Yastık Altı

Çocuklara Tasarruf Etmek Nasıl Öğretilir ?

13.04.2020
1.071
Çocuklara Tasarruf Etmek Nasıl Öğretilir ?

Çocuklarımızın gelecekte daha mutlu ve rahat bir hayat yaşamalarının yolu bizim daha özenli ebeveynler olmamız ile gerçekleşecektir. Çocukları yetiştirme konusunda maalesef birçok anne baba sınıfta kalıyorlar. Çocuklarımıza karşı gösterdiğimiz korumacı tavır, hatalarına karşı gösterdiğimiz umursamazlık ve kuralsız yaşam, çocuklarımızı ekonomik olarak sorumsuz bir şekilde bir şekilde büyütmemize yol açıyor. Tasarruf etme bilincini aşılayamadığımız çocuklarımız ise ne yazık ki gelecekte bu bilinci kazanan insanlara karşı daha mutsuz ve depresyona eğilimli oluyrlar.

Yastık Altı olarak bu yazımızı çocuklarına karşı duyarlı ebeveynlerimiz için yazıyoruz. Çocuklara tasarruf etmeyi öğretme kılavuzu da diyebileceğimiz bu yazımız da 5 madde ile size tavsiyelerde bulunacağız.

Harçlık Verirken Planlı Olun

Çocuklarınıza vereceğiniz harçlığı günübirlik değil de haftalık ya da aylık olarak vermeye özen gösterin. Uzun zaman diliminde harçlık alan çocuklarınız bu şekilde paralarını kontrollü bir şekilde harcamayı zamanla öğreneceklerdir. Gün geçtikçe de paralarını daha planlı olarak harcamaya alışacaklardır. Ayrıca harçlıklarını planlı bir şekilde vermeyi zamana yayarak yapmaya çalışmalısınız ve ilk günlerde eğer sizden para isterlerse ufak tavizler verirken ilerleyen günlerde bu tavizlerden kaçınmalısınız.

ailece para biriktirmek

İsraf Etmemeyi Öğretin

Dünyamızın sınırlı kaynaklarını olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün bilim insanları dünyamızın daha sürdürülebilir olması için israftan kaçınmamız gerektiğini bize öğütlüyorlar. İlk olarak bu konuda eğer siz de yeterince bilinçli değilseniz “sürdürülebilirlik” kavramını araştırarak başlamanızı tavsiye ederiz. Ardından çocuklarınızın küçük yaşlarda bu kazanımı elde etmesi için çalışabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken aslında çok basit, çocuklarınızı maddelerin geri dönüşüm sürecine dahil edebilirsiniz ya da çocuklarınız ile bu konulara parmak basan fimler, belgeseller izleyebilirsiniz. Unutmayın eğer sürdürülebilirlik konusunda siz bilinçliyseniz çocuklarınız da bilinçli olacaktır.

Alışverişe Çocuklarınızla Çıkın

Ev ihtiyaçlarınızı gidermek için alışverişe çıkarken çocuklarınızı da yanınıza almanız onlara alışveriş bilinci kazandırmanıza yardımcı olabilir. Yapmanız gereken beraber alışverişteyken ürünlerin fiyatları hakkında konuşmanız, karşılaştırmalar yapmanız olacaktır. Alışverişe çocuklarınız ile çıktığınız da çocuklarınız ürünler arasında kendilerince fiyat – performans oranı kuracaklardır ve tutumlu alışveriş yapmayı zamanla öğreneceklerdir. Ek olarak, alışverişe beraber çıktığınız da çocuklarınız ev ekonomisine de yabancı kalmayacaklardır.

çocuk ve tatil

Hemen Bir Kumbara Edinin

Para biriktirmeyi öğretirken yapılabilecek en temel ve en faydalı şeylerden biri de çocuklarınıza kumbara kullanımını teşvik etmek olacaktır. Çocuklarınıza kumbara kullanımı ile para biriktirebileceklerini ve istedikleri şekilde harcayabileceklerini söylemelisiniz. Kumbara kullanımını alışkanlık haline getiren çocuk zamanla bundan keyif alacaktır.

Tasarrufa Çocuklarınızı Ortak Edin

Yırtılmış bir eşyanızı dikiyorsanız ya da bir şeyi tamir ederken çocuklarınızı yanınıza çağırıp onlara durumu anlatabilir ve işinize ortak edebilirsiniz. Ya da en azından dünden kalan bir yemeğinizi ısıtırken onları yanınıza alıp neden bunu yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Bir şeyin tekrardan kullanılabilir olduğunu görmek çocuklarınıza bu davranışları benimsemesi için yardımcı olacaktır. Asla unutmayın ki bir şeyleri onarmak, bir şeyleri yok etmekten her zaman daha iyidir ve bunu öğrenen çocukların hayatları daima daha planlı ve mutlu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.