Yastık Altı

Linux Hosting İle Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

08.08.2020
605
Linux Hosting İle Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hosting hesaplarıyla çalışırken, sunucunuzla kullanabileceğiniz birkaç farklı işletim sistemi türü olduğunu hatırlamak önemlidir. En yaygın iki işletim sistemi Linux ve Windows’tur. Linux ve Windows iki farklı işletim sistemidir. Linux, web sunucuları için en popüler işletim sistemidir. Linux tabanlı barındırma daha popüler olduğundan, web tasarımcılarının beklediği daha fazla özelliğe sahiptir. Bu nedenle, belirli Windows uygulamalarına ihtiyaç duyan web siteleriniz yoksa Linux tercih edilen seçimdir.

Aktarılacak web siteleri hedef sunucunun platformuyla uyumlu olduğu sürece, web sitelerinizi Linux Sunucusundan Windows sunucusuna aktarabilirsiniz. Bilgisayarınızda şu anda Windows kullanıyorsanız bir Windows barındırma paketi edinmeniz gerekmez. Kişisel bilgisayarınızın işletim sisteminin barındırma sunucunuzun işletim sistemiyle bir ilgisi yoktur.

Windows’a Özel Uygulamalar

Web geliştirme için yaygın bir işletim sistemi olmasına rağmen, Windows işletim sistemi çoğu ortalama hosting kullanıcısı için yaygın olarak gerekli değildir. Genel olarak, Windows işletim sistemi kullanıcılarının Windows seçmeleri için özel gereksinimleri vardır. Windows sunucusu gerektiren Windows uygulamaları ASP Classic, ASP.NET, MSSQL (Microsoft SQL Server), MS Access (Microsoft Access), Visual Basic Geliştirme, C #, Remote Desktop (yalnızca dedicated server için), Microsoft Exchange ve Microsoft SharePoint. Windows Dedicated Sunucular, Windows’a özgü ek uygulamaları destekleyebilir. Bazı uygulamalar için, bir lisans satın almanız ve sunucuya yüklemeniz gerekir.

windows hosting, sınırsız hosting, cenuta hosting

Linux’a Özel Uygulamalar

Linux, özgür ve açık kaynaklı bir platform olmakla birlikte, bir endüstri standardı olarak kalmıştır ve günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Web sunucuları için en popüler işletim sistemidir ve profesyonel web tasarımcılarının beklediği daha fazla özelliğe sahiptir. Linux tabanlı bir sunucu gerektiren uygulamalar SSH ve belirli Apache modülleri gerektiren komut dosyaları veya uygulamalardır.

Linux ve Windows Hosting Farkları

Linux ve Windows sunucuları arasındaki bir diğer fark, Windows dosyaları olmasa da Linux dosyalarının büyük / küçük harfe duyarlı olmasıdır. Linux sunucusunda, home.html ve Home.html farklı adlardır. Windows sunucusunda home.html, Home.html ve HOME.HTML aynı addadır. Birçok kişi Linux’u Windows’tan daha güvenli olarak görse de, her iki işletim sistemi de eşit derecede güvenlidir. Güvenlik gerçekten sunucu kurulumuna ve sunucuyu çalıştıran yöneticilere bağlıdır.

Hangi işletim sisteminin kullanılacağı, sunucunuzla birlikte kullanmak istediğiniz teknolojiye bağlıdır. Burada dikkate alınan en yaygın faktörler yazılım ve kullanıcı arayüzü gereksinimleridir. MSSQL veya ASP.net gibi belirli uygulamaları kullanmak ve Plesk’i kullanmaktan daha rahatsanız, Windows destekli barındırma sunucuları sizin tercihiniz olmalıdır. Dikkate alınan diğer faktörler istikrar, güvenlik, kullanım kolaylığı, teknik bilgi ve destek ve maliyettir ve bunların tümü ticari kullanıcılar için önemlidir.

Windows tarafından desteklenmeyen uygulamalar WordPress, Phyton, Perl, CGI ve WYSIWYG. Hem Linux hem de Windows tarafından desteklenen Web Programlama Dilleri PHP ve Linux’ta daha yaygın olarak kullanılmasına rağmen MySQL. Windows barındırma sunucunuza erişmek ve yönetmek oldukça kolaydır. Ancak, doğrudan Linux işletim sistemi ile etkileşim kurmak için komut satırını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bunu sizin için yapacak bir Linux yöneticiniz yoksa, komut satırı üzerinden birden fazla yazılım parçasını entegre etmeyi öğrenmek yeni başlayanlar için zor olabilir. Bununla mücadele etmek için, işletim sistemi ile etkileşim kurmak için cPanel gibi birçok GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) arasından seçim yapabilirsiniz.

Linux hosting paketleri satın alan kişiler sunucuya cPanel ve WHM üzerinden erişebilirler. Windows kullanıcıları sunucularına Plesk olarak bilinen bir kontrol panelinden erişeceklerdir. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğu açık. Seçiminiz gerçekten sahip olduğunuz gereksinimlere bağlıdır. İşletim sistemi türü gelecekte önemli olmayabilir.

Bu arada hosting seçimini yapmış ve hosting paketi arayan kişiler için aşağıya severek tavsiye ettiğimiz Cenuta.com’un bağlantılarını bırakıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.