Yastık Altı

Finansal Sorunların Temel Nedeni ve Çözümü

12.05.2020
601
Finansal Sorunların Temel Nedeni ve Çözümü

Finansal sorunlar, ekonomik gelişimin bir parçası olarak toplumların ve devletlerin çözmek durumunda olduğu sorunlar bütünüdür. Dünyaca tanınmış finansal kuruluşlarının devletlere ya da şirketlere verdiği risk dereceleri devletleri ya da şirketleri ne kadar etkiliyorsa, ekonomi politikaları da küçük ölçekte bir bireyin yaşamını o denli etkiler. Bu etki olumlu ve olumsuz olabilir. Etki sosyal ve psikolojik sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Toplumu ve bireyi bu seviyede sarsan bir sorun incelendiğinde finansal sorunların temel nedeni? konusunun anlaşılması büyük öneme sahiptir.

Finansal Sorunların Temel Nedeni Nedir ?

Finansal sorunların ortaya çıkmasının en temel nedeni piyasa mekanizmasındaki eksikliktir. Dünyada iktisadi politikaların öncüleri arasında bile piyasa mekanizmasına ilişkin görüş ayrılıkları mevcuttur. Piyasa mekanizmasının kendi kendine dengeye geleceğini savunanlar ve karşıtları daima çatışma içinde olmuştur. Karşıtlar, piyasanın devlet müdahalesi ile dengeye geleceğini ve toplumsal refahın ancak böyle sağlanacağını ileri sürerler. Finansal sorunlara ilişkin diğer nedenler piyasa mekanizması çerçevesinde ortaya çıkan sorunlardan oluşur. Piyasa mekanizmasındaki probleme yapılan yanlış müdahaleler yeni finansal sorunlarla devletleri ve dolaylı olarak bireyleri karşı karşıya bırakır. Bu sorunların üst üste birikmesi ile ekonomik krizler gibi sonucu tüm dünyayı etkileyen durumlar yaşanır. Finansal sorunların temel nedeni sayılabilecek bir başka durum ise dünyada kaynakların dağılımındaki adaletsizliktir. Bu durum piyasaya neredeyse tek bir devletin egemen olmasına ve üçüncü dünya ülkelerinin açlık sınırında yaşamasına neden olur. Benzer şekilde devlet içinde de kaynakların adaletsiz paylaşımı toplumsal sınıflar arasındaki farkın artmasına ve derinleşmesine neden olarak finansal sorunların oluşmasına hatta bu sorunların sosyolojik bir boyuta taşınmasına neden olur.

Finansal Sorunlar Nasıl Çözülebilir ?

Finansal sorunların en temelinde bulunan piyasa mekanizması sorunu, karşıt görüşlerin yıllarca uygulanan ve başarısız olan iktisadi politikaların neticesinde dünya genelinde karma ekonomiye geçişlerin başlamasıyla çözüme kavuşturulmaya başlanmıştır. Devletler ölçeğinde ise finansal sorunlar, devletin uygulayabileceği genişleyici ya da daraltıcı maliye politikasıyla veya merkez bankasının uygulayabileceği daraltıcı ve genişleyici para politikasıyla çözülebilir. Ekonomiye yapılan doğru müdahaleler sonucunda sorunlar en aza indirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.