Yastık Altı

KOBİ Nedir? Önemi Nelerdir?

28.05.2020
575
KOBİ Nedir? Önemi Nelerdir?

KOBİ, kelime anlamıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletme anlamına gelmektedir. Türkiye ekonomisinin neredeyse %99’unu oluşturan KOBİ’ler, Küçük, Orta Büyüklükteki İşletmelerin tanımı, sınıflandırılması hakkında yönetmelik ile tanımlanmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında KOBİ, 250 kişiden az tam zamanlı çalışana sahip olan ve yıllık gelir gider bütçesini çıkardıktan sonra kalan paranın 40 Milyon TL’nin altında olan işletmelerdir. KOBİ’ler de işletmelerinin büyüklüklerine ve çalışan sayılarına göre üç ayrı gruba ayrılmaktadırlar.

  1. Mikro Ölçekli KOBİ
    Mikro ölçekli Kobilerin çalışan sayıları 10’dan az olması gerekmektedir. Ayrıca mikro büyüklükteki Kobilerin yine yıllık gelirleri 1Miyon TL’nin altında olması gerekiyor.
  2. Küçük Ölçekli KOBİ
    Küçük ölçekli Kobilerin çalışan sayıları 50’den az olması gerekmektedir. Ayrıca küçük ölçekli Kobilerin yıllık gelirleri mikro ölçekli Kobilere göre biraz daha fazla olarak 8Milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.
  3. Orta Ölçekli KOBİ
    Çalışan sayısının 250’den daha az olması gerekmektedir. Ayrıca yıllık gelirlerinin de 40Milyon TL’ye kadar olması gerekmektedir.

Kobilerin Önemi

Artık Kobilerin önemi oldukça fazla hissediliyor. Sadece bizim ülkemizde değil küresel anlamda da oldukça etkili oluyorlar. Öyle ki dünya çapındaki ekonominin yaklaşık olarak %60’dan fazlasını oluşturan Kobilerin ekonomi için en büyük önemi canlı paranın oldukça çok dolaşmasıdır. Canlı para trafiği oldukça yüksek olan Kobilerin arasında ki alışveriş dünya ekonomisinde ulusal paraların değerlerini dahi oynatabiliyor.

Kobiler konusunda Türkiye gibi diğer ülkelere oranla biraz daha fazla gelişmiş olan ülkeler, özel sektör odaklı Kobileri düşünen politikalar ile Kobileri geliştirmeye başlamışlardır. Bizim ülkemizde de özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin %99’unu Kobiler oluşturuyor. Bu sebepten dolayı da ülkemizdeki Kobilerin gelişmesi ve geliştirilmesi için birçok KOBİ dostu politika uygulanmaktadır. Bu destek programlarının en büyük amaçları Kobileri desteklemek ve KOBİ kapasitesinin artırılması olacaktır.

Ülkemizde ki bankalar da Kobiler için farklı farklı KOBİ kredi kampanyaları düzenleyerek Kobilerin büyümesine yardımcı olabiliyorlar. Bu kredilerin geri ödemelerini de oldukça kolaylaştıran bankaların birçoğu Kobilere verdikleri kredi kampanyalarını devlet destekli veriyorlar. Büyümeye giden Kobilerin de bu tür kredi kampanyalarından faydalandıkları oldukça görülen yöntemler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.