Yastık Altı

Ekonomi Atlası Nedir ?

21.05.2020
593
Ekonomi Atlası Nedir ?

İnsanların yaşamlarını bir şekilde devam ettirmeleri için yapmış oldukları mal ve hizmet tüketimine ekonomi diyoruz. Ekonomi sayesinde insanlar sınırsız tüketim isteklerini sınırlı bir şekilde nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenirler. İnsanların ellerinde bulunan olanaklardan en iyi şekilde yararlanmayı bilmesiyle ekonomi öğrenilir bir hal alabilir. Bazı ülkelerde ekonomi daha çok tarım ve hayvancılığa dayalı iken bazı ülkelerde sanayi ve hizmet sektörüne dayalıdır. Bu da bizlere ülkelerin gelişmişlik derecesi hakkında bilgi vermektedir. Günümüzde ekonomi ile ilişkisi olmayan bir ülke yok diyebiliriz. Ekonomiyi biz kayıt dışı ve kayıt içi olarak ikiye ayırabiliriz. Resmi kayıtlarda belgelenen gelirlerin olması ve bunların belli kurallar dahilinde kullanılıyor olması kayıt içi ekonomiye girerken belgelenmemiş her türlü faaliyet de kayıt dışı olarak tanımlanabilir.

Ekonominin Gelişim Süreci

Teknolojinin henüz bu denli gelişmediği zamanlarda insanlar sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretim yapar ve bununla yetinmeye çalışırlardı. İhtiyaçlarını karşılamak için kurmuş oldukları küçük iş yerleri zamanla gelişen teknoloji sayesinde büyük işletmelere dönüşmüştür. İnsanlar önceleri kendi çabaları ile üretim yapmaya çalışır ve bu da oldukça uzun zaman alırdı. Artık sanayileşmenin ve teknolojinin giderek artması ile birlikte insanların uzun zamanda yapabildikleri işi makineler çok daha kısa bir zamanda yapabilmektedir. Bu da kısa zamanda fazla verim alınmasını sağlamış ve insan gücüne olan gereksinimi azaltmıştır. Her toplumun kendine özgü gelişme süreci dünya ülkelerini de bir araya getirmiş ve birbirlerinden faydalanmalarını sağlamıştır. Ülkeler arası ticarette daha çok döviz ve yabancı paralar kullanılırken ekonomisi güçlü olan ülkenin parası daha değerli olarak kabul edilir.

Ekonomik Faaliyet Çizelgesi

Ülkelerin ekonomik faaliyetleri gelişmişlik derecelerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemize bakacak olursak geçmiş yıllara oranla çok daha iyi olan ekonomimiz sayesinde en yaygın ekonomik faaliyet sanayi ve hizmet sektörüdür. Bunun yanında tarım, turizm, ticaret de ekonomimizin kalkınmasında son derece etkili faktörlerdir. Bu faktörlerin hepsi birbirini etkilemektedir. Sanayinin gelişmesi ile birlikte kısa zamanda daha fazla ürün alınırken makineleşmenin artmasıyla tarımdan alınan verim de yükselmiştir. Ülkemizin bulunduğu özel konumu dolayısıyla turizm ve ticaret alanında gelişmiş ve tüm dünya ülkelerinin gözdesi olması tesadüf değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.