Yastık Altı

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

16.08.2020
325
Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Alışverişlerde fazlasıyla kullanılan kredi kartları neredeyse hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmış bulunuyor. Kredi kartı kullanan ve ödemelerini kredi kartı ile gerçekleştiren insanlar yanlarında para taşıma ihtiyacı bile hissetmiyor diyebiliriz. Tüm gereksinimlerini kredi kartı kullanıp karşılayanlar bu insanların durumdan fazlasıyla memnun olduğu gözlemlenmektedir.

Kredi kartı kullanmanın pek çok avantajı bulunsa da doğru şekilde kullanılmadığı zaman çok ciddi sorunlara yol açabildiği de asla unutulmamalıdır. Özellikle taksitli ödeme imkanı tanıyor olması insanların daha fazla alışveriş yapmasına ve bir noktadan sonra kişinin ödeyebileceğinden daha fazla takside girmesine sebep olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için kredi kartı kullanırken herkesin kazancına göre hareket etmesi gerekmektedir.

Kredi Kart Neden Bloke Olur?

En fazla merak edilen konular arasında kredi kartı neden bloke olur sorusu ön sıralarda yer almaktadır. Kredi kartlarının bloke olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünelim. Bu durumda müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek kredi kartı blokesi için başvurabilir ve kartınızı bloke ettirebilirsiniz. Kredi kartını bloke ettirerek kartınızın 3. Şahısların eline düşse bile bir işe yaramamasını sağlayabilir ve kendinizi güvene alabilirsiniz. Kredi kartınızın nerede olduğunu bilmiyorsanız sizde derhal bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve gereken tüm tedbirleri almalısınız. Bu sayede kartınızı kullanıp kimse alışveriş yapamaz ve sizi maddi açıdan zarara uğratamaz. Kayıp ve çalıntı bildiriminden sonra kredi kartının yeniden kullanması mümkün değildir. Kişinin banka ile görüşerek yeni bir kredi kartı alması gerekmektedir. Bankaya yapılan kredi kartı talebinden sonra 1 hafta içerisinde yeni kredi kartı almak mümkündür.

Kredi kartının bloke olmasının bir diğer nedeni ise hiç şüphesiz ödenmeyen borçlardır. Kredi kartınızın borç ödemelerini yapmıyorsanız kartınız bankanız tarafından bloke edilecektir. Kredi kartınız banka tarafından bloke edildiğinde yeniden kartınızı aktif hale getirmek için tüm borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödemeniz halinde 24 saat gibi çok kısa bir süre içerisinde kredi karttı blokesi kalkacak ve her şey normal haline geri dönecektir. Ancak borcunuzu 3 ay içinde ödemezseniz o zaman yasal takip süreci başlamaktadır. Bunun gibi istenmeyen durumları önlemek için sizde kredi kartı harcamalarınızı dikkatlice yapmalı ve bütçenize uygun hareket ederek kredi kartınızı doğru şekilde kullanmalısınız. Kredi kartı neden bloke olur sorusunu sizler için yanıtladık. Kredi kartı blokesi ile karşılaştığınızda bu bilgiler doğrultusunda hareket edebilir ve sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.