Yastık Altı

Fed Nedir?

25.05.2020
601
Fed Nedir?

Amerika’nın en güçlü borsaya sahip olduğunu ve yıllardır bu borsaya göre bir şeylerin oluştuğunu, borsanın dengelendiğini neredeyse herkes bilir. FED’in açılımı Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’dır. Ekonominin düzgün bir şekilde işlemesinden ve Dünya borsaları içerisinde oluşabilecek krizlerin önlenmesinden bir nevi sorumludur. Yani bu deyişe göre; FED sadece Amerika’yı ilgilendiren bir şey değil. Aksine tüm Dünya ülkelerini ilgilendiren bir şey. Bir ülkenin batışı veya yükselişi belki de FED’in elinde diyebiliriz.

Ülkeler FED’e göre bazı stratejiler yapar. Parasal ve ekonomik anlamda oluşabilecek olan tüm krizlere karşı FED’e göre hareket eder ve kendilerini geliştirirler. Bu merkez bankasının kuruluşu 23 Aralık 1913’dür. Dünya politikalarını ele alan ve bu zamana kadar ekonomik anlamda sorunsuz işleyen ilk resmi kurum olma özelliğini üzerinde taşımaktadır. ABD’nin elinde olan tüm para buraya bağlıdır. Yani insanların parası, Amerika’nın hazinesi dahil bir çok şey bu merkez bankasında yönetilir.

Sadece ABD içerisinde değildir. Yani ABD’nin diğer eyaletleri ve kentleri içerisinde de farklı farklı pozisyonlarda bulunan FED’ler vardır. Bunlardan bir kaçı şu şehirlerdedir; ‘’Boston, San Fransisco, Dallas.’’ Bir nevi yerel merkez bankası gibi işlem görürler ve işlemler büyük merkez bankasında olduğu gibi işlemektedir.

FED Başkanı Kimdir?

FED’in yani Merkez bankasının bir yönetim kurulu başkanı vardır ve son yıllarda aşırı şekilde ismi duyulmaya başlamıştır. FED’in yönetim kurulu başkanı Jerome Powell’dir. Ayrıca Powell’in görevinin altında 7 adet daha yönetim üyesi bulunmaktadır. Bu kişilerin her birisi sadece 14 yıl boyunca görev yapabilirler. Yönetim üyesi ve diğer kişilerin hepsi başkan ve başkan yardımcısı tarafından yönetilmektedir. Bu yönetimin başkanı ABD başkanı tarafından belirlenir. Eğer uygun görülürse senato tarafından da onaylanarak göreve başlatılır. Diğer işçilerin en fazla çalışabileceği süre 14 yılken başkan ve başkan yardımcıları en fazla 4 yıl aynı konumda çalışabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.