Yastık Altı

Birikim Nasıl Yapılır ? – Birikim Tavsiyeleri

05.04.2020
611
Birikim Nasıl Yapılır ? – Birikim Tavsiyeleri

Araştırma şirketleri tarafından 2019 yılında çok önemli bir analiz yapıldı. Bu analizin sonucu olarak ortaya çıktı ki Türkiye’de birikim yapmak isteyen kişiler peşine takılan yüksek miktar borçlar yüzünden birikim yapamıyorlar. Ek olarak başlangıçta şunu da belirtmek isteriz ki Türkiye’de giyim alışverişine ayrılan bütçe 2018 verilerine göre avrupa ortalamasının 1.8 katı ve toplu taşıma oranı avrupaya göre çok daha düşük. Bu bilgiler ortaya çıkarıyor ki biz kaynaklarımızı doğru bir şekilde kullanamıyoruz. Bu yazımızda size birikim nasıl yapılır anlatacağız ve 3 tavsiye vereceğiz.

Aylık Ne Kadar Birikim Yapabilirim ?

Birikim yapmak, para harcamak kadar önemli bir konudur. Uzmanlar harcamalarımızı yönetmemizi ve planlamamızı isterler ama buna ek olarak harcamalarımızdan önce birikim planlaması yapmamızı da isterler. Birçok insan kısa yoldan köşeyi dönmek ister fakat kısa yoldan zenginlik hayalleri kurmak yerine uzun vadeli plan yapmak daha etkilidir. Birikim yapmayı emeklilik planınızı yapmak gibi düşünebilirsiniz. Uzmanlar yaklaşık olarak gelirinizin 3te 1ini biriktirmemizi söylerler fakat bu günümüz şartlarında çok kolay olmamaktadır. Eğer gelirinizin 3te 1ini biriktiremiyorsanız ufak miktarlar ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Her ay vadeli mevduat hesabınıza atacağız ufak miktarlar ya da başladığınız bireysel emeklilik sistemi programları başlangıç için gayet olumlu olacaktır. Gün geçtikçe ve kişisel ekonominizi ayarladıkça birikim tutarını arttırabilirsiniz. Gidelerinizi ve gelirlerinizi not almanız sizi motive edecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. Giderlerinizi ayarlamak için bir ajanda veya bilgisayarınızda excel gibi bir program ile kullanabilirsiniz. Emin olun ki hesaplı yaşamaya başlayınca tasarruf edicek yeni yerler bulacaksınız.

Giderlerinizi Azaltın

Her ay gelirimizin tamamını harcayacağız diye bir kural yok. Gereken kadar tutarı harcayıp gerekmeyen harcamalardan kaçınmamız gerekiyor. Birikim yapmayı ise gereksiz harcamalardan kurtulmak olarak düşünebiliriz. Günlük bize ufak gelen ama uzun vadede çok yüksek harcmalarımız vardır örneğin günde 1 tane orta boy starbucks’tan latte içiyorsak eğer aylık yaklaşık 400tl kahveye para harcamış oluyoruz veya günlük 1 paket sigara aylık yaklaşık 500tl ediyor. Bunlar gün içerisinde bize çok gelmiyor olsa da uzun vadede gayet önemli miktarlar. Eğer birikim yaparken zorlanmak istemiyorsak bu tür gereksiz harcamalardan kaçınabiliriz.

Kendinize Ödüller Verin

Gelir ve giderinizi not aldınız, az da olsa ufak ufak her ay belli bir miktar parayı kenara koyuyorsunuz fakat gün geçtikçe motivasyonunuz azalıyor olabilir. Bunun çözümü olarak eğer o ay hedeflediğiniz tutarda birikim yaparsanız kendinize ödül verebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yaren Deniz dedi ki:

    Birikim yapamayan ben gibiler icin gayet yararlı bir yazı, elinize sağlık.

    1. Admin dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkürler. Sanırım yanlışlıkla .blogspor yazmışsınız düzelttim 🙂

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.