Yastık Altı

Ekonomi Analizi Nasıl Yapılır ?

19.05.2020
608
Ekonomi Analizi Nasıl Yapılır ?

Eğer ekonomi konusunda dikkatli yatırımlar yapmak istiyorsanız bazı detayları iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi analiz yapmaktır. Çünkü analizi öğrendiğinizde piyasadaki risk durumunu da öngörebilir ve yatırımınızın olumsuz engellenmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca neyin size kar ya da neyin zarar getireceğini da sağlam bir analiz ile anlayabilirsiniz. Bu nedenle ekonomi alanında öğrenmeniz gereken ilk kural budur. Eğer kendinizi geliştirerek iyi bir analiz gücüne sahip olursanız piyasayı çok daha kolay yorumlayacağınız için beklentinizi karşılayacak yatırımlar yapar ve çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Fakat bunun tersi olarak analiz gücünüzü geliştirmeden piyasaya atıldığınızda elinizdekinden çok daha fazla kaybedebilir ve yatırımınızı istediğiniz sonuçlara ulaştıramayabilirsiniz. Doğru bir analiz yapmak istiyorsanız kendi ülkenizin ekonomisi dışında global bir analiz yapmakla işe başlamalısınız. Çünkü dünya üzerindeki dalgalanmalar ülkenizi de etkileyeceği için böylece önceden tahmin gücüne erişmiş olursunuz.

Yatırımınızı Arttırmak İçin Doğru Analiz Yapın

Analiz yaparken hem dünyanın hem de bölgesel olarak içinde bulunduğunuz ülkenin ekonomisi hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak Irak’taki istikrarsız durum bizim ülkemizi de etkilemektedir. Veya dünyadaki petrol fiyatlarındaki artış ülkemizde ciddi bir maddi sorun haline gelmiş durumdadır. Bu nedenle ekonomiyi bir bütün olarak düşünmek size çok daha doğru yatırımlar yapmanız konusunda yardımcı olacaktır. Kısa vadeli değişikliklere aldanarak yatırım yapmamaya özen göstermelisiniz. Yani döviz piyasalarında üç beş gün oynama ya da düşüş ya da artış oldu diye bunun uzun vadede böyle devam edeceğini düşünerek yatırım yapmak yanlış bir tutumdur. Örneğin IMF ile olan durumumuz değişme göstermiştir ve bu ekonomik yatırımda süreklilik gösterecek önemli bir gelişmedir.

Geniş Açıdan Bakmak Analizin Önemli Kuralı

Artık IMF yi borç almak için değil yurtdışındaki mali piyasalarda bize kefil olması için istediğimizden bu durum IMF nin kredisinin düştüğünü gösteriyor. Yani dünyaya bakmadan ekonomi analizi yapmak yanlış bir tutum sergilemenize neden olabilir. Analizler konusunda son derece başarılı uzmanların yazmış olduğu kitaplar vardır. Bunları temin ederek analiz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ya da bu kitapların videoları da vardır. Görsel anlatım size daha da faydalı olabilir. Ekonomik analizde bilinmesi gereken en önemli özellik bölgesel değil çok daha geniş bir çerçeveden bakarak yorum yapılmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.