Yastık Altı

E-Ticaret Nedir? İşletmeler İçin E-Ticaretin Önemi

02.06.2020
555
E-Ticaret Nedir? İşletmeler İçin E-Ticaretin Önemi

E-ticaret, İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapılabilen ekonomimizin en hızlı büyüyen segmentidir. En küçük işletmelerin bile ürün veya hizmetleri ile minimum maliyetle küresel bir kitleye ulaşmasını sağlar. Makalemizde aşağıda ki konulara değineceğiz.

E-Ticaret Genel Bakış

  • E-Ticaret Nedir?
  • Bir E-Ticaret web sitesi sahip olmak işletmeniz için doğru mu?
  • E-Ticaretin üç Bölümü

Para İşlemleri

  • E-Ticaret Düşünceleri
  • Çevrimiçi ödemelerin alternatif yöntemleri
  • Para işlemleri özeti

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışıdır. Ekonomimizin en hızlı büyüyen segmentidir; E-Ticaret satışlarının 2020’ye kadar 550 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve 2018’de % 17’nin üzerinde büyümesi beklenmekte. Akıllı telefonlar satışları artıkça ve tüketiciler teknoloji ile daha rahat iletişim halinde oldukça e-ticaret sürekli büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. E-Ticaret’e girişmek, en küçük işletmelerin bile ürün veya hizmetlerini minimum maliyetle küresel bir kitleye ulaşmasını sağlar. Web sitenizdeki ürün veya hizmetlerin satışı, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı yaratacak satışlar üretebilir.

E-ticaret Web Sitesine Sahip Olmak İşletmeniz İçin Doğru Mu?

Muhtemelen. İşinizin doğasına bağlıdır. Amazon.com gibi web sitelerinin pazarda yerleşik bir yeri vardır ve bunların büyüklüğü, ismini tanıma ve müşterileri ile olan güven ilişkileri, iyi fiyatlandırma (ölçek ekonomileri nedeniyle) ve dikkate değer müşteri ile bu pazara hakim olmalarını sağlar.

Ancak, yerel bir şirkete sahipseniz, yeni müşterilere ulaşmanın, onları daha iyi tanımalarını ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamanın birkaç yolu vardır. Özel promosyonlardan veya mağaza içi özel etkinliklerden bildirimler sunmak isteyebilirsiniz. Güven, e-ticaret kurmanın temel taşı olacak.

Bir web sitesinin yalnızca ürününüzü çevrimiçi satmak için var olması gerekmez. Önceden kurulmuş perakende satış mağazanızın satışlarını tamamlayabilir. Buğday çimi veya gurme çikolata gibi benzersiz bir ürün satıyorsanız, bu ürünlerin kendi kasabalarında bu ülkelere erişimi olmayan ülke çapında (veya bu konuda dünyaya) ulaşma başarısını bulabilirsiniz.

E-ticaret yapmak için interneti kullanmak, büyük ölçekli rakiplerle rekabet edebilmek için belki imkanlarınız yetmeyecek. Halihazırda stok, teslimat ve pazarlama sistemlerine sahipler ve siparişleri olabildiğince ucuza teslim edebilirler. Yine de, İnternet’in güzelliği, potansiyel müşterilerin küresel bir kitlesini sağlaması ve asla kapanmamasıdır.

Müşterileriniz işletmenizle ilgili bilgilere günde 24 saat, yılda 365 gün erişebilecek. Resim, ses, video, haber ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Müşteriniz günün 24 saati sizden alışveriş yapabilecek. Dolayısıyla, kırtasiye, satış formları ve reklamlarınız dahil olmak üzere web sitenizin adresi her yerde tanıtılmalıdır.

E-Ticaretin Üç Bölümü

Tanıyacağınız üç E-Ticaret bölümü vardır. İlk bölüm, Online Alışveriş (B2C) en tanınmış segmenttir. İkinci bölüm, işletmelerin diğer işletmelere sattığı veya bir toptancıdan satın aldığı Business to Business (B2B) ‘dir. Son segment, en hızlı büyüyen segment olan Tüketici – Tüketici (C2C). Bu bölüm bireylere ve şahıslara Ebay ve Etsy gibi sitelerdeki eşyaları satma olanağı verir. Bulunduğunuz segmenti anlamak önemlidir, çünkü sitenizi pazarladığınız şekli değiştirecek ve müşterinizle etkileşim kuracaktır.

Para işlemlerini çevrimiçi olarak tamamlamanın birçok yolu vardır. Müşterilerinizin bildiği kurulu bir web siteniz varsa, muhtemelen bunu koruyacak ve bir E-ticaret çözümü ekleyeceksiniz. E-ticaret web siteniz yoksa, Yahoo, Amazon ve Google gibi büyük çevrimiçi sitelerin sunduğu e-ticaret çözümlerini, hiç bir web tasarım deneyimi gerektirmeyecek kadar azıyla düşünebilirsiniz. (Arama kutusuna “ticari çözümler” yazın.) EBay, Yahoo ve Google gibi çevrimiçi açık artırma siteleri de işletmeniz için ek yollar sunabilir. Square, Intuit ve Paypal gibi ödeme işleme şirketleri, çevrimiçi fon toplamak için başka bir yoldur ve ödeme sistemlerini de kişisel olarak kullanmak için çözümler sunabilirler. Bunu sizin için ayarlamak üzere deneyimli bir web tasarımcısı veya firması ile çalışın ve / veya danışmanlık alın.

E-Ticaret Önerileri

Aylık E-ticaret ücretleri, paketleme maliyetleri, gönderim bedelleri, zaman vb. Gibi tüm maliyetlerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Ayrıca, iade politikalarınızla ilgili maliyetleri de dikkate almak isteyeceksiniz.
Bazı ödeme işlemcileri, müşteri ters ibrazları ve garanti talepleri için bir depozito hesabı gerektirir ve / veya size dağıtılmadan önce belirli bir süre için para tutar. Bu kuralların ve bu garanti sürelerinin üstesinden gelinceye kadar sahip olabileceğiniz sınırlı nakit akışına dikkat edin.

Ayrıca vergi yasalarına, yasaklanmış ürünlere ve müşteri garantisine ilişkin şartlara tabi olduğunuz düzenlemelerini de kontrol etmeniz gerekecektir.

Online Ödemeler İçin Alternatif Yöntemler

Nakit ödemeler daha az gelişmiş ancak kurulumu daha kolaydır. Fonlar, alıcının banka hesabından veya kredi kartından PayPal gibi şirketler aracılığıyla satıcının hesabına aktarılır. Çevrimiçi ödemeleri kabul etmenize ve ödemeleri şahsen işlemek için bir akıllı telefon uygulaması sağlamanıza olanak veren başka şirketler de vardır. Intuit ve Square gibi şirketlerin her ikisi de, fiziksel kartla şahsen ödeme yapmanıza ve güvenli bir işlem için web sitenize bağlanmanıza izin veren güvenli ödeme işlem sistemlerine sahiptir.

Para İşlemleri

Vergiler, güvenlik, maliyet, düzenlemeler ve güvenilirlik gibi konuları dikkate alın. Siteniz çok popüler hale gelirse, e-ticaret sisteminizin bu büyümeye ölçeklenebilir olması gerekir. Çok daha fazla elektronik ödeme şirketi, popüler arama motoru Google’da bulunabilir.

Son olarak, eğer e-ticaret sitesi kurmak için aklınıza takılan sorular var ise aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Yapmalıyım?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.