Yastık Altı

Bitcoin Yatırımı Yapmak Karlı Mıdır ?

11.05.2020
536
Bitcoin Yatırımı Yapmak Karlı Mıdır ?

Her geçen gün yeni yatırım alanları oluşurken bunlar arasında en popülerden biri olan bitcoin için ilk akla gelen soru bitcoin yatırım yapmak karlı mı? Sorusu oluyor. Bir anda ortaya çıkan bu yatırım alanı için güvenilirlik ve sabitlik ne kadar söz konusu olur bilinmez ancak bitcoin yatırım alanının doğuşuna bir bakıldığında bitcoin zenginleri olarak internette yer alanları görmeniz mümkün.

 

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin yatırım sektörüne maalesef masum başlamış bir yatırım aracı değildir. Sadece internet üzerinden alımı yapılan bir para birimidir. Başlangıç amacı gerçekten yatırım odaklımıdır bilinmez ancak bitcoin yatırımlarını başlatanlar bir hacker grubu tarafından oldukça büyük bir zenginliği elde etmişlerdir. Bu hacker gruplarının oluşumu kendilerinin sağladığına dair bir çok haber internet üzerinden servis edilmiştir.

Bitcoin Nasıl İşler ?

Hacker grubu kurulduktan sonra ağ sistemine bağlı internet kullanıcıları bu konuda büyük risk altına girdiler. Onların bu riski bitcoin yatırımcıları için servet kapısı oldu. Hacker grubun büyük bir ağ oluşturacak şekilde yayılmış olmasından dolayı, ağ sistemi kullanan firmaların portlarına sızarak bilgisayarlardın ki verilerine ulaşım sağlamışlardır. Ancak bu verileri silmek yerine şifrelemişlerdir. Bilgisayar ekranınıza verilerinizin şifrelendiğine dair bir mesaj ve irtibat numarası bırakarak kendileri ile iletişim kurmanızı sağlayan hacker grubu, belli bir ücret karşılığında verilerinize koydukları şifreyi kaldırmayı teklif ederler. Bu ücretin para birimi bitcoindir. Anlaştığınız rakam karşılığında internet üzerinden bitcoin alarak karşı tarafa transferini gerçekleştirirsiniz. Bu sistem ile bitcoin para birimi borsada bir anda tavan yapmıştır. İlk başta 1 bitcoin 1 usd tekâmül ederken şuanda 1 bitcoin 3.000 usd tekâmül ediyor. Bitcoin transferinden donra geniş bir ağa sahip olan hacker grubu aynı gün içerisinde yurt dışı bankaları aracılığı ile bitcoinleri geçerli olan bir para birimine çevirdikleri için Bilişim Suçları tarafından takibi sağlanamamaktadır.

 

Bitcoin Efsanesi

Doğruluğu net olmayan bir şehir efsanesi olarak bir bitcoin hikayesi bilişimciler tarafından yayılıyor. Bir firmanın bilgilerini şifreleyenler hacker’lar (bu işlemi şifrelemek olarak ifade ediyorlar) not bıraktıkları firma tarafından kendileri ile iletişime geçildiği zaman bir rakam üzerinden anlaşıyorlar. Bilgileri şifrelenen firma güvenilir bulmadığını ve paranın yarısını transfer edeceğini, şifreyi kaldırdıktan sonra kalan yarısını transfer edeceğini söylüyor ve bu şekilde anlaşıyorlar. Anlaştıkları rakamın yarısını transfer ettikten hacker grup porta bağlanarak şifreyi kaldırıyor ve şifreyi kaldırdığı anda kullanıcı firma bilgisayarın internet bağlantısını kesiyor. Hacker grup firmayı arayarak bu yaptıklarının etik olmadığını ve kalan paranın transfer edilmesini çünkü bir anlaşma yaptıklarını söylüyor. Türk deyimlerinde “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” deyimi böylece gerçekliğini bir kere daha gözler önüne sermiş oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.