Yastık Altı

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

09.05.2020
608

Konu hakkında bilginizin olmadığını varsayarak herkesin anlayacağı şekilde özetleyeceğim ve yazılı medyada artık çorba haline getirilmiş bir çok farklı detaylı terimin kullanıldığı ama bir teriminin bile sayfalarca açıklanması gerektiği ”Bitcoin madenciliği” ile ilgili özet bilmeniz gerekenler kısaca şöyle; madencilik olarak kullanılan terimi üretim olarak düşünebiliriz. Bahsedeceğimiz konu şimdi biraz daha anlaşılır olacak. Bitcoin yapısal olarak belirli bir ülke yada kişi tarafından yönetilmiyor bu da kısa sürede yaygınlaşmasını kolaylaştıran faktörlerden bir tanesi. Belirli bir tekel tarafından yönetilmediği gibi bitcoin alıcısı, satıcısı, üreticisi tarafından yani her kullanıcı tarafından yönetiliyor. Şimdi en kısa şekilde sıralama ile gidelim ve madenciliği kafa karıştırmadan özetleyelim.

Blockchain

Bitcoin satın aldığınızda elinize gerçek bir para geçmeyecek bunun yerine çok haneli kodlama ile ifade edilen şifreli kod verilecek. Bu kod tüm üreticiler tarafından anlık olarak yayımlanır ve işlemler bu şekilde gerçekleşir. Örneğin bir satıcı ile ticaret yapacaksınız ve bir şifreli kodunuz var. Bu kod blockchain sayesinde kayıt altında tutuluyor ve siz ürünü aldıktan sonra bu kodu satıcıya veriyorsunuz. Satıcı bu kodu normal yaşamda cüzdanına koyduğu gibi sanal cüzdanına giriyor ve kod değişerek tekrardan şifreleniyor ve satıcının hesabına geçiyor. Yani kodu tekrar kullanamazsınız tekrar alım yapamazsınız. Aynı anda hem alıcı hem satıcı kendini güvene alır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Blockchain gelişi güzel kodlamalarla işlem yapmaz. Kurulduğu günden beri işlem güvenliği açısından belirli bir algoritma ile işlemler yapılır. Bu algoritmalar blockchain ile uyumlu olduğu için çakışmalar gerçekleşmez ve işlemlerin tamamlanması için çakışmaması gerekir. Düşünsenize kafanızdan bir kod veriyorsunuz ve bu 5 bitcoin hadi alışveriş yapayım diyorsunuz. Bunun önüne geçmek ve işlem güvenliği için blockchain olmazsa olmazdır. Bir kod üretildikten sonra sistem tarafından kaydının tutulması gerekir. Bir bankaya para yatırdığınızda banka sistemine yatırdığınız para miktarı hesap numaranızla birlikte kayıt edilir. Yapısı gereği belirli bir merkezi olmayan BTC’de ise işlemlerin kaydı madencilik yapan firmalar tarafından tutulur. Firma dememin nedeni ise BTC (bitcoin) ilk piyasaya sürüldüğünde kullanıcılar kendi evlerinde madencilik yapabiliyordu. Fakat madencilik yapmak için bilgisayar donanımlarınızın güçlü olması gerekiyordu. Gittikçe yaygınlaşan BTC kullanımı sonucunda ise giderek gelişen teknolojiler ve madencilik işine girmek isteyen kişi sayısı arttı. Şuan ise bu işi yapabilecek kişisel bilgisayar bulunmuyor. Evinizde bu işi yapmaya kalkışsanız kazancınız elektrik faturasından daha az olacak ve masraflarını bile karşılamayan bir iş olacak bu sebeple büyük firmalar bu işi göğüslemiş durumdalar.

Sık Sorulan Sorular

  • Cep telefonumdan bitcoin madenciliği yapabilir miyim ?

Günümüzde bu işi büyük server havuzları ile yüksek teknolojide yapanlar var. Cep telefonu ile bu firmalarla yarışmanız mümkün değil.

  • Evimdeki bilgisayar ile madencilik yapabilir miyim ?

BTC’nin ilk çıkış yıllarında bu mümkündü ve yapılıyordu. Fakat kullanımın yaygınlaşması ve herkesin bu işe girmesi üzerine evdeki bilgisayardan madencilik olayı da kapanmış oldu.

  • Madencilik yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim ?

Bu işi yapan firmalardan hizmet kiralamanız gerekiyor. Madencilik yani mining işlemi için hizmet satan firmalar var. Bu firmalardan belirli bir BTC karşılığında Günlük/Saat bazında kiralama gerçekleştirebilirsiniz.

  • Mining firmaları neden kendileri üretim yapmak yerine kiralama yaparlar ?

Mining firmalarının belirli bir üretim hacmi vardır. Kuruluşunda ise yıllık olarak maliyetlerini hesaplarlar. Elektrik, internet, donanım gibi maliyetlerin hesaplamasını yaptıktan sonra yıllık üretilecek miktar üzerinden örneğin %30’unu kiralamaya verirler. Maliyetlerini kiralama üzerinden kazandıktan sonra kalan üretim firmanın kazancı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.