Yastık Altı

Eurobond Nedir ? | Eurobond Özellikleri Nelerdir ?

01.05.2020
598
Eurobond Nedir ? | Eurobond Özellikleri Nelerdir ?

Eurobond’un bir diğer ismi Avrovil’dir. Genellikle uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcıların tercih ettiği Eurobond, garantili tasarruf araçlarından birisidir. Uluslararası piyasalarda kabul gören büyük para birimleri ile ihraç edilen Eurobondlar genellikle Euro ve Dolar cinsinden çıkarılır. Tahvil ve bono ile benzerlik gösteren Eurobondlar, DİBSler gibi çalışmaktadırlar. Uzun vadeli yatırım araçları oldukları için kuponlu olarak satılmaktadırlar.

Eurobond fiyatları, makro ekonomik verilerden etkilenir. Eurobond’u ihraç eden ülke veya şirketin mali durumu, global ekonomi verilerinin pozitif ya da negatif oluşu fiyatlar üzerinde etkili olan makro verilerin başında yer almaktadır. Eurobondlar farklı döviz cinslerinden ihraç edilebilmektedirler. Başta Amerikan Doları ve Euro olmak üzere, Japon Yeni, İsviçre Frangı cinsinden de ihraç edilebilmektedirler. Eurobondlar uzun vadeli yatırım araçlarıdırlar. Bu vade 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Kuponlu olarak satılan Eurobondlar, çoğunlukla sabit faizli olurlar. Yatırımcıya düzenli para akışı sağlamak amacıyla kupon ödeme dönemlerinde kupan faizi yatırımcı tarafından nakite çevrilebilir.

Eurobondların güvencelerinden biri de saklama kuruluşlarının oluşudur. Clearstream saklama kurumuna örnek gösterilebilir. Uzun vadeli yatırım yapmayı isteyen yatırımcılar, tahvil örneklerinde olduğu gibi kazanç getirisi ve garantisi altında Eurobond’u tercih edebilirler. Vade süresi 5 ile 30 yıl arasında değişebilmektedir. Ancak isteyen yatırımcı, dilediği zaman içersinde Eurobond’tan ayrılabilmektedir. Eurobondlar devlet tarafından çıkarıldıkları için, yatırımcıya yine devlet garantisi sunulmaktadır. Bu süre içerisinde çıkarılan Eurobondlar dünyada kabul gören ve sürekli dolaşımda olan para birimlerince çıkarılmaktadırlar. Tasarruf sahipleri, mevcut birikimlerini yabancı para cinsinden değerlendirmek isterlerse Eurobond onlar için doğru yatırım aracı olacaktır.

Örnek olarak, bir Türk Eurobond yatırımcısı, Dolar cinsinden bir Eurobondu 15 yıl vade ile, dolar kuru 1.75 olduğunda satın almış olsun. Kupon faizine ek olarak, dolar kuru 1.75’ten yüksek bir değere ulaşırsa, yatırımcı Dolardaki değer kazancından da ek kar sağlamış olur.

 

Eurobond Özellikleri

Clean Price

Dolaşımdaki Eurobondlar temiz fiyat ile piyasada yer almaktadırlar.

Dirty Price

Alım satım işlemlerinde gerçekleştirilen takaslar, kupon faizinin toplamı eurobond fiyatlarını oluşturmaktadır. Bundan dolayı ismi kirli fiyattır.

Birikmiş Faiz

Eurobondlar kuponluolarak çalışırlar. Birikmiş faiz, eurobondun ilk ihraç edildiği tarih ile satımın yapıldığı son tarih baz alınarak hesaplanır. Bu süre içerisinde meydana gelen faiz geliri eurobond’un birikmiş faizini meydana getirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.