Yastık Altı

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları

18.05.2020
550
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları

Kredi kartı kimi zaman kullanıcı için avantaj sağlarken kimi zamanda insanları borç batağına sürükleyebiliyor. Bu durum hepimizin bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Biriken kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlandığınız da alternatif bir çözüm olarak karşımıza borç yapılandırma işlemi çıkar. Borç yapılandırmasında ilk adım olarak bankayla görüşme sağlanması gerekir. Bankanın ilgili biriminde borcun yapılandırılarak ödenmek istendiğine dair bilgi verilir. Daha sonra kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için hesaplama işlemi başlatılır. Borcun hesaplanmasında ise bankalar kredi kartının ödenmemiş olan toplam borcunu ve taksitli alışverişlerin tamamının borcunu hesaplayarak yapılandırma işlemini gerçekleştirir.

Kredi yapılandırmasında ise kalan vade ve ödenmiş borcun hesaplanması dikkate alınır. Yapılandırmada bankalar borcu gerekli vadeye bölebilir ve bütçeniz doğrultusunda vade yapabilir. Bankalar kredi kartı borcu yapılandırma işleminde faiz oranının da hesaplanmasına dikkat eder. Daha sonra ilerleyen dönemde faizlerin tekrar düşmesi halinde müşteri istediğinde yeniden yapılandırmaya gidilebilir. Bankalar genellikle borç yasal takibe düşmeden kredi yapılandırması için girişimde bulunmazlar. Zaten böyle bir duruma düştüğünüz zamanda bankada mevcut bulunan bireysel kredi faiz oranlarından değil, yapılandırma kredisi faiz oranlarından yeniden borçlanmak durumunda kalırsınız ki bu da sizin için daha masraflı olur.

Aslında önemli olan da yasal takibe düşmeden önce ödeme sorununuza kendinizin bizzat el atıp, kendi çözümünüzü üretmenizdir. Bunun için yapılacak ilk şey; mevcut borcunuzu toplam olarak hesaplamaktır. Hesaplamanıza kredi kart, ihtiyaç kredisi ve belki ek hesap/tek hesap adıyla anılan kredili mevduat hesabına olan borçlarınızı da eklemeniz önerilir. Çünkü her birinin her ay biriken borçları toplamda artık ödenemeyecek bir duruma geldiyse sadece birinden kurtulmanız sorununuzu yeterince çözmeyebilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemini uygularken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kredi kartı borcunuzun üzerine faiz eklenme durumudur. Bankaların belirlediği yapılandırma faizleri ile kredi kartı borcu yeniden hesaplanır. Belirlenen vadeye bölünür. Uzmanlar kredi kartı borcunu kapatmak için, yapılandırma yerine kredi çekmeyi düşünen müşterilere, kredi borcunun olduğu bankadan değil, başka bir bankadan kredi çekilmesini öneriyor. Bu durumda tabi ki kredi sicilinizin iyi olması önem arz eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.