Yastık Altı

Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

20.05.2020
615
Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını belirlemek için vermiş olduğu değerli evraklara hisse senedi denmektedir. Özellikle borsada alım satım yapacaksanız ve bu ilk olacaksa aklınızı kurcalayacak ilk soru belki de hisse senedi nasıl alınır ya da nasıl satılır olacaktır. Borsa da hisse senedi alıp satmak öyle sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Yapacağınız işlem bir şirketten hisse alıp zamanı geldiğinde onu satmak olacaktır. Ama tabi ki bunun detaylarını bilmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Hisse senedi alım satımı yapmak için öncelikle bazı aşamaları geçirmiş olmanız gerekmektedir. Bu aşamaları sıralayacak olursak öncelikle bir aracı kurum seçmelisiniz. Bu aracı kurumdan bir yatırım hesabı açtıktan sonra hesabınıza bütçenize göre para yatırmalı ve ilk hisse senedi alım emrini vermelisiniz. Satış işleminde de satış emri vermeniz gerekecektir. Aracı kurum seçerken bu kurumun borsada aracılık yaptığından net olarak emin olmalısınız.

Aracı Kurumu Dikkatli Seçin

Günümüzde pek çok banka hisse senedi alım satımı yaptığı için bu konuda size yardımcı olabilirler. Tekrar hatırlatmak gerekirse hisse senedi alacağınız kurumun hisse alım satımı yapıp yapmadığından emin olmalısınız. Daha sonra yatırım hesabı yapmanız gerekecektir. Bunu da internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hesap açarken sözleşme formunu onaylamanız gerekiyor. Onaydan sonra işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Sözleşme formunun yanında risk raporunu da okuyup onaylamanız gerekecektir. Risk raporu yaptığınız işlemlerdeki herhangi bir riskten haberdar olmanızı sağlayacaktır. Daha sonrasında yatırım hesabınıza para yatırarak aracı kuruma kendi açmış olduğunuz hesabınızdan para transferi yapabilirsiniz.

Karlı Olmanın Yolları

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra artık ilk hisse senedinizi alabilirsiniz. Bunu alabilmek için de hesabınızda yeterli para olup olmadığından emin olmanız gerekir. Çalışmış olduğunuz aracı kuruluşun sitesine girerek oradan kendi hesabınızı açabilecek ve kontrol edebileceksiniz. Hisse senedini almak istiyorsanız mutlaka alım emri vermeniz gerekir. Hisse senedinizi aldınız ve belli bir fiyata gelmesini bekliyorsunuz. Bunun için biraz zaman geçebilir bu sabır isteyen bir iştir. Satmak istediğiniz tutara ulaştığınızda hissenizi satabilirsiniz. Aradaki fark da en fazla iki gün içinde hesabınızda olacak ve siz de karlı bir alışveriş yapmış olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.