Yastık Altı

E-Ticarette Satışları Artırmanın 6 Yolu

17.04.2020
544
E-Ticarette Satışları Artırmanın 6 Yolu

E-Ticaret satış arttırma konusunda sorulan sorulara karşılık sizlerle bilgilerimi ve analizlerimi paylaşacağım.  Satış nasıl arttırılır, nasıl bir yol tutulur sorularının cevaplarını siz değerli okurlarıma vermeye çalışıcam.

Son yılların en önemli çalışma alanlarından biride e-ticarettir. Büyük firmaların yanı sıra birçok insanında bireysel olarak kazanç sağladığı gelir kaynağıdır. Doğru yapıldığı takdirde e- ticaret oldukça kazanç sağlayan bir alandır. Elbette ki sadece ürünleri internet aracılığı ile satmakla belirli bir gelir elde edilmez. E-ticareti işlek hale getirip, onu topluma kabul ettirebilmek önemlidir. İnternette e-ticaret sitesi kurmak çok kolay, ancak ayakta tutabilmek oldukça zordur. Bu yüzden e-ticaret sahiplerinin bazı çabalar sarf etmesi gerekir. Özellikle satışları arttırmak için küçük tüyolarla işleri büyütmek mümkündür. E-ticarette satış arttırma taktikleri oldukça bilindik ama etkilidir. Kişiler doğru şekilde topluma dunum yaptıklarında takdir toplayacakları şüphesizdir.

E-Ticarette Görselliğin Önemi

Satışların artmasındaki en önemli etken görsel sunumlardır. E-ticarette görselliğin önemi, müşterilere inanılmaz bir güven aşılamaktadır. Görsel olarak müşterilerin ilgisini çeken fotoğraf ve videolar, satışları büyük ölçüde etkilemektedir. E ticaret kuruluşlarının web sitelerinden, sosyal hesaplarına kadar her türlü paylaşımda görsel anlamda kitleleri etkilemesi gerekir. Web sayfaları boğucu olmayan sade renklerden seçilmelidir. Bununla birlikte sayfaların düzenli ve erişilebilir konumda olması büyük önem taşır. Sosyal medya ise satışların artmasında büyük rol oynamaktadır. Özellikle sosyal medya araçları kitlelere hitap açısından çok önemlidir. Bu yüzden paylaşımlar kişilerin göz zevkine hitap etmelidir. Kaliteli paylaşımlar, insanların dikkatini çektiğinden zamanla müşteri kitlesinde artış olur. Buda satışları olumlu yönde etkiler.

 

E- Ticaret Sitesinin Güven Sağlaması

Günümüzde çokça yaygınlaşmış olan e-ticaret sitelerinde en önemli satış prensiplerinden biriside müşteriye güven sağlamasıdır. Çünkü ürünün sadece görselini veya video sunu görüp alıyorsunuz, ve gördüğünüz ürün veya eşya da size yollanan ile bir olmayabilir. Bu yüzden E-Ticaret te güven çok önemlidir. Sitenin yorumları, geri dönüşleri, hızlı ve ürünün kendisini müşteriye ulaştırması çok önemlidir.

 

Promosyonlar Ve Kampanyalar

Aynı sektörde yüzlerce belki de binlerce E-Ticaret sitesi var. Yani rekabet çok büyük. Peki ne yapmamız gerekiyor. Tabi ki sattığımız ürünler üzerine kampanya ve promosyonlar… Müşterilerin en çok sevdiği olay kampanyalardır. E-ticarette kampanyalar müşteriye her zaman cazip gelmektedir, ve buda büyük ölçüde E-Ticaret satış arttırma da büyük önem taşımaktadır.

 

Sosyal Medya Hesapları Kullanmak

Binlerce, milyonlarca kişinin günlük olarak sosyal medyalar da dolaştığını hepimiz bilmekteyiz. Peki bu büyük müşteri potansiyelinden neden yararlanmıyalım. Ürünlere sosyal paylaşım butonu ekleyerek,  müşterilerin beğendikleri ürünleri sosyal medya hesaplarında paylaşarak, ürünün daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. Sitemiz için sosyal medya hesapları açabilir, buralardan kampanya ve ürünlerimizi yayınlayarak daha fazla kişiye ulaşarak E-ticaret satış arttırma nıza yardımcı olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapılandırılmalı

Bu güçlü ve büyük rekabet havuzundan sitenizi Google, Yandex, Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarına tanıtmanızın çok önemi vardır. Bu yüzde sitenize yapabiliyorsanız kendinizin yapamıyorsanız ise bu işte uzmanlaşmış olan SEO uzman larının yardımı ile SEO çalışması yapılması satışlarınız için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü sosyal medya dışında arama motorlarında üst sıralar çıkmanız, müşterilerin sitenize daha çabuk ve daha sıklık ile ziyaret etmesi gerekmektedir.

 

Özel Tasarım Kullanılmalı

Her zaman görsellik müşteriye daha cazip gelmektedir. Bu yüzden de sitenizin tasarımı özgün ve şık olmalı. Size ilk başta biraz masraflı olsa da daha sonrasında faydasını çok fazla göreceksiniz. Tasarım ne kadar şık ve düzenli olursa müşterinin sitede zaman geçirmesi de o kadar uzun olacaktır. Buda E-ticaret satış arttırma nıza yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yazdıklarınıza katılıyorum . Ancak bence en önemli kriter güvenin sağlanması ve ürünün hızlı bir şekilde gelmesi.
    Zaten piyasadaki en iyi e-ticaret sitelerinin tercih edilmesinin en önemli sebebi bu 2 kritere çok iyi uymaları

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.