Yastık Altı

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Yapmalıyım?

01.06.2020
569
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Yapmalıyım?

E-ticaret ile kendi işini yapmak isteyenler için bu makalemizde e-ticaret site kurulum aşamalarını anlatacağız. E-Ticarette dikkat etmeniz gereken durumlar, e-ticaret sitesi nasıl kurulur? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Başlamadan önce aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekir:

Ne tür müşterileri çekeceksiniz?
Bu müşteriler web sitenizle nasıl etkileşime girecek ve web sitenizi bu etkileşimi nasıl geliştirebilirsiniz?
Her ay sadece web sitenizden kaç satış yapmayı planlıyorsunuz?
Rakipleriniz web sitelerinde neler yapıyor? Potansiyel müşterileriniz rakiplerinizin sitelerini beğeniyor mu?
CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemini entegre edecek misiniz?
Web siteniz mobil görüntüleme için optimize edilebilir mi?
Web sitesi barındırma, hosting firma araştırma. Barındırma firmalarının güvenilirliği nedir? Barındırma, alan adı satın alma ve e-posta alışverişi için tam paketler var mı? Şirketinizin sosyal medya platformlarına bağlantı kurabilir misiniz?
E-ticaret sistemi ile profesyonel bir Web varlığının oluşturulması büyük bir proje olabilir. Sadece web tasarımı değil, E-ticaret deneyimi olan bu alandaki profesyonellere danışın.

Alan Adı Kaydetme

Her web sitenin Amazon.com veya eBay.com gibi kendine özgü bir adı vardır. Bu senin “alan adın”. İnternetteki diğer tüm bilgisayarlara sizi tanıtan benzersiz bir addır. Web sitenizin adını kaydettirmede size yardımcı olacak domain ve hosting firmaları bir çok şirket vardır.

Siteniz için hatırlanması kolay bir “.com” adı bulun. Alan adınızı başarıyla kaydettikten sonra, en az bir yıllık domain sizin olacaktır. Her yıl yenileyebilir yada tek seferde 2-5 yıl domaini alabilirsiniz. Süresi doldukça uzatabilirsiniz. Www.eticaretsiteniz.com adresini tarayıcısına yazanlar doğrudan web sitenize yönlendirilecek. Bir adı tam olarak güvenceye almak için, bunun için .net ve .org ve .biz uzantıları satın almak da kötü bir fikir değildir.

Sitenizde kullanılan şirketinizin adı, ticari markaları, logoları ve resimleri, fikri mülkiyet yasaları uyarınca uygun ticari marka ve telif hakkı koruması gerektirir. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için bu konu hakkında avukatınıza danışılmalıdır (örneğin, şirketinizin sloganının başka birine ait olmaması tavsiye edilir). Türk Patent ve Marka Kurumundan hızlıca kontrol edebilirsiniz: http://online.turkpatent.gov.tr/web/index.html Bazen diğer şirket bilgilerinin web sitesinde görünmesi aylar sürdüğü için ürk Patent ve Marka Kurumuna sık sık giriş yapmayı unutmayın. Ayrıca hileli interntional hesaplara dikkat edin. Bu siteler, müşterilerinizi, ürünü satın almaya ikna etmeye çalışmak veya web sitenizdekilere benzer bir ürünü, sizinkilere benzeyen alan adları kullanarak veya sık sık yanlış yazılmış bir karakterle kapatmaya çalışmak için açılır. Bu alanda daha fazla korunması gereken bir ürününüz varsa, bu sahtekarlığı önlemek için alan adlarının kaydedilmesi bazen önemli olabilir.

Web Site Barındırma

Online işletmenizin barınması için bir yere ihtiyacı olacak. Satın almayı (kendi ağ sunucunuza sahip olarak) veya kiralamayı (sitenizi bir Web barındırma hizmeti tarafından barındırılan hosting paketi) alarak tercih edebilirsiniz. Çoğu durumda, insanlar, alan barındırmayı işinde kiralamayı çok daha kolay bulur. Aylık yada yıllık ücretler ile hosting firmalarından bir barındırma alanı alabilirsiniz. Alanınızı satın alabileceğiniz şirketlerin çoğu, siteniz için barındırma paketleri de sunacak. Alanınıza eklenmiş kaliteli bir e-posta programı sağlayacak bir barındırma şirketini de seçmeniz önemlidir. Bu durumda, daha ucuz her zaman daha iyi değildir. Barındırma ve e-posta ile bir alan satın almak için hosting şirketleri paketlerini kontrol edin ve kullanıcı dostu ve güvenilirliği hakkındaki yorumları okuyun.

Hosting hizmetleri, sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını izleyen “kullanıcı istatistikleri” de sağlayabilir.

Web Site Oluşturma

Web sitenizi kendiniz oluşturabilir yada web sitenizi bir firmaya tasarlattırabilirsiniz. Her iki seçenek de maliyet ve avantajlarla gelir. Web sitenizi oluşturmaya karar verirseniz, web tasarımı konusunda yetenekli ve deneyimli bir firma ile çalışmanız tavsiye edilir.

Kendi sitenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek istiyorsanız, kendi sitenizi oluştururken online eğitimler ve videolar izleyerek bilgi edinin. Sitenizin güvenirliği tehlikede ve sitenizde gezinmek zor, bozuk bağlantıları, resimleri veya güncel olmayan içeriğiniz varsa, müşterileriniz sitenizden uzaklaşabilir. Çünkü güvenilir gelmez.

Hosting ve domain paketlerinizi satın alabileceğiniz şirketlerin çoğunun bazı web sitesi şablonları vardır. Bu sitelerden birini kullanarak bir şablon kullanmayı seçerseniz, tasarımın herkes gibi görünmesini önlemek için özelleştirilebilir olduğundan emin olun. Ayrıca, kullanımı kolay bir web sitesi olduğundan emin olmak istersiniz, bu nedenle araştırmanızı yapmak ve şablon tasarımlarını kullanan diğer şirket sitelerini ziyaret etmek önemlidir. Şablonların, müşterilerinizin blog gibi etkileşime geçmesi için bazı araçları entegre etmenize ve sitenizi işletmenizin sosyal medya sayfalarına bağlamanıza olanak sağladığından emin olun.

Adobe Dreamweaver® gibi araçlar, herhangi bir (veya çok) önceden Web tasarımı bilgisi olmayan bir web sitesi oluşturmanıza izin verir. Önceden tanımlanmış şablonlar, sitenizin tamamına tutarlı bir görünüm ve his verir ve yerleşik araçlar, siteniz genelinde gezinme bağlantılarını global olarak değiştirmenize olanak tanır.

Bu programlar son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir ancak profesyonel bir web geliştiricisi / tasarımcısı için mükemmel bir alternatif değildir. Gelişmiş özellikler uygulamak zor. Web sayfanızı başka birine yaptırırken, tamamlandığında, flashdrive’da web sitesiyle ilgili tüm dosyaları sorun. Bu şekilde, eğer herhangi bir nedenden dolayı tasarımcı ile bağları koparırsanız ve sitenize bir şey olursa, bu dosyaları başka bir tasarımcıya verebilirsiniz.

Profesyonel bir web sitesi tasarımcısı ile çalışmak

Bir web geliştiricisini ile çalışmaya başlamadan önce şunları belirlemeniz önemlidir:

  • Web sitenizin sürekli bakım ihtiyaç duyuyor mu?
  • İçeriği kim sağlayacak ve bu materyallerin telif haklarına sahip olacak mı?
  • Geliştiricinin web sitenizin hem tasarımından hem de pazarlamasından sorumlu olup olmayacağı.
  • Web tasarımcının oluşturduğu ve referans verdiği diğer web sitelerine bakın. Web tasarımcısı ürünü belirtilen fiyata zamanında teslim etti mi? Web tasarımcısı etkin bir şekilde dinledi ve şirketin vizyonuna uyan bir ürün size sundu mu?

Web tasarımcınızı belirledikten sonra, web tasarımcının sorumluluklarını, projenin tamamlanması için zaman çizelgelerini ve toplam proje için eksiksiz bir bütçe belirten yazılı bir sözleşme alın. Bu, sitenin sürekli bakımı için düzenlemeler içermelidir. Seçtiğiniz web tasarımcısı, web sitesini geliştirirken büyük olasılıkla uzun vadeli bir ilişkiye sahip olabileceğiniz bir kişi olduğunu unutmayın. Web sitesi ile ilgili dosyaları isteyin. Bu, web tasarımcısı ile çalışmayı sonlandırdığınıza zaman, değişikliklerin yapılması veya web sitenize bir şey yapılması gerektiğinde, proje üzerinde çalışmak için başka bir web tasarımcısı kiralayabileceğinizi garanti edecektir.

Web sitenizde sözleşme yapmak çeşitli avantajlar sunar. Profesyonel bir web tasarımcısı, tüm tarayıcılarla çalışan ve mevcut teknolojilerle akıcı bir site oluşturmak için teknik bilgiye sahiptir. Profesyonel bir web tasarımcıya yatırım yapmak, başarılı bir iş oluşturmaya olanak sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.