Yastık Altı

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

18.05.2020
609
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Gelişen günümüz teknolojisine ayak uyduran hemen her insanın cebinde kredi kartı bulunur hale gelmiştir. Kredi kartı doğru kullanıldığında amacına iyi hizmet eden bir araçtır. Ayrıca kişiye taksit ve bazı alışverişlerde ekstra puan kazandırıp, tüketicinin yararına olabilir. Fakat kredi kartları ile bazen yapılan aşırı harcamalar sonucu kredi kartı borcu birikebiliyor. Özellikle “asgari tutarı ödeyeyim, gelecek ay tamamını öderim” düşüncesi insan zihnine girdikten sonra işin içinden çıkılması oldukça zorlaşıyor. Ödenmeyen borçlar biriktiğinde psikolojik çöküntü yaşayan bireyin aklına gelen ilk soru, borcun ödenmediği takdirde ne ile karşılaşacağı konusudur. Kredi kartını ödemeyen borçlunun karşılaşacağı durumları şöyle sıralayabiliriz.

Kredi Kartı Borcunu Ödemeyen Borçlunun Karşılaşacağı Durumlar

  • Kredi kartı borcu ödenmediği takdirde borcunuzun üzerine bir de alışveriş faizi eklenir.
  • Kredi limiti her alışveriş yapıldığında azaltılır.
  • Kullanılan kredi kartının son ödeme tarihi vardır. Borçlu bu tarihi geçirdiğinde ise borç üzerine bir de gecikme faizi uygulanır. Bu süre bankadan bankaya değişebilir.
  • Bu süre içinde borç ödenmediği takdirde kredi kartı banka tarafından kullanıma kapatılır.
  • Borcun tamamını ya da asgarisini ödediğinde kart bir süre sonra kullanıma tekrar açılır. Ödenmediği takdirde ise yasal takip süreci başlar.

Ülkemizde yararlarından çok zararlarından bahsedilen kredi kartının borç ödeme süreci bu şekildedir. Nakit para taşıma gibi zorunluluğunu ortadan kredi kartları, yukarıda belirttiğimiz gibi amacı dışında kullanıldığında sonuç hapis cezasına kadar gitmektedir. Bu yüzden birey kredi kartı edinmeden önce yeterince düşünmelidir. Tüm bunların dışında ”Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne Olur?” yazımızı okuyarak ödenmemesi değil de gecikmesi durumunda bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.