Yastık Altı

Kredi Kartı Kayıp Durumunda Yapılması Gerekenler

21.04.2020
839
Kredi Kartı Kayıp Durumunda Yapılması Gerekenler

Hemen hemen herkesin cebinde artık kredi kartı mevcut. Dünya’da en yaygın kredi kartı  kullanan ilk ülke hiç şüphesiz Türkiye bulunuyor. Hal böyle olunca ister istemez günlük kredi kartı kaybolması veya kredi kartının çalınması gibi problemler çok sık yaşanıyor. Günlük hayatta yapılan alışverişler de kullandığımız kredi kartı aslında bir bakıma büyük bir öneme sahip. Bir anlık dalgınlığa gelmeniz ve kredi kartını kaybetmeniz yada herhangi bir yan kesici tarafından soyulmanız ve kredi kartınızın başkasının eline geçmesi sizin için istenmedik süreçlerin başlamasına neden olabilir. Bu nedenle kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım? veya kredi kartım çalındı ne yapmalıyım? diyorsanız bu yazımızı dikkatli okumanızda yarar var.

En Yakın Şubeye Gidin

Yukarıda belirttiğimiz durumlardan birini yaşıyorsanız ilk olarak en yakın şubeye gitmelisiniz. Kimliğiniz ile şubeye başvurun ve kartınızın çalındığını veya kaybolduğunu belirtin. Banka hemen kredi kartınızı devre dışı bırakıcaktır.

Telefon İle Bilgilendirme

Kredi kartım çalındı diyorsanız mutlaka bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Kayıp ve çalıntı ihbar bölümünden müşteri danışmanına başınıza gelen olayı anlatın ve kartınızın kullanıma kapatılmasını isteyin. Bazı güvenlik sorularından sonra kartınız kullanıma kapatılacaktır.

İnternet Bankacılığı Yöntemi

Kredi kartım kayboldu eyvah diyorsanız hemen internet bankacılığına girip kredi kartı bölümünden kartın faaliyetlerini durdurma alanından kartı kullanıma kapatın. Bu sayede kart bloke edilecek ve ele geçiren kişi kart üzerinden herhangi bir tutar alamayacak. İptal olan kart yerine banka tarafından size yeni bir kredi kartı gönderilir ve hesabınız güvence altında tutulur. Kredi kartı kaybolan veya çaldıran kişiler eğer belirttiğimiz bu işlemlerden birini yapmazsa ve kartı iptal ettirmezse ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Kartı ele geçiren biri bir şekilde kartınız şifreli olsa bile şifreyi çözebilir ve sizi ciddi borçların altına sokabilir. O nedenle her zaman hızlı olmalı ve gerekli tedbirleri almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.