Yastık Altı

Borsada Teknik Analizin Öncüleri

02.05.2020
699
Borsada Teknik Analizin Öncüleri

Borsa yıllardır devam eden bir yatırım aracıdır ve günümüzde çoğunlukla belirli analiz yolları ile borsada işlem yapılmaktadır. Bu durum eski zamanlarda da böyle miydi derseniz, hayır böyle değildi fakat bazı teknik analiz öncüleri borsada bir devrim yarattılar ve bu analizleri hayatımıza soktular.

Borsada Teknik Analizin Öncüleri

Richard Donchian

Richard Donchian, trend takibi kavramının yaratıcısı olarak bilinir ve 1950-1960lı yıllarda sistematik yaklaşımın öncüsü olmuştur. Donchian’ın öğrencileri, günümüzde dünyanın en büyük şirketleri ve üst düzey yöneticileri konumundadır.

Günümüzden 50 yıl önce geliştirdiği teknik analiz sistemler hala kullanılmaktadır. Geliştirdiği sistemler modern çağın en iyi traderları tarafından geliştirilmiş ve uygulamaya konmuş sistemler bütünüdür.

Richard Donchian, varlık yönetimi konusunda en saygın isimlerden biridir. Bunu adına veriler Donchian Ödülleri’nden anlamak mümkündür.

Richard Donchian denildiğinde akla ilk gelen sistem 4 Hafta Kuralı’dır. Bu sistem çok basit mantıkla çalışır. Piyasalar 4 haftanın en yüksek seviyelerine çıkarsa alım, 4 haftanın en düşük seviyelerine düşerse satışı ön görmektedir.

4 Hafta Kuralı ilk kez Dunn & Hargitt Investment Management isimli yatırım şirketi tarafından yatırımcılara tanıtılmıştır. Şirket tarafından borsa yatırımcılarına dağıtılan Trader’s Notebookkitapçığında, 4 Hafta Kuralında bahsedilen teknik analiz kuralları açıklanmıştır.

Sistemin başarısı 1980li yıllara kadar sürmüş ve yatırımcıya yüksek karlar sağlamıştır. Ancak devam eden yıllarda tipik trend takip edici sistemlerin eksik yanları devreye girmiş ve yatırımcıya büyük zararlar yaşatmıştır.

Marc Chaikin

Marc Chaikin, çok başarılı indikatörlerin altına imza atmış bir piyasa analistidir. 1966 yılında broker olarak başladığı finans dünyasında hızla yükselmiştir. Brokerlık sonrasında kısa süre içerisinde hedge fonu kurarak NYFE’de üye aracı kurum statüsünü satın aldı. Drexel, Burnham, Lambert gibi köklü ve büyük kurumlarda çalışmaya başladı.

Marc Chakin’in hayatındaki dönüm noktası kurduğu Bomar Securities aracı kurumu oldu. Burada daha önce çalıştığı Financial News Network şirketinde olduğu gibi portföy yöneticileri ve traderlar için program geliştirmeye başladı.

1998 yılında varlık yönetimi yapmaya başlamak için lisans aldı. Kurduğu yeni şirketin adı, yine kendi adını taşıyan Chaikin Capital LLC oldu. Bu süre zarfında teknik analiz kavramına üç önemli kalem eklemeyi başardı. Günümüzde hala sıkça kullanılan bu indikatörler şunlardır:

Accumulation/Distribution Oscillator

Chaikin Volume Accumulation Percent

Chaikin Money Flow Persistency

John Bollinger

John Bollinger, uzman finansal analist ve uzman piyasa teknisyenidir. Ünvanı ‘Chartered Financial Analyst ve Chartered Market Technician’dır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinin en önemli teknik analistler birliği olan Market Technicians Association’un eski yönetim kurulu üyesidir.

John Bollinger, Bollinger Capital Management’ın kurucusu ve başkanıdır. Varlık yönetimi ve yatırım danışmanlığı konusunda hizmet vermektedir.

Financial News Network’un Piyasal Baş Analistliğini ve CNBC kanalında yorum ve piyasa analizi yapmaktadır. Dünya çapında tanınmış bir analisttir.

John Bollinger denildiğinde aslında ilk akla gelen adıyla özdeşmiş Bollinger Bantları’dır. Geliştirdiği Bollinger Bantları ve projeleri sebebiyle yatırım dünyasının en aktif üyeleri arasında sayılmaktadır.

Capital Growth Letter adıyla çıkardığı aylık bülten ile sıradan yatırımcılara teknik bazlı raporlar sunmaktadır.

Kendisine ait bu sitede Group Power adı altında sektörleri inceler ve basit temel – teknik analizlerini yapar. Group Power, iyi hisse senedi seçmek için önce güçlü sektörlerin seçilmesi mantığı ile hazırlanmaktadır.

1998 yılında 3300 hisse senedinin geçmiş performanslarını inceleyerek, gelecek performansları tahmin etmeye çalışan bir web sitesi kurmuştur.

En son kurduğu web sitesi ile 1200 yatırım fonunu incelemektedir. Bu sitenin en dikkat çekici unsuru, günlük fon fiyatlarının bir korelasyon sistemi kullanılarak önceden tahmin edilmesidir.

John Bollinger’a ait tek kitap Bollinger on Bollinger Bands’dır.

J. Welles Wilder Jr

J. Welles Wilder Jr, teknik analiz dünyasının belki de en ilginç kişiliklerinden biri olarak dikkat çeker. Wilder 1962 yılında North Carolina Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra makine mühendisi olarak çalışma hayatına girer. Bir süre sonra emlakçılıkta yapan Welles Wilder, sonunda hayatını Teknik Analiz yöntemleri ve trading sistemleri üzerindeki araştırmalarına adamıştır.

New Concepts in Technical Trading Systems, 1978Wilder günümüzde de hala sıkça kullanılan Parabolic SAR, Volatilite Sistemi, DMI, RSI gibi gösterge ve sistemlerin bulucusudur. 1983 yılında piyasalarda mükemmel bir düzenin olduğunu iddia eden ve bu düzeni ortaya çıkaran Delta Fenomeni ismini verdiği bir yöntemi geliştiren Jim Sloman ile tanışıp bu yöntem üzerine iki yıl araştırma yaparak Delta Society International’ı kurmuştur. Bu kuruma her biri 35.000 dolar vererek 2.52 milyon dolarlık bir trading havuzu yaratan 72 direktör kurucu ortak katılmış ve sadece bu kurucu ortaklara ifşa edilen bu müthiş sistem sonunda 1991 yılında itibaren maliyeti 175 dolar olan bir kitapta halkın da kullanımına sunulmuştur. Bugün dört kitabın yazarı olan Wilder beş kıtadaki seminerlere konuşmacı olarak katılmakta, radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Yukarıda adı geçen indikatörler dünyanın her tarafındaki teknik analist ve traderlar tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Wilder’ın kitapaları kendi yayın evi olan Trend Research tarafından basılıp dağıtılmaktadır.

The Adam Theory of Market sor What Matters Is Profit, 1987

The Wisdom of the Ages for Acquiring Wealth, 1989

The Delta Phenomenın or Hidden Order in All Markets, 1991

Gerald Appel

Gerald Appel, Sosyal Bilimler dalında yüksek lisansını tamamladıktan sonra, New York’taki Thedore Reik Eğitim Enstitüsünde psikanaliz programını tamamlayan Gerald Appel yatırım hayatına 1960 yılında girmiş ve bir süre sonra Free Enterprise, Yale Hirsch’s Stock Trader’s Almanac, Smart Money ve Money gibi sektör dergilerine yazılar yazmaya başlamıştır. Bu sayede kendisine bir müşteri ve okuyucu kitlesi oluşturan Appel 1973 yılında, günümüzde de sektörün kalburüstü paralı yayınlarından biri olmaya devam eden System and Forecasts isimli bülteni yayınlamıştır.

Bugün 200 milyon dolarlık bir portföyün de yöneticiliğini yapan Appel’ın beş kitabı bulunmaktadır.

Stock Market TradingSystems: A guide to Investment Stragety (1980)

Ninety Nine Ways to Make Money in a Depreesion (1981)

Winning Market Systems (1989)

Winning Market Systems: 83 Ways to Beat the Market (1991)

Larry Williams

Oregon Üniversitesi’nden gazetecilik diploması ile mezun olan Larry Williams bugün vadeli borsalar traderları arasında en ünlüsüdür. 30 yılı aşkın bir süredir hem kendi hem de yönettiği fonlar hesabına vadeli ve opsiyon borsalarında ve hisse senetlerinde işlem yapmakta olan Williams, sektörde birçok önemli ödül kazanmıştır. Bunların arasında 10,000 dolarlık başlangıç sermayesini bir yılda 1,147,000 dolara çıkardığı Robbins World Cup of Championship of Futures Trading ve Omega Lifetime Achievement ve Futures dersgisi “Doctor of Futures” bulunur. Hakkında Barrons, The Wall Street Journal, Forbes, Money, Fortune gibi sektörün önemli yayın organlarında sayısız yazı çıkan Williams, vadeli borsalarda en eski ve en çok takip edilen bültenlerden biri olan * Commodity Timing’in de yayıncısıdır.

ABD Vadeli Borsalar Birliği’nin yönetim kurulunda da hizmet vermiş olan Williams’ın ilginç uğraşları arasında boksör antrenörlüğü, politika ve arkeoloji de bulunur. En önemlisi, Larry Williams bütün dünya konferanslarına konuşmacı olarak çağrılan popüler bir eğitmen ve çok okunan bir yazardır.

Kendisine ait kitaplardan bazıları;

How I Made $ 1.000.000 Trading Commodities Last Year – 1979

Secrets of Stock Trading – 1982

How to Outfox the Foxes – 1991

Day Trade Futures Online – 2000

Philip Gotthelf

Dünyanın dört bir tarafındaki vadeli borsa yatırımcıları tarafından kullanılan * COMMODEX® sisteminin yayıncısı ve editörü olan Philip Gotthelf hem bir aracı kurum sahibi hem de kurumsal müşteriler için trading sistem ve programlarının tasarımcısıdır. Babası Edwards Gotthelf’in geliştirdiği COMMODEX® sistemi 45 yılı aşkın bir süredir günlük al/sat/stop emirleri üretir ve bağımsız rating kurumları tarafından her yıl en üst %5 listesine seçilir. Makalelerinin Futures, Investing, Stocks & Commodities, Barron’s, The Wall Street Journal, The New York Times, Fortune, Formbes, Money gibi yazılı basın organlarında devamlı yer almasınıyanı sıra Gotthelf, CNBC, MSNBC, CNN, ABC, FOX gibi televizyon kanlarına sık sık konuşmacı olarak davet edilir. 1987 çöküşünü öngören açıklamaları ve 1972 yılında açılan vadeli döviz piyasalarındaki doğru tahminleriyle iyice ün kazanan Gotthelf, 80’li yılların başında değerli madenler piyasasında dönen dolapları da zamanında tespit edip müşterilerini uyarmıştır. Gotthelf’e ait 3 kitap bulunmaktadır;

TechnoFundamental Trading: A Revolutionary Approach to Combining Technical & Fundamental Anaysis (Irwin, 1994)

New Precious Metals Market: How to Changes in Fundamentals are Creating Extraordinary Profit Opportunities, (McGraw-Hill, 1998)

Currency Trading: How to Access and Trade the World’s Biggest Market, ( John Wiley & Sons, 2002)

Joseph Granville

Wall Street’in en etkili ve en çok dinlene analistlerinden biri olarak kabul edilen Joseph Granville ayı piyasalarının habercisi olarak tanınır. 1970’li yıllardan beri her piyasa çöküşünü öngörmesi ile ünlenen Granville, sadece 1982 yılında yaptığı felaket tellallığıyla (ABD hisse senetleri piyasası Granville’in sat önerilerinden sonra ikiye katladı) saygınlığını zedelemiş olsa da bugün 80’e yaklaşan Dow’un girdabına katıldığı ayı piyasasını yine doğru tahmin etmiştir.

Hala ayıların kutsal kitabı olarak tanınan Granville Market Letter isimli bültenin yayıncısı olan Granville 2.Dünya Savaşı’nda askerlik yaptıktan sonra ekonomi okmuş ve pul koleksiyonculuğundan tombalaya kadar çeşitli konular üzerine kitaplar yazmıştır. Kitaplarından bazıları;

Granville’s New Key to Stock Market Profits

How to Win at Bingo

The Book of Granville

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.