Yastık Altı

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ?

11.04.2020
793
Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ?

2000’li yıllardan günümüze dek kredi kartının kullanımı gün geçtikçe arttı. Eskiden insanlar bu sanal krediye pek olumlu gözle bakmasalar da şuan neredeyse bütün dünya kredi kartı kullanıyor. Bunun yanında 2010’dan itibaren gerek dünya gerek ise ülkemizde e-ticaret çok büyüdü ve büyümeye devam ediyor. E-ticaret şirketlerinde ödemeyi kapıda ödeme yoluyla ya da havale & EFT ile yapabilirsiniz fakat bunların yerine kredi kartı kullanmak çok daha avantajlı olmaktadır. Örnek olarak bir insan neden bir bilgisayarı e-ticaret sitesinden almayı tercih ediyor derseniz bunun birkaç sebebi var. Aşağıda birkaç madde ile sıralayalım.

 • Fiyat avantajı
 • Zaman avantajı
 • Seçme kolaylığı
 • Taşıma avantajı vb.

Bunların devamını da getirebiliriz kolaylıkla. Sonuç olarak e-ticaret öyle ya da böyle hepimizin hayatına girmiş vaziyette. Peki ya e-ticarette neden kredi kartı ile ödemeyi tercih ediyoruz ? İsterseniz bunu da birkaç madde ile açıklayalım.

 • Ödememiz anında firmanın eline ulaşıyor ve siparişimiz hazırlanmaya başlanıyor.
 • Havale, EFT ya da kapıda ödeme gerçekten uğraştırıcı ödeme metotları. Bunlar ile uğraşmak istemiyoruz.
 • Kredi kartı ile ödeme yaptığımız zaman taksit avantajımız oluyor vb.

Belki de bunların arasında bizim en çok tercih sebebimiz kredi kartı ile ödeme yaptığımız zaman taksit fırsatından yararlanmamız. Yasalar çerçevesinde internet alışverişinde kredi kartı kullanımının belli kuralları var. Bunların ilki kredi kartı kullanımı internet alışverişine açık hale getirmek. Bu makalemizde değerli Yastık Altı takipçilerine Kredi kartının internet alışverişine nasıl açılacağını anlatacağız.

internetten kredi kartı kullanımı

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ?

1 Şubat 2018 tarihi itibariyle kredi kartlarıyla internet alışverişi yapmak onay gerektirmektedir. Kredi kartını internet alışverişine açık hale getirmek için 3 farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar sırasıyla, İnternet Bankacılığı, Telefon kullanarak sms ya da arama ile ve son olarak banka şubenize giderek kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

İnternet Alışverişlerinde Sanal Kart Kullanımı

Sizde bu yazıyı okuduğunuza göre biliyorsunuz ki son dönemlerde internetten kredi kartı kullanak alışveriş yapmak çok fazla yaygınlaştı. Tabi ki büyük e-ticaret sitelerine güveniyor olsanız bile internette ne olduğu belli olmayan birçok e-ticaret sitesi de bulunmaktadır. Bunlar ile yaptığınız alışverişlerin kayıt altında kalması ve yine dediğimiz gibi diğer ödeme yöntemleriyle uğraşmamak için kredi kartı tercih edebilirsiniz ancak bu e-ticaret siteleri ile yaptığınız alışverişlerde kart bilgilerinizin karşı tarafın eline geçmemesi için bizim tavsiyemiz sanal kart kullanmanız olacaktır. Sanal kartlar belli bir limit oluşturduğunuz kredi kartı yerine geçebilen internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile kolayca kontrol edebileceğiniz sanal kredi kartlarınızdır.

Yalnızca İnternet Alışverişlerinde Kullanılabilecek Sanal Kart Veren Bankalar

İnternet alışverişlerinde sanal kart kullanmayı tercih edenlerden olabilirsiniz ya da bankanız bu desteği sağlıyor mu diye kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sizin için bu bankaları aşağıda sıralayacağız.

 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • Akbank
 • Ziraat Bankası

Listelediğimiz bu bankalar sanal kart özelliklerinin yanı sıra kredi kartı özelliklerini de bünyelerinde barındırmaktadır. Bu noktada yapmanız gereken bankanız ile görüşmek olmaktadır ve ayrıca sanal kartınızı internet alışverişlerine açık hale getirmek olmaktadır.

Kredi Kartı İle İnternetten Alışveriş Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kredi kartı ile eğer internetten alışveriş yapıyorsanız düzenli olarak birkaç maddeyi kontrol etmeniz sizin için iyi olacaktır. Günümüz internet hayatında hangi sitenin hacklendiğini, kart bilgilerinizin bir yabancın eline geçip geçmediğini bilemezsiniz sadece kendiniz kredi kartlarınıza dikkat ederek bu durumlara karşı önlem alabilirsiniz. İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapıyorsanız aşağıda yazacağımız maddelere lütfen dikkat edin.

 • Kredi kartı ekstrenizi düzenli olarak kontrol edin, eğer bilginiz dışında bir işlem yapıldıysa hemen bankanız ile iletişime geçin.
 • İnternetten alışveriş yaparken kullandığınız kredi kartı özellikli sanal kartınızın limitini kontrol edin.
 • Kart şifrenizi ve CCV numaranızı asla kimse ile paylaşmayın.
 • Sizden kredi kartı şifrenizi isteyenlere asla güvenmeyin. Kredi kartı şifrenizi paylaşmak gibi bir hata asla yapmayın.

İnternetten Alışveriş Yaparken 3D Secure Kullanımı

3D Secure kısaca, internetten alışveriş yaptığınızda size telefon numaranız ile sms ile bilgi vermesi ve onay alması demektir. İnternetten kredi kartınzı kullanarak alışveriş yaparken 3D Secure kullanan sitelere öncelik vermeniz sizin yararınıza olacaktır. 3D Secure ile alışverişinizi daha güvenli bir yol ile yapmış olursunuz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.