Yastık Altı

Franchise Sistemi Nedir?

21.05.2020
629
Franchise Sistemi Nedir?

Türkçe karşılığı imtiyaz olan Franchise, bir marka sahibinin işlerinin yürütülmesi için belirli bir para karşılığında bağımsız yatırımcılardan destek alması durumu olarak değerlendirilebilir. Bütün dünyada kabul edilmiş bir sistem olarak daha fazla ticaret sektöründe ilerlemiş ve dikkat çekmiştir. Ülkemizde ve dünya geneline baktığımızda en fazla imtiyaz tanınan sektör fast food sektörüdür. İmtiyaz vermeden önce kalitesini ispatlamış hizmet alanında belli bir başarı sağlamış bir firma olmanız gerekmektedir. Almak isteyen taraf da maddi manevi olarak kazanmayı hedeflemelidir. Fanchise sistemine geçmeden önce almak istediğiniz firmayı mutlaka her yönden iyi değerlendirmelisiniz. Taraflar bu konuda birbirine güvenmelidir. Çünkü uzun yıllar birlikte çalışmayı hedefledikleri için mutlaka güven duygusunun çok sağlam bir şekilde oluşmuş olması gerekmektedir. Ve yapılan iş kaliteli olmalıdır.

Neden Franchise Sistemi?

Bu sistem herkes tarafından bilindiği ve kaliteli olduğu için marka ve ürün bilindiği için çok kolay bir şekilde satış yapılacaktır. Zaten hazır bir sistem olduğu için tanıtım konusunda çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmayacak ürün kendi kendini satacaktır. En ufak bir sorun çıktığında hemen çözülebilir. Size ve alan kişiye büyük katkılar sağlayacağı için geçmiş yıllardan beri tüm dünya ülkelerinde kullanıldığı için sizin de kullanmanızda hiçbir sakınca olmadığını göreceksiniz.

Franchise Sisteminin Faydaları

Bu sistemi yürütmek için gerekli altyapı sağlandıktan sonra çok fazla yatırım yapılmasına gerek yoktur. açılan Franchise şubelerinin fazla olması uzun vadede çok daha fazla kazandıracaktır. Tek işletmelerden kar değil zarar bile edilebilir. İmtiyaz verilmesi halinde veren kişiye düzenli ve sürekli bir gelir kazandırmaktadır. Herhangi bir iş kurduğunuzda da ilk yapmanız gereken tanıtım yapmaktır. Çünkü tanıtım olmadan iş büyümez büyümedikçe de olduğu yerde sayarak zorlu bir süreç içine girer. Frenchise verirseniz tanıtım alanında harcama yapmadan geniş alanlara yayılabilirsiniz. Bu sayede hızla yayılma sağlanır ve bu da gelirlerin kısa sürede çok fazla artmasını sağlar. Birkaç şubesi olan marka sahibinin de ulaşamadığı bazı yerler olabilir. Fakat buralara benzeri başka markalar girerek sizi zarara uğratabilir Franchise verirseniz bu durumun önüne geçmiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.