

Bireysel olarak insanların sistemden çıkması durumunda belirli prosedüre göre hareket etmesi gerekir. Sistemde 10 yıldan az kalan kişilerin ayrılması durumunda sisteme dahil edilen devlet katkısından faydalanamaz. Bununla birlikte 3 ile 6 yıl arasında sistemde kalan kişilerden %15 oranında devlet katkısı alır. Kişiler 6 ile 10 yıl arasında kalması durumunda ise devlet desteği %35 olarak faydalanır. Özellikle sistemde en az 10 yılı kalınması durumunda ise devlet destek bedelinden yalnızca %60 oranında faydalanabilir. Sistemde kalıp 10 yıl üzeri prim ödeyen ve emeklilik hakkı elde edenler ise bütün devlet desteğinden faydalanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Peki bankanın yapması mı iyi yoksa devlet kendi yapsa mı. Siz hangisini tercih ederdiniz

    1. Admin dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkürler. Çok güzel bir soru sormuşsunuz 🙂 Ben devletin yapmasını tercih ederim.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.