Yastık Altı

Bitcoin Nedir ?

09.05.2020
608
Bitcoin Nedir ?

Son zamanlarda para piyasaları ve çıkış noktası olan internet ortamında adından çokça söz ettiren sanal para birimi Bitcoin nedir sorusunun en net cevabı 2008 yılında Satoshi Nakamoto kullanıcı adlı yazılımcı tarafından çıkartıldı. Deneysel olarak çıkarttığı para birimini daha sonra piyasaya süren kullanıcı, bitcoin’in ülke para birimlerini sarsmasıyla birlikte gerçek adını açıklayarak Craig Wright olduğunu açıkladı. Piyasaya sürüldüğü günden şuana kadar hızlı bir ivme ile artan piyasasıyla hemen hemen tüm dünyada alım satım işlemlerinde kullanılabilen para birimi ilk yıllarında düşük kur seviyesi ile kimsenin ilgisini çekmiyordu.

Zamanla ün kazanıp ilerlemesi sonucunda şuan 1 bitcoin 5988 Dolar seviyesinde seyretmektedir. Ayrıca yaygınlaşan kullanım noktaları ile gerçek ülke para birimlerinin bile alım satımının olmadığı ülkelerde ticaret işlevselliği bulunan sanal para birimi, sadece sanal dünya ile sınırlı kalmayarak bitcoin ATM’lerinin oluşmasına kadar ilerledi. Çıkartıldığında internet ortamındaki kullanıcıların birbirleri arasındaki alışverişleri kolaylaştırmak adına bir araç gibi gözüken bitcoin son yıllarda yatırımcılar tarafından rağbet görmeye başladı. Öyle ki insanlar altın, gayri menkul gibi yatırımlar yerine bitcoin tercih edebiliyorlar.

Peki ”bitcoin yatırım için güvenli bir liman mıdır?” diye soracak olursanız; doğuşu internet üzerinden gerçekleşen ve sabit bir tekel altında tutulamaz. Diğer yandan bitcoin (yani belirli bir ülke yada belirli bir yönetici bulunmuyor) her ne kadar sürekli artış halinde olsa da bazı siyasi olaylardan etkilenebiliyor. Bunun en çarpıcı örneği ise Çin Halk Cumhuriyeti’nde ticarette Bitcoin’in yasaklanmasından sonra piyasalarda düşüş yaşandı. Kısa sürede toparlanmasına rağmen bu olay sonucunda Bitcoin’in de etkilenebildiği herkes tarafından görülmüş oldu.

Uzmanların Yatırım Konusunda Düşünceleri

Dünya üzerinde; finans işlemi ile ilgilenenlerden Bitcoin’i tanımayan kalmadığını düşünüyoruz. Başta Amerika olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden önde gelen uzmanlar tarafından sürekli olarak değerlendirilen bitcoin, ülke para birimleri gibi gerçekliği olmadığı için hep bir çekince oluşturuyor. Genel olarak uzman yorumları incelendiğinde çoğunluğunca yatırım aracı olarak görüldüğünü söylemek doğru olur. Altın ve gayri menkul gibi yatırımlarda dezavantaj sağlayan uzun vade konusunda bitcoin sanal ortamda ve internet erişiminin olduğu her yerde alım satıma müsaade ettiği için kısa vadeli yatırım olarak da değerlendirilebilir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

  • Özgür ve bağımsız ödeme aracı
  • Dünyanın her yerine aynı tutarlarda gönderim ücreti
  • Ödeme hızı (Swift ile yapılan uluslar arası ödemeler 3-4 gün sürebiliyor)
  • 7/24 işlem yapma imkanı (Belirli bir merkezi yada ülkesi olmadığı için tatil günlerinden etkilenmez piyasa sürekli açıktır)
  • Normal internet bankacılığı güvenlik önlemlerinden, daha üst düzey şifreleme ile işlemlerin korunması
  • Transfer edeceğiniz Bitcoini, gönderim yaptığınız ülke para birimine çevirmenize gerek yoktur.

Türkiye’de Bitcoin Nerelerde Kullanılır ?

Sanal para birimi olduğu için, internet üzerindeki kullanım noktalarını saymaya gerek bile yok çünkü şuan ülkemizde özellikle oyun ve internet içerikli ürünlerin birçoğunda bitcoin geçerlidir. Bunların haricinde haberlerde gördüğümüz kadarıyla Ankara’da bitcoin karşılığı ev satımına kadar ilerleyen kullanım noktaları, kullanım noktalarında sınır tanımadığını gösteriyor. Neden bir insan bitcoin karşılığında ev satar yada alır diye düşünüyorsanız; Bitcoin ülke para birimi yada merkezi yönetimi bulunmadığı için ülkeler arası ve uluslar arası prosedürlere takılmadan işlem yapılmasına olanak sağlar. Bunu da kısaca açıklamak gerekirse örneğin Türkiye’den ödeme yaparak Amerika’da bir şey satın almanız için elinizdeki Türk Lirasını, Dolar olarak çevirmelisiniz paranızı banka üzerinde Amerika’da ki hesaba yönlendirmeniz gerekiyor tabi bu aşamada uluslar arası prosedür gereği işleminiz incelemeye takılacaktır ve gecikmeler yaşanacaktır.

Tüm bunların yanı sıra bitcoin ile 10 dakika gibi kısa bir sürede ev satın alma ve ödeme yapabilme kolaylığınız var. Son olarak bitcoin yükselişi yada variyetinin devam edip etmeyeceğini merak ediyorsanız kimse size bunun kesin cevabını veremez ülke para piyasalarının merkezi bir yönetimi olduğu halde sürekli etki altında bulunduğunu düşünürsek sanal bir para biriminin ne kadar kullanımda kalacağını söylemek mümkün değil. Fakat 2008’den beri kullanımda olan ve giderek yaygınlaşan sanal para biriminin kısa sürede hükmünü kaybedeceğini de kimse size söyleyemez. Şuan geçerli bir sanal para birimi ve birçok ülkede geçerliliği var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.