Yastık Altı

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

28.03.2021
84
KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için işinizin, desteklenen sektörler arasında olması gerekir. Aksi durumda verilen desteklerden yararlanmanız söz konusu dahi olmayacaktır. Peki, KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir? Bu sektörler nasıl öğrenilir? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nasıl Öğrenilir?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için faaliyetlerine devam eden bir devlet kurumudur. Temel hedefi ise üretimi ve istihdamı arttırmaktır. Dolayısıyla desteklediği sektörleri de genel itibariyle burada bahsedilen hususa göre belirler. Eğer üretim ve istihdam oluşturma durumu var ise büyük ihtimalle o sektörün desteklendiğini söyleyebiliriz. Ancak bu noktada kesin bilginin elde edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bunun için KOSGEB’in resmi sitesinde yer alan arama motorunu kullanabilirsiniz. Desteklenen sektörleri öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Resmi siteye giriş yapın (https://www.kosgeb.gov.tr/)
  • Daha sonra sayfanın en altına inin.
  • Burada yer alan Kayıt İşlemleri menüsünün altında yer alan Desteklenen Sektörler Nelerdir? (NACE) yazısına tıklayın.

Açılan sayfadaki arama motorunu kullanarak sektörünüzün desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine bu sayfada yer alan Desteklenen sektörlerin tamamını indirmek için tıklayınız yazısı üzerinden desteklenen sektörlerin tamamının yer aldığı listeyi de indirebilirsiniz.

KOSGEB desteklenen sektörler ile ilgili arama yaparken, sektörünüzü tek kelime ile aratmanız daha mantıklı olacaktır. Örneğin; Hayvancılık kodunu öğrenebilir miyim veya Hayvancılık kodu şeklinde arama yaptığınızda, muhtemelen bir sonuca ulaşamayacaksınız. Çünkü söz konusu arama motoru, yazdıklarınızı birlikte aramaktadır Bunun yerine hayvancılık veya hayvan şeklinde arama yapmanızı öneririz. Böylece sektörünüzün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini daha net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca indirdiğiniz liste üzerinden de sektörünüzü arayabilirsiniz.

Desteklenen Ana Sektörler Nelerdir?

KOSGEB desteklenen sektörler ile ilgili ufak bir araştırma yaptığınızda, bu sektörlerin farklı NACE kodları ile gösterildiğini göreceksiniz. Söz konusu kodlar, sektörlerin kendi içinde sınıflandırılması için kullanılır. Desteklenen ana sektör sayısı toplamda 14 adet olup, bunların NACE kodları şu şekildedir:

Burada bahsedilenler, ana sektörlerdir. Ancak zaman zaman bu sektörlerin isimlerinde küçük değişiklikler olabilir. Dolayısıyla listeyi incelerken bu türden değişiklikler/farklılıklar görmeniz, sizi şaşırtmasın. Ayrıca söz konusu sektörlerin ana sektör olduğunu ve bunların altında çok sayıda alt sektör bulunduğunu da unutmayın.

KOSGEB Desteklenen Sektörlere Verilen Destekler

KOSGEB, her sektör için aynı oranda destek vermemektedir. Faaliyet alanınıza bağlı olarak alacağınız destek miktarının farklılaşacağını unutmayın. Geleneksel girişimci destek programı kapsamında alabileceğiniz destek 60 bin TL iken, ileri düzeyde girişimci programında alacağınız destek 370 bin TL’ye kadar çıkabilir. Ayrıca buradaki rakamlar, üst limit olup, mutlaka bu rakamları alacağınız diye bir durum yoktur. KOSGEB desteklenen sektörler konusunda bu hususu da mutlaka dikkate alın ve planlamalarınızı buna göre şekillendirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.