Yastık Altı

Bitcoin Nerelerde Kullanılır ?

11.05.2020
619

İnternete özel para birimi olarak kullanılan Bitcoin; Bitcoin altyapısı kullanılan tüm platformlarda, nakit yerine kullanılabiliyor. Sistem işleyişi olarak; cepbank ile benzerlik gösteren Bitcoin işlemlerinde, yazılım özellikleri (kripto) nedeni ile onay kodu gönderimi gerçekleştirilmiyor. Bitcoin hesabı açan ve hesaplarına alt limitler dahilinde yatırım yapan Bitcoin kullanıcıları; internet alışverişlerinde ve online ödemelerinde Bitcoin para birimini kullanabiliyor. Bitcoin nerelerde kullanılır? konusunda detaylı araştırma yapan Bitcoin kullanıcıları ise; kişisel tercihleri ve hesap bakiyeleri doğrultusunda, sorunsuz ödeme avantajlarından yararlanabiliyor.

 

İnternet Alışverişlerinde Bitcoin Kullanımı

Fiziki alışverişlerden hoşlanmayan Bitcoin kullanıcıları, internet üzerinden alışveriş imkanı sunulan sitelerde; kredi kartı alternatifi olarak, farklı ödeme yöntemleri ile ödeme gerçekleştirilebiliyor. Bitcoin ile anlaşmalı olarak hizmet veren altyapı sağlayıcıları ile çalışan site yönetimleri, üyelerine Bitcoin ile alışveriş yapabilme fırsatı sunuyor. Bitcoin ile ödeme işlemi gerçekleşebilmesi için; kullanıcıların Bitcoin hesaplarına tanımlı, ödeme aracı bulunması gerekiyor. Sanal kartlar ve vadesiz hesapların ödeme aracı olarak kullanılabildiği, Bitcoin ödeme işlemlerinde; üyelerin Bitcoin hesaplarından, ödeme araçlarına alışveriş limiti karşılayacak kadar Bitcoin transfer etmeleri gerekiyor.

 

Online Ödemelerde Bitcoin Kullanımı

Bitcoin; bahis siteleri ve teknoloji marketleri başta olmak üzere, online ödeme gerçekleştirilen tüm platformlarda kullanılabiliyor. Online ödemelerde; sitelerin güvenlik protokollerine istinaden, Bitcoin kullanımı direkt ya da dolaylı olarak kullanılabiliyor. Direkt Bitcoin kullanımlarında; online ödeme altyapısına Bitcoin sanal pos eklenmiş olması şartı aranıyor. Bu sayede üyeler; hesaplar arası havale transferinde olduğu gibi; transfer ettikleri tutarları, anında ödeme işlemlerinde kullanılabiliyor. Dolaylı Bitcoin ödemelerinde ise, kullanıcıların Bitcoin hesapları; internet alışverişlerinde de kullanılabildiği gibi, sanal kartlar ya da vadesiz hesaplar üzerinden ödeme işlemlerine dahil edilebiliyor. Bu işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesi için; sanal kartlara ya da vadesiz hesaba gönderilen Bitcoin tutarlarının, online ödemede kullanılan para birimi ile aynı olması şartı aranıyor. Para birimlerinin farklı olduğu durumlarda ise; ödemeler, günlük kur değerleri üzerinden hesaplanamadığı için kullanılamıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ademcan dedi ki:

    Günümüzde neredeyse her sektörde kullanılıyor ülkemizde pek aktif olmasada yurt dışında genelde yemek siparişlerinde tercih ediliyor ülkemizde de bu tarz alternatif ödeme seçenekleri sunulmasını gormek isterim açıkçası

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.