Yastık Altı

Findeks Notu Nasıl Öğrenilir ?

13.05.2020
606
Findeks Notu Nasıl Öğrenilir ?

Bankacılık sektörüyle ilgili olan ve çeşitli finansman ihtiyaçları dolayısıyla bankalara yolu düşen insanların en çok duyduğu kavramlardan biri de Findeks notudur. Findeks notu kabaca bankalardaki sicil puanlarınızdır. Findeks notu düşük olan kişilerin yüksek meblağlı kredileri alamama ihtimalleri oldukça yüksektir. Yani Findeks notu bankacılıkla ilgili olanlar için hayati bir öneme sahiptir.

 

Findeks Notu Nasıl Öğrenilir ?

Findeks notu SMS aracılığıyla veya telefonunuzdan ücretsiz olarak sms göndererek öğrenebileceğiniz bir nottur. Bu makalemizde sizlere detaylı olarak Findeks notu nasıl öğrenilir veya Findeks notunu arttırmak için neler yapmak gerekmektedir konularını detaylıca anlatıp sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Bir çok insanın bankacılık işlemi yaptığı bu finans piyasasında kredi vermek bankaların görevidir. Bankalarda kredi verirken doğal olarak kafalarında acaba bu kredi verdiğimiz kişi bu krediyi geriye bize ödeyebilecek mi sorusu ile ilgilenmektedir. İşte Türkiye’de bu soruya bankaların yanıt bulabilmesi ve ip ucu elde edebilmesi için Findeks kredi notu kavramı icad edilmiştir. Findeks kredi notu sizin geçmişte aldığınız krediler veya yaptığınız kredi kartı harcamalarının borcunu düzenli olarak ödeyip ödemediğiniz gibi konuların belirli bir algoritmayla puanlanıp bankalara sunulmasıdır. Yani geçmişte kredi alıp düzenli şekilde ödediyseniz bu Findeks kredi notunuza olumlu yansıyacaktır. Veya kredi alıp düzenli şekilde ödeyemediyseniz yahut da kredi kartı borçlarınızı da düzenli şekilde ödeyemediyseniz Findeks notunuz düşecek ve kredi alabilme ihtimaliniz azalacaktır.

 

Findeks Kredi Notu Ücretsiz Nasıl Öğrenilir

Findeks kredi notunu ücretsiz şekilde öğrenmenin de yolları bulunmaktadır. Bazı bankaların mobil uygulamaların da ilk defaya mahsus şekilde kredi notu ücretsiz şekilde öğrenebilmektedir. Yani kullandığınız bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirerek bir defaya mahsus şekilde findeks notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer daha önce bunu gerçekleştirdiyseniz de kredi notu öğrenmek sms ile 5 ila 7 tl arası tutarlarla bu bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yani sms aracılığıyla veya hizmet aldığınız bankanın artık hangi bankaysa mobil uygulamasını indirerek findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Veya herhangi bir bankaya gidip kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde banka size Findeks kredi notunuzu söyleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.