Yastık Altı

Kredi Kartında Taksit Erteleme Nasıl Yapılır ?

18.05.2020
537
Kredi Kartında Taksit Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı günlük kullanımda nakit ihtiyacımızı karşılayan ve çoğu zaman bize avantaj sağlayan bir araç olarak karşımıza çıkar. Faydası olduğu kadar zararları da bulunur. Bahsettiğimiz üzere kredi kartında taksit erteleme güncel tarihte alınan bir ürünün ilk taksitinin takip eden ekstre tarihinde değil de bir ay veya daha fazla bir süre sonraya ertelenmesi demektir. Genel olarak kredi kartı hizmeti veren finansal şirketler tarafından başvurulan bir kar arttırma tekniği olarak bilinir. Kredi kartı taksit erteleme işlemini yapmak için öncelikle kredi kartının kullanıma açık olması gerekiyor. Tüketicinin kredi kartı bu özellikle karşılarsa kredi kartı taksit erteleme işleminden faydalanabilir.

Bankalar Kredi Kartı Sahiplerine Neden Taksit Atlatırlar ?

Özellikle sene sonları gibi belli dönemlerde tüketiciler vergi dilimleri veya farklı sebeplerle azalan gelir ve artan harcamalar dolayısıyla bütçe açıklığı yaşarlar. Oluşan bu açıklardan ötürü harcamalarına dikkat eder kısma çalışmaları yapmaya başlarlar. Oysa kredi kartı veren bankaların senenin son ayı için planladıkları kar için büyük hedefleri vardır. Bu yüzden kredi kartında taksit erteleme işlemlerindeki asıl amaç tüketicide sahte bir güven oluşturarak tüketicinin harcamalarının hızını kesmesine engel olma çabasıdır. Mesela yaz aylarına yaklaşırken tatil programları tüketici tarafından yapılmaya başlandığı zaman bankaların tatil programı yapan kişileri daha fazla ücretli olan tatil programlara yönlendirmek için turizm harcamalarına taksit atlatma imkânı tanır.

Bahsini ettiğimiz kredi kartında taksit atlatma uygulamasının tüketicinin zararına olduğunu söylememize imkân yok. Sonuçta bugün ihtiyaç duyup aldığı bir ürünün taksitini birkaç ay sonra ödemeyi her tüketici diler. Taksit atlatma işinde önemli olan aşırıya kaçmadan bu işlemden faydalanmaktır. Tüketici elbette en başta gelirinden fazla alışveriş yapmamaya dikkat edilmelidir. Geleceğe dair harcamalarda çok daha dikkatli olmalı bu harcamaları azaltma yönünde olmalıdır. Taksit atlatma işlemi olsun veya olmasın tüketici kredi kartı kullanmadan önce her türlü sorunda bu işin altından kalkıp kalkamayacağını kendine sormalıdır. Aksi takdirde kredi kartı ile yapılan harcamalar bazen dağ kadar büyüyebilir. Bu durum sonrasında borçlarla boğuşan tüketici psikolojik sorunlar yaşayabilir ve ciddi maddi kayba uğrayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.