Yastık Altı

Gayri Nakdi Kredi

18.05.2020
552
Gayri Nakdi Kredi

Gayri yani dışında, diğer gibi anlamlarda dilimizde kullanılan kelimeden de anlaşılabileceği gibi nakit dışı kredi demek konuyu anlamak için ilk başta yanlış bir cümle olmaz. Gayri nakdi kredilerde, nakit para kullanılmaz peki nakit olmadan işlemler nasıl gerçekleştirilir; Özellikle şirketler tarafından tercih edilen bu nedenle bireysel banka müşterilerinin banka hizmetleri arasında yer almayan gayri nakdi kredi yaygın olarak bilinmez. Şirketlerin nakit finansmanlarını yaptıkları iş anlaşmalarına bağlamak yerine kullandıkları karşılığı direkt nakit olmayan kredi türüdür. Alıcı şirket alacağını teminat altına almak için satıcı şirket ise ödemede kolaylık için bu kredi türünü tercih eder. Gayri nakdi kredi kendi içerisinde de işlem farklılıklarına sahiptir ve bu işlemlere göre farklı isimlerle ifade edilir.

Akreditif Kredi

Dış ticaret alanında hizmet veren şirketler tarafından çoğunlukla tercih edilen ve finansal anlamda kurtarıcı diyebileceğimiz kredi türüdür. İthalat ve ihracat yapan firmaların bankaları arasında gerçekleştirilen kredi anlaşması ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Yurt dışında bir ülkeye, hizmet yada ürün satışında bulunan firma akreditif kredi sayesinde alıcı firmadan parasını beklemek zorunda kalmaz. Bankalar arası anlaşma sayesinde kendi ülkesinde bulunan bankasından alacağını tahsil eder. Aynı şekilde mal alımı yapan firmada bankasal işlemlerini kendi ülkesinde bulunan banka aracılığı ile gerçekleştirir. İki farklı ülke firmaları arasındaki maddi işlemlerin yükünü banka üstlenir ve taraflar işlemlerini garanti altına almış olur. Bankanın bu işlemden kazancı ise faiz ve işlem ücretidir.

Doğrudan Borçlandırma Sistemi

Ürün yada hizmet satın alan firma bankasında karşılaşacağımız gayri nakdi kredi türünde işlem diyebiliriz. Alıcı firma karşı taraftan talep ettiklerini nakit olarak ödemek yerine bankası aracılığı ile teminat altında gerçekleştirebilir. Alıcı firma bankaya borçlanır, satıcı firma ise bankadan alacaklı olur yani banka iki taraf arasında yine aracı rolü üstlenmektedir. Peki her firma bu sistemi kullanabilir mi diye merak ediyorsanız; sadece banka tarafından belirli limitler dahilinde onaylanmış ” banka müşterisi firmalar” bu işlemi gerçekleştirebilir. Bankalar belirli işlem hacmine ve ödeme güvenine sahip olan firmalara bu imtiyazı sağlamaktadır.

Teminat Mektubu

Mektupla alınan teminat olarak bu işlemi de kısaca izah etmek mümkün. Detaylar ise şöyle; banka tarafından ticari anlamda iyi profil çizen firmalara sağlanan teminat mektubu işleminde; alıcı firma ürün yada hizmet karşılığında satıcı firmaya nakit para vermek yerine bir teminat mektubu yazabilir. Bu mektupta yazılacak olan içerik genel hatları ile belirlenmiştir. Değişken olarak ifade edebileceğimiz noktalar ise mektubun zamanı ve tutarıdır. Alıcı kişi tarafından, satıcıya verilmek üzere doldurulan mektup imzalanır ve satıcı firma zamanı geldiğinde alıcının bankasına giderek mektup karşılığında detayda belirtilen miktarı tahsil eder. Böylelikle direkt nakit olmadan bir işlem daha gerçekleştirilmiş olur. Teminat mektubunda alıcı firmanın paranızı size ödemesi gerekmez bu işlemi alıcı yerine banka halleder ve teminat sayesinde de satıcının alacağı miktar banka tarafından garantilenmiş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.