Yastık Altı

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Şartları Nelerdir?

05.06.2020
539
Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığa ait bütçe görüşmelerinin yapıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına ilişkin bir takım açıklamalarda bulundu. Bakan, yaptığı bu açıklamalarda iki yeni sosyal yardım programının hayata geçirileceğini ve bunlardan bir tanesinin ise ikiz ve üçüz gibi çoklu doğumlarda, ihtiyaç sahibi ailelere 2 yıl boyunca maddi destek sağlanması olduğunu belirtti. Peki çoklu doğum yardımı projesinin detaylarında neler var? Çoklu doğum yardımı nedir? Çoklu doğum yardımı şartları nelerdir? Çoklu doğum yardımı kimlere verilecek? Çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar? Haberin detayları aşağıda;

 

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

12 Kasım 2018 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemeleri gerçekleştirilmeye başlanan Çoklu doğum yardımı, hali hazırda çocuğu olanlara yapılan doğum ödemesine ek olarak ikiz, üçüz ve daha fazla sayıda doğum yapan ailelere destek olmayı planlayan bir sosyal yardım projesidir.

 

Çoklu Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Çoklu doğum yardımından yararlanabilmek için bazı şartları karşılamak gerekmektedir. Çoklu doğum yardımı almak için karşılanması gereken şartlar 12 Kasım 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmerler Bakanlığı internet sitesinde net olarak açıklandı. Buna göre çoklu doğum yardımından, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapmasında yer alan yardıma muhtaç aileler yararlanabilecek.

 

Çoklu Doğum Yardımı Ödemeleri Ne Kadar Süre Gerçekleştirilir?

Çoklu doğum yardımı projesi, 2 yaşına kadar olan ikiz veya daha fazla çocuklar için geçerli olmaktadır. 2 yaşını aşan çocuklar için ödeme yapılmayacaktır. Örnek vermek gerekirse, eğer yeni doğan ikiz çocuğunuz var ve bu yardımı almaya başladıysanız 24 ay boyunca bu yardıma erişebileceksiniz fakat 20 aylık ikizleri olan, yardıma muhtaç bir aile başvuru yapması halinde maksimum olarak 4 aylık bir ikiz çocuk doğum yardımı alabilecektir. Ek olarak, ailenin çoklu doğum yardımı alabilmesi için Sağlık Bakanlığının, Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde yer alan aşıları süresi içinde yaptırması gerekmektedir.

 

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum yardımı başvurusu, il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacaktır. İlçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları genellikle Hükümet Konağı (Kaymakamlık) binasının içerisinde yer almaktadır. Çoklu doğum yardımı başvusu için gerekekli olan evraklar ise şunlardır;

  • Çocuğun annesinin kimliği,
  • Çocuklarınızın nüfus kaydını yaptıktan sonra alacağınız nüfus kayıt örneği ve
  • Doğum belgesi şeklindedir.

 

Çoklu Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına aylık 150 tl olarak yapılacak, ödemeler çocuklarınız 2 yaşına gelene dek 2 ayda bir olarak gerçekleşecektir ve PTT ile ebeveynin hesabına yatırılacaktır. Buna göre ikiz, üçüz ve daha fazla doğumlarda toplam çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak ? İnceleyelim.

 

İkiz Çocuklar İçin Çoklu Doğum Yardımı Ödemesi

İkiz çocuğu olan aileler için çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 tl olarak yapılacaktır. Sonuç olarak ayda 300 tl ve 2 yılın sonunda ise toplam 7200 tl ödeme yapılacaktır.

 

Üçüz Çocuklar İçin Çoklu Doğum Yardımı Ödemesi

Üçüz çocuğu olan aileler için çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 tl olarak yapılacaktır. Sonuç olarak ayda 450 tl ve 2 yılın sonunda ise toplam 10800 tl ödeme yapılacaktır.

 

Dördüz Çocuklar İçin Çoklu Doğum Yardımı Ödemesi

Üçüz çocuğu olan aileler için çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 tl olarak yapılacaktır. Sonuç olarak ayda 600 tl ve 2 yılın sonunda ise toplam 14400 tl ödeme yapılacaktır. Bu rakamlar bu şekilde devam etmektedir.

 

Son olarak, sorgulamalarınızı e-devlet çoklu doğum yardımı sorgulama ekranı üzerinden ya da T.C. kimlik numarası ile PTT şubelerinden yapabilirsiniz ve ödemeler ayın 15 ile 30’u arasında gerçekleştirilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.