Yastık Altı

Kredi Kullanımında Sıkça Yapılan 10 Hata

14.05.2020
541
Kredi Kullanımında Sıkça Yapılan 10 Hata

Bazen ihtiyaçlarımızdan dolayı kredi kullanmak o zaman için bize bir kurtarıcı gibi gözükebilir. Kredinizi hangi ihtiyaçlarınıza kullanacağınızı düşünerek mutlu olabilirsiniz. Acil nakit para gereksinimleriniz için ihtiyaç kredisi, çoğu zaman iyi bir kurtarıcı olabilir ama yanlış zamanlarda kullanılan bu seçenek sizi zor duruma düşürebilir. Buna rağmen kredi kullanımında sıkça yapılan hatalar bilindiğinde zor duruma düşmeyebilirsiniz.

Kredi Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir ?

1) İhtiyacınızdan Daha Büyük Miktarda Kredi Çekiminde Bulunmak

İhtiyacınızdan daha büyük miktarda kredi çekilmesi de yanlış yapılan bir iştir. Akıldan çıkarmamak gerekir ki ne kadar fazla kredi alırsanız, bu miktara oranla üzerine faiz konularak size ödemeniz için geri dönecektir. İhtiyacınızdan daha çok miktarda kredi almak, sizi direk olarak bir borç tuzağına sürükleyebilir.

2) Uzun Zamanda Geri Ödemeyi Tercih Etmek

Bireysel krediler, acil olan ihtiyaçlarımızı karşılamak uğruna aklımıza ilk gelen seçeneklerdendir. Bu seçeneğe başvurarak ihtiyaç kredisi kullandığınızdaysa kısa vadeleri tercih etmelisiniz. Çünkü vade süresi ne kadar çok uzarsa geri ödeyeceğiniz miktar da o kadar çok artacaktır. Bundan dolayı olabildiğince kısa vadeli kredi kullanmalısınız.

3) Karşılaştırma Yapılmadan Kredi Kullanması

Bankaların kredi tekliflerini karşılaştırabileceğiniz internet siteleri mevcuttur. Tanıdıklarımızın banka önermesiyle kredi kullanmak yerine kendinizin bankaları araştırmasıyla kredi kullanmalısınız. Sizin için önemli olan masraflar, faiz oranı, çekebileceğiniz miktar gibi benzeri seçenekleri internetten karşılaştırma sitelerinden karşılaştırarak görebilirsiniz ve böylece başvurunuzu size uygun gelen bankaya yapabilirsiniz.

4) Birden Çok Sayıda Bireysel Kredi Alımı

Bankalardan uygun geri dönüş alamadığınız için, ihtiyacınız olan miktarın hepsini çekemediğiniz durumlar olabilir. Bundan dolayı, bu durumda birden çok ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmayı isteyebilirsiniz. Ama, ne size ne kadar doğru gelse de bunu yapmamak için kendinizi durdurmalısınız. Birden çok kredi almanız sizin çok fazla borçlanmanıza sebep olabilir. İhtiyacınız olan miktarın yetmediği durumlarda bu sorunu çevrenizden borç alarak çözmeyi denemeniz, daha doğru bir yol olacaktır.

5) Eğlence Amacıyla Kredi Kullanımı

Alışveriş için veya tatile gitmek gibi eğlence amaçlı harcamalar için ihtiyaç kredisi kullanmak çok da doğru bir fikir değildir. İhtiyaç kredisi genel olarak, acil finansal durumlar için önerilir.

6) Krediyle İlgili Olan Belgeleri Kaybetmek

Krediyle ilgili olan belgeleri saklamak önemlidir. Kredi konusunda işlem yaptığınız bankanızla aranızda bir sorun olursa, bu belgelerle istediğiniz noktaları kontrol ederek gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca, belgelerinizi alırken kontrol edilmesi de önemlidir. Yazım hatalarının ya da farklı hataların daha sonra büyük problemler olarak dönebileceğini unutmayın.

7) Kredi Evraklarını Kontrolsüz İmzalamak

Bankalardaki görevliler stresinizin azalması için kredi belgelerini kendilerinin doldurup sizden imzalamanızı isterler. İmzalanan evraklardaki bilgilerin sonradan düzeltilmesi de mümkün değildir. Bunun için evrakları imzalamadan önce dikkatli bir şekilde okumak mantıklı bir yoldur. İmzaladığınız evraklarda ödeme planlarınızdan, ödenmesi gereken miktara kadar önemli bir çok ayrıntı bulunur.

8) Spekülatif Durumlarda İhtiyaç Kredisi Kullanılması

Borsa yada diğer spekülatif yatırımda, eğer tablolar iyi giderse kredimi kolayca kapatır ve ilerlerim diyerek ihtiyaç kredisi almayı aklınızdan geçirebilirsiniz. Ama olumsuz bir tablo ortaya çıktığında paranızı kaybettiğinizde boşa giden paranızın yanında birde borç ödemeniz zorunda kalacağınızı unutmayın.

9) Masrafların Kontrol Edilmeden Kredi Kullanılması

Bankalar kampanya olarak masrafsız kredi seçeneği sunabiliyor. Bu durumda dikkatli olmanız gereken husus masrafsız sunulan kredinin faiz miktarı olmalıdır. Çünkü genel olarak bu tip masrafsız kredi kampanyalarında faiz oranı yüksek miktarlarda oluyor. Bankalar kredi kampanyalarının bazılarındaysa faizsiz veya düşük miktarda faizli ihtiyaç kredisi seçeneği sunabiliyor. Bu kredile tiplerinde de genel olarak istenen masraf miktarı fazla oluyor. Yani, kredi masrafları ve faiz oranlarında iyi karşılaştırma yapmanız zarara uğramamanız için önemlidir.

10) Birden Fazla Bankaya Aynı Zamanda Kredi Başvurusunda Bulunmak

Acilen paraya ihtiyacınız var ve tüm alternatifler yolları deneyerek hemen kredi kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda aktif hesabınızın bulunduğu bankayı öncelikle değerlendirmeniz, sizin için daha kolay olacaktır. Birden çok bankaya aynı zamanda başvuru yapmanızla, bankalar bu durumu şüpheli bir işlem niteliğiyle değerlendirerek size kredi vermeyi reddedebilir. Bankalardan size gelen her ret yanıtı da kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.