Yastık Altı

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

25.12.2020
39
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Kadınların iş hayatına dahil olması için KOSGEB, kadınlara pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Bu pozitif ayrımcılık; bazen daha fazla destek verilmesi, bazen de başvuruların daha kolay kabul edilmesi şeklinde olabilir. Ancak söz konusu destekler, kesinlikle KOSGEB kadın girişimci programı adı altında verilmez. Çünkü KOSGEB’in bu isimde bir programı yoktur. Destekler, mevcut programlar içinde ekstralar şeklinde verilir. Yazımızın devamında kadınlara verilen ekstra destekler hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Şartları Nelerdir?

KOSGEB’in kadınlara sağladığı ek avantajlardan yararlanmak için sadece kadın olmanız yeterlidir. Ancak söz konusu destekler, KOSGEB’in programları kapsamında verildiği için, o programların şartlarına uymanız gerektiğini unutmayın. Bahse konu şartlar genel olarak şu şekildedir:

  • İş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler arasında olması
  • 18 yaşından büyük olma
  • Daha önce aynı iş fikri için KOSGEB’den hibe desteği almama
  • Girişimcilik sertifikasına sahip olma

Yukarıda yer alan şartlar, KOSGEB başvurusu için gerekli olan şartlardır. Dolayısıyla da KOSGEB kadın girişimci destekleri için ekstra bir şart olmadığını, buradan da anlayabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, mevcut duruma göre yaptığı desteklerde zaman zaman değişime gidebilir. Nitekim yakın zamanda böyle bir değişime gitmiş ve kadınlara verilen destekler de tamamen değişmiştir. Geçmişte verilen destekler, yapılan yatırım %60 ile %70 arasında değişirdi. Eğer girişimci kadın ise bu destek oranlarına +%20 daha eklenirdir ve %80 ile %90 arasına çıkardı. Yani kadın girişimciler, yatırım miktarlarının büyük bölümünü geri alabilirlerdi. Ancak yapılan değişiklik ile bu uygulama kaldırılmıştır. Dolayısıyla da KOSGEB’in günümüzde kadınlara yönelik böyle bir desteği olmadığı unutulmamalıdır.

Uygulanan politikalarda kadınlara ekstradan destek sadece performans desteği içerisinde verilmektedir. Normalde performans desteği, iki dönem (yıl) için verilir. Destek miktarı, dönem içinde bütün personeller için ödenen prim gün sayısına göre belirlenir. Buna göre verilen performans destekleri şu şekildedir:

Birinci performans dönemi için verilen destekler:

  • Prim ödenen gün sayısı 180 ile 539 arasında ise 5.000 TL
  • Prim ödenen gün sayısı 540 ile 1079 arasında ise 10.000 TL
  • Prim ödenen gün sayısı 1080 ve üzeri ise 20.000 TL

İkinci performans dönemi için verilen destekler:

  • Prim ödenen gün sayısı 360 ile 1079 arasında ise 5.000 TL
  • Prim ödenen gün sayısı 1080 ile 1439 arasında ise 10.000 TL
  • Prim ödenen gün sayısı 1440 ve üzeri ise 20.000 TL

Eğer girişimci kadın ise burada verilen desteklere her dönem için 5.000 TL daha eklenir. Böylece KOSGEB kadın girişimci, 10.000 TL daha fazla performans desteği almış olur. Performans desteği haricinde, kadınlara özel bir destek veya teşvik söz konusu değildir. Ayrıca burada bahsedilen desteklerin de ilerleyen dönemlerde değişebileceğini unutmayın ve en güncel bilgilere göre planlamalarınızı yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.