Yastık Altı

Emekliler Kredi Alabilir Mi?

12.08.2020
434
Emekliler Kredi Alabilir Mi?

Emekliler gelirleri devlet güvencesine alınmış ve asla maaşlarında aksama olmayacak bir kesimdir ve bundan dolayı emeklilere kredi çıkma oranı çok daha yüksektir. Özellikle sabit gelirleri üzerinden bankamatiklerden bire kredi kullanabilen emekliler, pek çok alanda olduğu şeklinde bankalar gözünde de borcunu en rahat ödeyebilecek kesimdir.

Emekliler konut kredisi alabilir mi? şeklinde gelen bir çok soru üzerine bu konu altında bilgilendirmek istedik.

Emekliler İçin Kredi Alma Kuralları

  • Özellikle yaş kanununun çıkmasından sonrasında daha ileri yaşlarda emekli olabilen bireyler bankaların gaslınde sabit gelir sahibidir sadece hastalık ölüm gibi nedenlerden dolayı kredilerin ödenmeme riski de göz önünde bulundurulmaktadır.
  • Son dönemlerde bankaların sigorta şirketleri ile yapmış oldukları anlaşmalar doğrultusunda tüm kredi alan bireylere hayat sigortası yapılmaktadır ve bu sigorta borçlunun vefat etmesi durumunda kredi borcunun tüm bunlarnı tek seferde kapatmaktadır. Bu nedenle bankalar emeklilere çok uzun vadeli kredileri bile rahatça verebilmektedir.
  • Buna ek olarak emeklilerin kredi alma kriterleri incelendiğinde BağKur üzerinden emekli olan iş sahiplerinde risk daha yüksek olduğu ve geçindiren işlerinde paranın riske atılma mümkünlığı nedeniyle, SSK üzerinden emekli olan ve bir yerde çalışarak emekli maaşına hak kazanan bireylere oranla daha zor kredi alabildikleri görülmektedir.

Emekliler Konut Kredisi Alabilir mi?

Emekliler konut kredileri şeklinde 120 aya varabilen kredileri rahatça alabilecek kriterlere sahiptir. Özellikle durağan gelirlerinin yaşam boyu kesilmeyecek olması en önemli müessir olarak görülürken, yaşam sigortaları ile kredilerin garantiye alınması sonucu emekliler her türlü krediyi rahatlıkla alabilir ve ödeyememe durumunda bireylere danışılmaksızın maaşlarından kesinti kanalıyla kredi borçları eğitim edilebilir.

Ancak bankalar arası sicil kayıtları olumsuz olan ve ödemelerin tertipli olarak gerçekleştirmeyen emekliler için kredi alabilme oranı düşüktür. Maaşları üzerinde bir ve birden fazla kesinti bulunan emekliler kredi alırken tüm belgeleri eksiksiz tamamlasalar bile olumsuz sonuç alma olasılıkları yüksek olacaktır.

Not: Emekli maaşının yanı sıra edinilmiş olan gayrimenkul ve taşınmaz tüm malların kredi alırken beyan edilmesi durumunda emeklilere kredi çıkma oranını yükselttiğini belirtelim. Ancak ödeme güçlüğü yaşanıldığında bu gayrimenkul ve taşınmazların banka tarafından haciz edilebileceğini unutmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.