Yastık Altı

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nelerdir?

14.02.2021
49
KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nelerdir?

KOSGEB, gençlerin çalışma hayatına girmesini teşvik etmek ve kolaylaştırmak için sadece gençlere özel farklı avantajlar sağlar. Bu avantajlar, KOSGEB genç girişimci desteği veya programı başlığı altında değerlendirilir. Ancak her ne kadar KOSGEB’in gençlere özel olarak sağladığı önemli avantajlar olsa da, Genç Girişimci Destek Programıadında herhangi bir uygulaması yoktur. Bu hususu belirttikten sonra siz gençlere yönelik sağlanan avantajlara ve kolaylıklara geçelim. Yazımızın devamında gençlere özel olan uygulamalar ve avantajlarla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

KOSGEB Genç Girişimci Destekleri

KOSGEB, iş kuracak gençlere farklı destekler sağlar. Bunları genel olarak Kuruluş Desteği ve Performans Desteğiolarak sınıflandırmıştır. Kuruluş desteği şu şekildedir:

  • Gerçek kişi işletmeleri için 5.000 TL
  • Sermaye şirketi işletmeleri için 10.000 TL

Buradaki destek, sadece genç girişimciler için değil, herkes için geçerlidir. Yani burada özel bir KOSGEB genç girişimci desteği söz konusu değildir. KOSGEB tarafından verilen bir diğer destek olan performans desteği ise iki dönem olarak değerlendirilir ve her dönem 1 yıldır. Bu dönemler içinde alınacak destek, işletmedeki bütün çalışanların toplam prim gün sayısına göre değerlendirilir. Buna göre verilen desteklere ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Birinci performans dönemi için verilen destekler:

  • Prim gün sayısı 180 ile 539 arasında ise 5.000 TL
  • Prim gün sayısı 540 ile 1079 arasında ise 10.000 TL
  • Prim gün sayısı 1080 ve üzeri ise 20.000 TL

İkinci performans dönemi için verilen destekler:

  • Prim gün sayısı 360 ile 1079 arasında ise 5.000 TL
  • Prim gün sayısı 1080 ile 1439 arasında ise 10.000 TL
  • Prim gün sayısı 1440 ve üzeri ise 20.000 TL

Burada belirtilen destekler de herkes için geçerlidir. Ancak eğer genç girişimci iseniz, alacağınız performans desteği, her dönem için +5.000 TL olacaktır. KOSGEB genç girişimci desteği, işte buradaki ekstra destektir. Genç girişimci olarak kabul edilirseniz, iki dönemde toplam 10.000 TL fazladan destek alırsınız.

KOSGEB Genç Girişimci Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da vurgulandığı gibi gençlere özel bir program yoktur. Ancak gençler, ekstradan 10.000 TL performans desteği alır. İşte bu ekstra destekten yararlanabilmeniz için genç girişimci kabul edilmeniz gerekir. Peki, ama nasıl?

Bilindiği gibi KOSGEB başvuru işlemleri artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuz sırasında sistem sizin yaşınızı otomatik olarak alır. Eğer KOSGEB başvurusu yaptığınız tarihte 30 yaşından gün almamışsanız, genç girişimci olarak kabul edilirsiniz. Sistem sizi bu şekilde tanımlar ve gençlere özel verilen desteklerden yararlanmanızı sağlar. Bunun haricinde ekstra bir başvuru yapmanız gerekmez.

KOSGEB genç girişimci desteği kapsamında SGK primlerinin ödenmemesi veya vergi muafiyeti gibi destekler yoktur. Bunlar farklı devlet kurumları tarafından verilen desteklerdir ve başvurusu da o kurumlardan yapılır. KOSGEB üzerinden vergi muafiyeti türünden destekler alamayacağınızı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.