Yastık Altı

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

22.05.2020
619
Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Birçok kişi banka kredisi ile ev sahibi olmak istemektedir. Söz konusu evler için elinizde bir miktar peşinat olması gerekmekte ve tüm bankalar normal şartlarda satın alınacak konut için uzman incelemesi değerinin € ne kadar kredi verilmektedir. Bireylerin konut kredisi almaları için, herhangi bir bankaya başvurdukların, söz konusu başvurunun sonucu beklenir. Kredi başvurusu onaylanmış ise, banka aracılığı ise satın alınacak eve uzman incelemesi yönlendirilir. Satın alınacak konut ile ilgili bir rapor hazırlanır ve uzman incelemesi değerinin € ni kadar kredi çekilebilir. Bunun yerine hiç peşinat ödemeden tamam konutun ücretini kredi çekerek karşılanabilir. Gerekli olan faiz hesapları konut sahibi tarafından onaylandıktan sonra, kredi çekme işlemi peşinat ödemeden gerçekleşir.

İpotek Karşılığı Peşinatsız Konut Kredisi

Bu kredinin amacı, yeni ev almak isteyen bireylere, peşinatsız kredi kullanmalarını sağlamaktır. İlk olarak bu krediden faydalanmak için, kişilerin üstüne kayıtlı bir gayrimenkul sahibi olmaları gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, 150 bin TL değerindeki bir kredisi için, bankaya, değeri 150 bin TL den yüksek olmak şartı ile mal varlığını ipotek ettirilmesi gerekir. Banka gösterdiğiniz gayrimenkulün ekspertiz değerini hesaplamaktadır. Rapora göre ipotek edilen mal varlığının değeri uygunsa, alıca satın alınacak evin tüm tutarını kredi olarak vermektedir. Akbank, Garanti bankası, Odea bank ve Finans bankası bu tür kredileri müşterilerine vermektedir. Diğer özel bankalarda, gerekli olan şartları yerine getirilmesi sonucunda müşterilerine bireysel kredi hizmeti sunmaktadır.

Konut Kredisi İçin Gereken Şartlar

Konut kredisinden faydalanabilmek için bankaların müşterilerinden talep bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak, herhangi bir bankadan konut kredisi çekilmesi için, söz konuşu kişinin kredi notu en az 1100 olmalıdır. Çok fazla kredi borcunuz olması, önceden aldığınız kredileri düzensiz ödemeniz, karşılıksız çekiniz olması ve kredi kartınızın borcunu geciktirmeniz durumunda kredi notunuz bir hayli düşecektir. Ayrıca önemli bir konu olan, kredi çekeceğiniz banka ile daha önceden yaptığınız çalışmalarda konut kredisi için bir etkendir. Diğer bir şart ise, aile de toplam gelirinizin rutin harcamalarınız dışında kalan tutarın kredi borcunuzu ödeyebilecek miktarda olması da bankalar için oldukça önemlidir. Kredi çekecek kişini 18 ile 70 yaş aralığında olması ve alacağınız binanın kalitesi, konumu, ısıtma sistemi ve ekspertiz raporunun sonuçları da yine konut kredisi için önemli durumlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.