Yastık Altı

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

13.05.2020
549
Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Kredi kartları 2020 yılında gündelik hayatlarımızın en vazgeçilmez parçası olmuştur. Kredi kartları ile yaptığımız alışverişi, yediğimiz yemekleri v.b. ihtiyaçların hepsini karşılayabiliyoruz. Bu kadar önem arz eden bir kartın güvenliğini sağlamak da bir o kadar önemlidir. Son yıllarda kredi kartı dolandırıcılığına karşı pek çok insan kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır? sorusunun cevabını aramaya başlamıştır. Bankamatiklerde, pos cihazlarında, internet alışverişlerinde bu kartların güvenliğini nasıl sağlayabiliriz.

 

Online Alışverişlerde Kart Bilgilerinizi Girerken Dikkatli Olun

Online sistemde gerek vergi öderken, gerek alışveriş yaparken mecburen kredi kartı bilgilerinizi girmek zorundasınız. Öncelikle kredi kartı bilgilerinizi girerken kullandığınız sitenin ”https” bağlantısı olduğuna emin olmanız gerekiyor. Bununla beraber kullanılan sayfanın güvenlik sertifikasının da olduğunu kontrol ediniz. Bu ayrıntılar kredi kartlarınızı pek çok illegal yapı ve dolandırıcılıktan kurtaran unsurlardır. Bunlara ek olarak belirli aralıklarla kredi kartı şifrenizi değiştirmelisiniz. Eğer online alışverişlerde şüpheye düştüğünüz bir durum yaşarsanız hemen bankanızla iletişime geçebilir ya da bankanın ilgili telefonundan müşteri hizmetlerine bağlanıp gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.

 

Kredi Kartı Şifremi Nasıl Korurum ?

En başta kart şifrenizi pek çok kişinin bilebileceği doğum yılı, evlilik yıl dönümü ya da 1234 gibi seri numaralardan oluşturmamak lehinize olacaktır. Kartınızı kullandığınız bankamatiklerde şifrenizi yazarken başka kişilerin bunu görmediğine emin olmalısınız. Kameralı dolandırıcılığın moda olduğu bu dönemde bankamatik de bir şüphe gördüğünüz an işlem yapmadan uzaklaşmalısınız. Ayrıca restoranlarda yapacağınız ödemeler için kasiyerden pos cihazını size yaklaştırarak şifrenizi girmeyi talep ediniz. Onların göreceği uzaklıktan asla şifre girmeyiniz.

 

ATM Kredi Kartımı Alırsa Ne Yapmalıyım ?

Daha hızlı işlem yapmak için pek çok kişi parasını ATM aracılığı ile çekiyor. Eğer ATM’den para çekerken herhangi bir sebepten kartınız ATM’de kalması durumunda hemen bankanızı arayarak kart ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerinizi alınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.