Yastık Altı

Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır ?

16.05.2020
588
Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır ?

Bankaların müşterilerine verdiği kredi notu 0 ile 1900 arasında değişiyor. Bu puan, belirli risk gruplarına bölünmüş ve kişilerin kredi çekme konusundaki risk durumu ortaya konmuştur. Burada ideal kredi notu için orta değerin her zaman 1500 olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notu 1500’ün altında olan kişiler her zaman için belirli risk gruplarına dahil olacaktır.

Ancak bu puanın üzerinde yer alan her banka müşterisi, diğer şartları sağladığı zaman dilediği gibi kredi çekebilir. 1500’ün altında kredi notuna sahip olan kişiler; en riskli, orta riskli ya da az riskli olarak adlandırılan risk gruplarına dahildir. Yani her şekilde kredi çekme konusunda belirli riskler olacaktır.

Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir ?

Kredi notunun yükselmesi ve düşmesi konusunda yapılan tüm güncellemeler, kişilerin ödeme günleriyle alakalıdır. Çektiğiniz kredilerin geri ödeme günü ne zamansa, gerekli güncellemeler o zaman diliminde yapılır. Yani ödeme günlerinde kredi vadesini bankaya yatırdığınız zaman, bu durum direkt olarak kredi notuna belirli bir oranda yansır. Aynı şekilde yapmanız gereken ödemeyi bankanıza yatırmadığınız zaman, kredi notunuz ödeme gününde belirli bir seviyede aşağı çekilecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

Kredi notunun düşmesine sebep olan tek etken, bankaya yapılması gereken ödemelerin yapılmamış olmasıdır. Bu durumda bankalar direkt olarak kişilerin kredi notunu aşağıya çeker. Düzensiz ödeme nedeniyle düşürülen kredi notu, ancak tekrardan sağlanan bir ödeme düzeni ile yükseltilebilir.

Kredi notunuz düşükse öncelikle ihtiyaç kredilerine başvurmayı ya da kredi kartı almayı deneyin. Bu ürünlerin aylık geri ödemelerini düzenli olarak yaptığınız sürece kredi notunuz yükselecektir. Bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatı verme, internet bankacılığını kullanma gibi işlemlerle birlikte de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.