Yastık Altı

KOSGEB Hayvancılık Destekleri

01.12.2020
48
KOSGEB Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık, bir ülkenin en önemli sektörlerinden biridir. Bunun farkında olan KOSGEB, hayvancılığın gelişmesi ve teşvik edilmesi için farklı destekler vermektedir. Söz konusu destekler genellikle hibe şeklindedir ve geri ödemesi yoktur. Yani söz konusu destekler ile çok önemli avantajlar sağlayabilirsiniz. Peki, KOSGEB hayvancılık destekleri nelerdir? Bu desteklerden yararlanmanın şartları var mıdır? Bu soruların cevaplarını ve hayvancılığa dair verilen desteklere dair diğer ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

KOSGEB’in bu alanda verdiği destek, genel olarak iki ana sınıf altında toplanabilir. Bunlar; pazarlama ve yapısal işlerdir. Daha açık bir ifade ile KOSGEB, hayvansal ürünlerin imalatı ve hayvancılık yaparken gerekli olan ekipmanlar yönünden destekler vermektedir. Dolayısıyla da canlı hayvan alımı için kesinlikle destek vermediğini bilmeniz gerekir. Eğer KOSGEB desteği ile daha fazla canlı hayvan alma gibi planlarınız var ise şimdiden bunları iptal etmenizi öneririz.

KOSGEB, canlı hayvan alımı hariç olmak üzere hayvansal üretime dair destekler verir. Örneğin; hayvanlarınızdan elde ettiğiniz etleri satmak için bir imalathane kurmak için destek alabilirsiniz. Ya da hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik bir tesis için destek alabilirsiniz. Pazarlama ve yapısal düzenlemelerin haricindeki konulara yönelik KOSGEB hayvan destekleri olmadığını unutmayın.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Ne Kadar?

Aslında bu sorunun net bir cevabını vermek oldukça zor. Çünkü hayvancılık faaliyetlerinize bağlı olarak alacağınız destek miktarı da değişecektir. Bundan dolayı net bir rakamdan bahsetmek oldukça zordur. KOSGEB, şuanda iki farklı türde destek vermektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • Geleneksel Girişimci Desteği: 60.000 TL’ye kadar
  • İleri Girişimci Desteği: 225.000 TL’ye kadar

Eğer hayvansal alana bir ticarethane kuracaksanız, geleneksel girişimci olarak kabul edilirsiniz. Ancak üretim işletmesi kurarsanız, ileri girişimci olarak kabul edilirsiniz ve alacağınız destek miktarı da artmış olur.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB hayvancılık destekleri için öncelikle gerekli şartlara sahip olduğunuza emin olmalısınız. Bu şartlar şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olma
  • Daha önce aynı alanda hibe KOSGEB desteği almama
  • Faaliyetlerin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında olması
  • Girişimcilik sertifikasına sahip olma

Yukarıdaki şartlar arasında yer alan girişimcilik sertifikasına sahip değilseniz, e-devlet üzerinden KOSGEB başvurusu yapabilir ve sertifika için gerekli eğitimi online olarak alabilirsiniz. Eğitimi başarı ile tamamladığınızda girişimcilik sertifikasına sahip olur ve hayvancılık için verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Bu şartları sağladıktan sonra KOSGEB’e kayıt olmalı ve işletmenizi kurmalısınız. Daha sonra ise KOSGEB il müdürlüğünden hayvancılık desteği başvurusu yapabilirsiniz. Ancak KOSGEB’in söz konusu desteği ilerleyen dönemlerde değiştirebileceği de bilmeniz gereken hususlar arasındadır.

KOSGEB hayvancılık destekleri, her ne kadar hibe şeklinde olsa da bunları alabilmek için öncelikle harcama yapmanız ve harcamaların tamamını faturalandırmanız gerekir. Yapacağınız harcama miktarının ortalama %50’si size hibe desteği olarak ödenecektir. Hibe oranının faaliyet alanınıza göre farklılaşabileceğini unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.