Yastık Altı

Düşük Gelirliler İçin Tasarruf Etmenin Yolları

09.04.2020
2.817
Düşük Gelirliler İçin Tasarruf Etmenin Yolları

Geliriniz çok yüksek olmayabilir fakat sadece birkaç küçük taktik ile tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Bu yazımızda size düşük gelirliler için tasarruf etmenin yollarını anlatacağız.

kumbara

1- Kumbara Kullanarak Başlayın

Tasarruf etmeyek başlarken ilk olarak bir kumbara edinmeniz çok güzel olacaktır. Kumbarayı satın almanıza da gerek yok basit bir tahta kutuyu kolayca kumbaraya çevirebilirsiniz hatta bir gazlı içecek kutusunu bile kumbara yapabilirsiniz. Kumbaraya günlük olarak cebinizdeki bozuklukları atmak çok güzel bir başlangıçtır. Günde 2-3tl gibi bir rakam ayda 100tl tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ben günlük bununla uğraşamam diyorsanız haftalık olarak belli bir miktarı kumbaraya atabilirsiniz. Kumbara ile tasarruf yapmanın taktiği çok çok zor durumda kalmadıkça kumbaraya dokunmamaktır. Bir taktik vermek gerekirse, arkadaşlarınızın yanında asla kumbaraya dokunmayacağınıza yemin edebilirsiniz.

gereksiz harcama

2- Gereksiz Harcamalarınızı Sınırlayın

Kumbaraya günlük veya haftalık birkaç tl koymaya başladınız peki ya şimdi tasarruf etmek için ne yapabilirsiniz ? Bizim bir diğer önerimiz gereksiz harcamalarınızı sınırlamanız olacaktır. Kiranızı, fatularınızı, okul masraflarını vb. şeyleri ödedikten sonra elinizde kalan parayı daha dikkatli harcamaya başlayın. Buna örnek vermek gerekirse bazen araba kullanmak yerine toplu taşıma tercih edebilirsiniz ya da dışarıda bir arkadaşınızı beklerken kahve içmek yerine çay tüketmeyi tercih ederek gereksiz harcamalarınızı sınırlayıp tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

teknolojik harcama

3- Teknolojik Ürünlerin Son Modelini Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Her yıl yeni model cep telefonu, bilgisayar, tablet vb. ürünler çıkmaktadır. Bu şirketler gelirlerini artırmak için bunları güncellemek ve piyasaya sürmek zorundalar fakat siz tasarruf etmek için bunları her yıl değiştirmek zorunda değilsiniz. Dünyanın en zengin insanlarının kullandığı cep telefonlarına ve diğer teknolojik aletlere dikkat etmenizi öneririz bu insanların bile maddi durumu bu kadar güçlüyken teknolojik aletlerin birkaç yıl önceki modelini kullandıklarını göreceksiniz. Elinizdeki telefon veya bilgisayar ile 3-4 yıl idare etmeniz sizin hayatınızdan hiçbir şey çalmaz. Biz teknolojik ürünleri gittiği yere kadar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

tatil planlama

4- Tatilinizi Önceden Planlayın

Hepimiz kendimizi yaz aylarında güzel plajlara atmanın hayalini kuruyoruz. Bu birkaç haftalık tatil hayalı nerdeyse yılın geri kalanını motive ediyor fakat size bu konuda da ufak birkaç hatırlatmamız olacak. Biliyoruz ki tatil şirketleri erken rezervasyona ve tatil sezonunun bitişine doğru olan dönemlere çok fazla indirim yapıyorlar. Eğer bir tasarruf planı oluşturuyorsanız ve bir süre bu plana bağlı yaşacaksanız size tatile çıkmayın demiyoruz sadece erken rezervasyon yapabilir ve sezon sonunu tercih edebilirsiniz. Bu sizi çok fazla maddi yükten kurtaracak.

ev partisi

5- Sosyal Hayatı Evinize Çekebilirsiniz

Hafta sonu planlarını hepimiz yapıyoruz fakat bir cumartesi gecesini dışarıda geçirmek en az 100-200tl gibi bir rakam tutuyor. Bunun yerine bazı hafta sonlarını ev partisi düzenleyerek geçirebilirsiniz. Hem sürekli dışarıda aynı mekanlarda zaman geçiren arkadaş ortamınız da bu partiyi sevecektir hem de sadece siz değil hepinizin parası cebinizde kalıcak. Enstrüman çalabiliyorsanız veya çalabilen bir arkadaşınız var ise ev partisinin vazgeçilmezlerinizden biri olacağına eminiz.

erkek-evde-sac-kesim

6- Kendi Kuaförünüz Olun

Bu önerimiz daha çok kadın takipçilerimizi ilgilendiriyor. Saç boyası, manikür, pedikür gibi gideler her ay dünya masraf çıkarıyor. Tasarruf etmeye çalıştığınız süre boyunca bunların planlamasını yapabilirsiniz. Örneğin saçlarınızı genelde kendiniz evde boyayıp ara sıra kuaföre gitmeyi tercih edebilirsiniz.

EN-İYİ-FIRSAT-SİTELERİ

7- Fırsat Sitelerinden Alışveriş Yaparken Dikkatli Olun

Fırsat siteleri bize birçok kategoride çok avantajlı fiyatlar sunabiliyorlar. Örneğin orijinal parfüm gibi ihtiyaçlarınızı karşılarken mağazadan almak yerine fırsat sitelerini kullanmak ürünün orijinal olduğuna eminseniz size çok büyük bir fiyat avantajı sağlıyor fakat eğer 100 tane ürün varsa bunların 50 tanesinin avantajlı en az 50 tanesinin avantajlı olmadığını bilmemiz gerekiyor. Direkt olarak burada satılan ürünler ucuz diyip ne görüyorsak almamalıyız ve ihtiyacımız olmayan ürünleri kesinlikle almamalıyız. Unutmayın şuan tasarruf planınızı uyguluyorsunuz ve zevkine alışveriş yapmamalısınız.

indirim

8- Kampanya ve İndirimlere Dikkatle Yaklaşın

Gerek online mağazalar olsun, gerek fırsat siteleri gerek ise mağazalar olsun ne zaman bunlara baksak sürekli bir kampanya ve indirim durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu indirimlerin gerçek ve doğru olanları var fakat arada sizin dikkatsizliğinizi kullanarak satın almanızı sağlamaya yönelik yapılan planlamalar ile ürünün fiyatını artırıp daha sonra düşmüş gibi gösterip satın almanızı sağlamaya yönelik çalışmalar da mevcut. İhtiyacınız olan ürünün piyasa fiyatını öğrenip ona göre bu kampanya ve indirimlere yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

su tasarrufu

9- Elektrik ve Su Tasarrufu Yapın

Birçoğumuz evinde yanan ışıklara ve akan suya dikkat etmiyor. Yukarıda belirttiğimiz maddelerin yanında bunların maddi değeri çok daha düşük fakat gerçekte çok büyük hatta en dikkat etmemiz gerekenler bunlar. Özellikle su kaynakları bütün dünya için ve özellikle ülkemiz için çok önemli. Suyumuz gün geçtikçe tükeniyor bunun için musluklarınızdan boş yere akan suya dikkat etmelisiniz. Duş alırken, Elinizi yüzünüzü yıkarken ve özellikle bulaşık yıkarken boş yere akan suya önem göstermeniz gerekmektedir. Yastık Altı olarak 25 litre belgeselini izlemenizi tavsiye ederiz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakan Yılmaz dedi ki:

    Bu yöntemlerin üzerine internetin pasif gelir modellerini de eklersek süper ve sürekli gelişen bir tasarruf olacaktır.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.