Yastık Altı

Kullanılmayan Banka Hesapları Kendiliğinden Kapanır Mı?

08.06.2020
1.068
Kullanılmayan Banka Hesapları Kendiliğinden Kapanır Mı?

Ülkemizde bankalar müşterilerine oldukça cazip teklif vermektedir. Bu teklifleri kabul etmek ve karşılığını alabilmek için ise banka hesabı açılır. Banka hesabıyla birlikte bankacılık işlemleri oldukça kolaylamış, EFT ve havale gibi işlemler de rahatça yapabiliyor duruma gelmiştir. Banka hesaplarının açılmasında en büyük etkenlerden biri de maaş hesabı olmaktadır. Çalışan insanlar maaşlarını alabilmek için anlaşmalı bankadan hesap açarlar fakat iş değişikliğinde başka bir bankada yeni hesap açılır ve eski hesaplar unutulmuş, kapanmadan kalmış olabilir. Peki bu kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı?

Kullanılmayan Hesapların Kapatılma Süresi

Banka hesapları biz kapatmak istemediğimiz sürece, belli bir zaman açık kalmaktadır. Fakat belli bir süre sonra banka hesaplarında herhangi bir hareket olmaması durumunda bu hesap kapanmaktadır. Bu süre ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yıl içinde hesabınızda herhangi bir hareket bulunmuyor ise size danışılmadan hesabınız kapanmaktadır. Hesapta kalan paranız ise TMSF’ye devredilmektedir. Herhangi bir bankada unuttuğunuz paranız bulunuyorsa bu parayı Türkiye Bankalar Birliği sitesinden sorgulatmanız da mümkün olmaktadır. Bazı bankalar hesapta 6 ay içerisinde bir hareket bulunmazsa müşterilerine bildirim göndermektedir. Bankaların hesaplarınızı otomatik olarak kapatmaması ve bankada bulunan paranızın devredilmesini istemiyorsanız bankadan önce davranmanız gerekmektedir. Banka otomatik olarak kapatmadan hesabınızı kapatırsanız paranız devredilmez. Hatta belli bir süre içerisinde kapatabilirseniz hesap işletim ücreti bile ödemeden hesabınızı kapamış olabilirsiniz.

Hesaplar Kapatıldığında Kalan Para Ne Olur?

İnsanlar banka hesaplarını kapatmayı unuttuğu zaman para devredilerek otomatik olarak kapanmaktadır. 2017 yılında ise bununla ilgili bir duyuru yapılmıştır. Bu duyuruda 500 binden fazla banka hesabında 115 milyon lira para unutulmuş olduğu söylenmiştir. Bu rakamlara bakarak hesap yapılırsa ortalama olarak bir hesapta 230 lira civarı para unutulmuş olmaktadır. Bakıldığı zaman hesapta küçük bir para gibi gözükse de toplamında oldukça yüksek bir miktar para ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle eğer hesabınızdaki paranın aktarılmasını istemiyorsanız 10 yıl dolmadan hesabınızı kendi isteğinizle kapatmanız gerekmektedir.

Kullanılmayan Hesaplardan İşletim Ücreti Alınır Mı?

Bankalar müşterilerine hesap açmaları karşılığında hesap işletim ücreti almaktadır. Bu ücret bazı bankalarda senelik alınırken bazı bankalarda ise aylık olarak çekilmektedir. Peki uzun süredir kullanılmayan bankalardan da hesap işletim ücreti alınır mı? 2014 yılında belirlenen duruma göre bankalar 6 ay boyunca kullanılmayan hesaplara bildirim vermektedir. Bu bildirim içerisinde hesabın kapatılmaması durumda hesaptan para çekilmeye başlanacağı söylenmektedir. Böylelikle 6 ay boyunca kullanılmayan banka hesabından işletim ücreti alınmaya başlanacaktır. Hesabınızı kullanmıyorsanız kısa süre içerisinde kendi isteğinizle kapatmanız sizin lehinize olacaktır. Aksi taktirde hesap içerisinde bulunan para zamanla banka tarafından işletim ücreti olarak çekilecek ve azalmaya başlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.