Yastık Altı

Kredi Kara Liste Nedir ? & Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

15.05.2020
613
Kredi Kara Liste Nedir ? & Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Alınılan kredileri çeşitli nedenlerden dolayı ödeyemediğiniz de bankayla yaptığınız sözleşmelere gereği yasal takip durumu başlar. Banka avukatları aracılığıyla sizin onlara olan borcunuz avukatları aracılığıyla veya hukuk büroları aracılığıyla tahsil işlemine başladığında bunun sonucunda bankaya olan borcunuzu zamanında ödeyemediğiniz ve hacize düştüğünüz için bankalar arasında ortak havuz olan kredi puanı sisteminde puanınız çok düşer. Böylece bankalardan kredi almak istediğinizde bu düşük sicil nedeniyle kredi almakta zorlanırsınız. Bu duruma bankacılık literatüründe resmi bir sıfat olmasa da halk arasında kara liste denmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kara listeye girmemek içi ödemelerinizi hacize düşürmemeniz gerekmektedir. Burada borcu zamanında ödeyemeyen kredi kullanıcısıyla haciz durumunda olan kredi kullanıcısını ayırmak gerekmektedir. Kara liste yasal takip durumunda olanlar için geçerli bir tanımlamadır.

Kara Listeye Alınırsam Bankalar Hariç Hangi Diğer Kurumlar da Durumumu Etkiler ?

Kara listeye alınırsanız kredi notu kullanan tüm kurumlardaki kredi işlemleriniz etkilenecektir. Türkiye’de kredi notu kullana kurum sayısı 154’tür. Bunların içerisinde bankalar hariç factoring şirketleri ve tüketici finansmanı sağlayan şirketler bulunmaktadır.

Kara Listeye Alınırsam Haciz İşlemiyle Karşı Karşıya Mı Kalırım ?

Eğer borcunuz olan meblağ çok yüksek bir meblağ değil ise genellikle bankalar haciz yolu yerine banka hesaplarına bloke ve maaşlara yasal olarak el koyma eylemini tercih etmektedir. Bunun nedeni yasa gereği evdeki temel yaşam ihtiyacı olan eşyalara el konulamaması ve bankanın imajının zedelenmek istenmemesidir.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım ?

Kara listeden çıkmak için öncelikle borcunuzun tamamını ödemelisiniz. Kara listede olduğunuz dönemde hiçbir kredi işleminde finans kurumları size yardımcı olmayacaktır. Kara listeden borcunuzu ödediğinizde de hemen çıkamazsınız. Belirli bir süre düzenli ödeme yapmanız ve ödemelerinizi geciktirmemeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.