Yastık Altı

Kosgeb Kredi Başvuru Şartları 2020

27.05.2020
600
Kosgeb Kredi Başvuru Şartları 2020

Kosgeb kredi almak isteyen ve başvuruda bulunanlar, kosgeb kredi şartlarının neleri kapsadığına bakmalı. Zira 2020 kosgeb kredi desteklerinde şartların değiştiğini belirtelim. Düzenlenen yeni mevzuata göre kredi ve hibe alacak bireylerin, belirli süre esnaf olması da gerekiyor.

Girişimciler ve esnaflar için kredi imkanı sağlayan Kosgeb’in başvuruları kabul etmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Kurulmak istenen ya da destek almak istenen işe göre değişkenlik gösteren bu şartlar eksiksiz bir şekilde yerine getirildiğinde kredi başvurusu yapılabilir.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb kredilerine başvurmak için ilk şart girişimcilik eğitimi almış olma şartıdır. Kosgeb bünyesinde verilen bu eğitimler Türkiye’nin bütün illerinde çok sayıda ilçede verilmektedir. Kurulmak istenen ya da destek alınmak istenen iş alanına göre açılan bu kursların sonunda verilen sertifika Kosgeb başvurusu için geçerlidir. Başvuruda sertifika dışında gerekli olan bir diğer belge, açıklama projesidir. Son derece dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken bu projede işletmeniz için gereken malzemeler, araçlar, bu malzemelerin maliyetleri, kurulan işletmede yapılması planlanan projeler hakkında detaylara yer verilmeli. En az 30 sayfa kadar olması gereken açıklama projesi, ön başvuru için gereklidir.

Değerlendirmeye alınan açıklama projesi kabul edildiğinde asıl başvurular yapılabilir. Girişimci 3 kere açıklama projesinden red kararı aldığında bir daha aynı sektör için ön başvuru hakkına sahip olamıyor. Ön başvurudan onay alındıktan sonra asıl Kosgeb başvurusu için belirlenen tarihler arasında en yakın Kosgeb merkezine gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekir. Kosgeb kredilerine başvurmak için gerekli olan belgelerin sadece tek bir merkeze teslim edilmiş olması gerekir. Aksi halde her iki merkezdeki başvuru da geçersiz sayılır. Kosgeb için başvuru yaparken aranan bir diğer şart da başvuru yapılan sektörde son 1 yıl içinde faaliyet gösteren bir işletme olmamasıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra kredi için asıl başvuru yapılabilir.

Kosgeb Kredi Hibe Şartları 2020

Kosgeb başvurusu için yeni bir iş yeri açmak isteyenler Kosgeb kursuna katılma başvurusu, zaten var olan işletmesi için destek almak isteyenler, beyanname ve E_KOBİ kaydı yaptırmalıdır. Bu belgeler dışında Kosgeb taahhütnamesi, sektör için hazırlanan iş planı ve esnaflar için kobi ticari kredilerine başvuru için gereken tüm belgeler ile birlikte Kosgeb’e başvuru yapılabilir.

Sonuç olarak bakıldığında devlet bireylere hibe verdiğinde o hibenin yerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder. Aynı durum kosgeb kredilerinde de geçerli. Faizsiz esnaf kredisi başvurusunda esnaf olma zorunluluğu olmakla beraber, çekilen kredi tutarı faizsiz olarak verilmektedir. Ayrıca geri ödemeler de esnek ödeme planı uygulanır ilk yıl geri ödemesiz olup, 3 yıl vade seçenekleri sunuluyor. Ödemeler ise 3 ayda bir olacak şekilde planlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.