Yastık Altı

Kripto Para Piyasası Nedir ?

12.04.2020
1.106
Kripto Para Piyasası Nedir ?

Tahmin ediyorum ki “Bitcoin” ismini duymayanımız yoktur. Peki bu Bitcoin nedir ? Bitcoin son zamanlarda popüler olmuş kripto para birimlerinden yalnızca bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere kripto para ve kripto para piyasaları hakkında bahsedeceğiz. Kripto para birimi son yıllarda bi hayli popülerleşti. Kimi yatırımcılar kripto paranın çok cazip bir yatırım yönetimi olduğunu ifade ederken kimileri ise riskli buluyorlar. Kripto para hakkında her nekadar farklı düşünceler olsa da bunun yatırımcıların gündeminde olduğunu söyleyebiliriz.

Yatırım yapmak için eğer kripto para piyasasını tercih edecekseniz öncelikle bilmeniz gereken birkaç tanımlamalar var. Kısaca bu tanımlamalardan bahsedelim.

Kriptoloji Nedir ?

Kripto paralar hakkında konuşmak için ilk olarak bilmemiz gereken kavram kriptolojidir. Kriptoloji, şifreleme bilimidir. Kripto para piyasasında ki bütün kripto paralar kriptoloji denilen şifreleme algoritmasının birer ürünüdür. Bu sistem hakkında kısaca, verileri şifreler ve güvenli bir şekilde alıcılara aktarır diyebiliriz.

Kripto Para Nedir ?

Kripto para ise yukarıda bahsettiğimiz kriptolojinin bir ürünü olarak piyasaya çıkan dijital para olmaktadır. Kripto paraları aslında hisse senetlerine de benzetebiliriz. Kripto para elinize alabileceğiniz gerçek bir para birimi değildir fakat istediğiniz her an gerçek paraya çevirebilirsiniz ya da ödemelerinizi kripto para ile yapabilirsiniz. Kripto para dijital dünyanın bir ürünüdür.

kripto para borsaları

Kripto Para Piyasası Nasıl İşler ?

Kripto para piyasası için hizmet veren çeşitli borsalar bulunmaktadır. Bu borsalardan istediğinize hesap oluşturduktan sonra hesabınıza bakiye yükleyip yatırım şeklinize ve bütçenize uyan kripto paralara yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Borsalarda sürekli olarak güncel şekilde istediğiniz grafiklere ulaşma imkanınız vardır. Bu şekilde elinizde kripto paraları başka kripto para birimine anlık alım – satım yaparak çevirebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman elinizdeki kripto paraları gerçek paraya çevirebilirsiniz ve banka hesabınıza ödeme talimatı verebilirsiniz. Banka hesabı ile uğraşmak istemeyen yatırımcılar mobil cüzdan edinip yatırımlarını orada biriktirebilirler.

Kripto Para Borsaları Nelerdir ?

Aktif olarak tercih edebileceğiniz birçok kripto para borsası bulunmaktadır. İster farklı ülkelerde bulunan kripto para borsalarını ister Türkiye’de bulunan kripto para borsalarını tercih edebilirsiniz. Bu kripto para borsalarının her birinin para hacmi ve kripto para çeşitliliği farklıdır. Yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı her borsada bulamayabilirsiniz bu sebeple yatırımınıza göre bir kripto para borsası seçmenizi tavsiye ederiz.

Ne Kadar Kripto Para Var ?

Dünya üzerinde binlerce kripto para var dersek yalan söylemiş olmayız. En güncel Coin Market Cap verilerine göre 5 binden fazla kripto para vardır fakat kripto paraların sayısı her geçen gün artmaktadır. Makalenin başında da örnek verdiğimiz gibi kripto paraların en bilineni ve çapı en fazla olanı Bitcoindir. Bitcoini ise sırasıyla Etherum, Litecoin, Dash ve Ripple gibi kripto para birimleri takip etmektedir.

Ek olarak, Bitcoin bizim ana kripto para birimimizdir. Bitcoin dışındaki kripto paralara altcoinler demekteyiz. Her bir altcoinin hizmet ettiği amaçları farklıdır. Yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız altcoini detaylıca incelemelisiniz çünkü her altcoin borsada tutunamayabilir.

bitcoin

Kripto Para Yatırımı Güvenli Midir ?

Kripto paralar hayatımıza gireli daha çok olmadığı için ve de elle tutulabilir bir para olmadığı için genel olarak herkesin aklına bu soru takılmaktadır. Kripto para yatırımın da risk vardır ancak genel olarak bütün yatırım araçlarında risk bulunmaktadır. Yatırım yaparken riski minimalize etmek için piyasayı iyi takip etmek ve doğru analiz yapmak gerekmektedir. Örneğin, günümüze kadar ortaya çıkan veriler bize gösteriyor ki ortaya çıkan altcoinlerden batan sayısı çok fazladır. Bu sebeple eğer riskimizi minimalize etmek istiyorsak yatırım yapacağımız altcoini çok iyi analiz etmeliyiz.

Kripto paranın dışında dijital para kavramı da bizim için çok yabancı bir kavramdır. Dijital parayı örneklememiz gerekirse, en eski ve en güzel örneği kredi kartlarıdır. Kredi kartları ile bize ait olmayan ve elle tutulur olmayan bir parayı ödeme yöntemi olarak kullanıyoruz aslında bir sonraki ay elimize geçecek olan gelirimizden borç alıp onunla ödeme yapıyoruz. Kripto parada ise dijital olan parayı gerçek para ile satın alıyoruz. Kıyaslama yapmamız gerekirse aslında kripto paranın daha gerçek olduğunu söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.