Yastık Altı

Borsa İstanbul (BİST) Nedir ?

20.05.2020
586
Borsa İstanbul (BİST) Nedir ?

Kısa tanımı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası ve İstanbul Altın Borsası gibi hisse senetlerinin işlem gördüğü borsalar ile birlikte doğmuş bir borsa çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ilk kez hissenizi halka açacak iseniz Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almanız gerekecektir. Aldığınız izin sonucunda hisse senediniz aracı kurumlar tarafından satılacak ve daha sonra Borsa İstanbul’a gelecek ve ikinci satışınız da buradan yapılacaktır. Her hisse senedinin kendine özel bir kodu bulunmaktadır. Bu kod üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

Borsa İstanbul Endeksi Hesaplama

Borsaların performanslarındaki düşüş ya da yükseliş borsa endeksleri tarafından hesaplanır. Endeksler neden hesaplanıyor diye soracak olursanız sebebi; hisse senetlerinin ortak performansının yatırımcılar tarafından takip edilmesi amaçlanmaktadır ve endeksler bu nedenle hesaplanmaktadır. Borsa İstanbul hisse senedi ile 324 hisse senedi hesaplanmaktadır. Bunların 54’ü anlık 270’i gün sonu kapanış hisse senetleridir. Endeksler piyasaya göre değişiklik göstermektedir. Piyasa büyük ise hisse senetleri de büyük olurken küçük olunca tam tersi olacaktır. Bist 100 ve bist 30 en popüler olanlarıdır diyebiliriz. Endeksin hesaplanması piyasa ile doğru orantılıdır. Hesaplama yapabilmek için endeksin yapısını ve nasıl işlediğini iyi bilmeniz gerekir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ile yüzleşebilirsiniz. Özellikle de borsa konusunda uzmanlaşmadan nereye nasıl yatırım yapılacağını bilmeden bu işe girer ve hesaplamalar yaparsanız olumsuz sonuçlar ile karşılaşmanız çok olası bir durum olacaktır.

Borsa Endeksi Neden Önemlidir ?

Her borsa fiyatlarının değişikliği özel bir endeksten incelenmektedir. Borsa endeksinin artmış olması her borsa senedinin kazandığını ya da düşmesi kaybettiğini göstermez. Bu yanlış bir algıdır. Borsada işlem gören şirketlerin sermayelerindeki pay hisse senedi üzerinde etkili olmaktadır. Endeksin işleyişi çok iyi bilinmeli ve hesaplama da ona göre yapılmalıdır. Borsa endeks hesaplamasını doğru yapabilmeniz için borsayı çok iyi bilmeniz gerekir. Bunun için de daha önce borsa ile ilgilenmiş ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerin tekniklerini okumalı ve uygulamalısınız. Borsada köpek balığı tekniği olarak bilinen tekniği araştırdığınızda size bu konuda yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Borsa, dalgalanmaların çok olduğu bir alan olduğu için bu dalgalanmalar ile mücadele edebilecek biri olduğunuzdan emin olmalısınız. Ve her zaman ikinci bir planınız bulunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.