Yastık Altı

EFT Nasıl İptal Edilir?

11.08.2020
488
EFT Nasıl İptal Edilir?

En çok meydana gelen bankacılık işlemleri içinde para transferinin yer aldığını söyleyebiliriz. Günümüzde web yardımıyla gerek mobil bankacılık gerekse web bankacılığı rahat bir şekilde kullanılabilmekte ve bankaya gitmeden para gönderme işlemi yapılabilmektedir. Bu uygulamaları kullanarak masrafları azaltmakta mümkündür.

İnsanların en çok kullandığı para gönderme işlemleri havale ve EFT’dir. Havale, bir bankanın kendi şubelerinden yine başka yerde bulunan kendi şubelerindeki hesaplara para gönderme işlemine verilen addır. EFT ise farklı bankaların hesaplarına gönderilen işlemlere denilmektedir. Havale işlemlerini haftada 7 gün 24 saat yapmak mümkündür. EFT işlemi ise bankadan bankaya değişiklık gösteren saatlerde yapılmakla beraber genellikle 09.00 ila 16.30 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir. Para gönderilecek kişinin IBAN numarası EFT işleminin yapılabilmesi için kafi olmaktadır. EFT çok sık yapılan bir işlem olduğundan süre zaman hatalarla da karşılaşılabilmektedir. Peki kişiler hatalı EFT işlemi yapmış olduklarını fark ettiklerinde EFT iptalini iyi mi gerçekleştirebilirler? Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl İptal Edilebilir?

Eğer EFT işleminizi internet bankacılığını kullanarak gerçekleştirdiyseniz ve yanlış hesaba gönderdiğinizi fark ettiyseniz hemen harekete geçmeniz gerekmektedir. EFT işlemleri menüsünde bulunan EFT iptal butonunu kullanarak ihtiyaç duyulan adımları sırası ile takip etmelisiniz. Ancak eğer icra ettiğinız EFT işlemi bankanız tarafınca onaylanmış ise bu durumda EFT işlemi iyi mi iptal edilebilir sorusunun cevabı farklılaşacaktır. Gönderdiğiniz para bankanızın genel müdürlüğü tarafından onaylanmış durumda ise telefon bankacılığını kullanarak bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Durumu bildirdiğinizde bankanız paraya bloke koyacaktır. Sizlerin de bir arzuçe yazarak paranın iadesini talep etmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra bankanız teyit alacak ve EFT iptali gerçekleşecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.